Warning: mysqli_connect() [function.mysqli-connect]: (42000/1226): User 'mirekbt' has exceeded the 'max_user_connections' resource (current value: 5) in /mnt/data/accounts/m/mirekbt/data/www/bike-trek/control/spojeni.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /mnt/data/accounts/m/mirekbt/data/www/bike-trek/control/spojeni.php:7) in /mnt/data/accounts/m/mirekbt/data/www/bike-trek/control/clanky_nacteni.php on line 3

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /mnt/data/accounts/m/mirekbt/data/www/bike-trek/control/spojeni.php:7) in /mnt/data/accounts/m/mirekbt/data/www/bike-trek/control/clanky_nacteni.php on line 3
bike-trek.cz - Víkend v Toulovcových Maštalích
bike-trek.cz

Víkend v Toulovcových Maštalích

  26. října 2019
Úvod / Články / Výlety a turistika / Víkend v Toulovcových Maštalích

Přírodní rezervace Maštale patří k nejmalebnějším koutům Východních Čech. Toto rozsáhlé pískovcové skalní město se rozkládá mezi Novými Hrady, Prosečí a Budislaví a je protkáno systémem chodeb a jeskyní. Celá oblast je protkána turistickými trasami, ale i cyklotrasami. Patří proto mezi oblíbené výletní místo.

Zámek KošumberkKošumberk

A my do této oblasti vyrážíme na prodloužený víkend 26. – 28. 10. 2019. Jelikož je hezké počasí, tak do místa ubytování, kterým je Bor u Skutče, nemusíme nijak spěchat. Cestou se proto zastavujeme v Luži, kde navštěvujeme zámek Košumberk, Poutní chrám Chlumek a Zámek Nové Hrady.

ChlumekPoutní chrám Chlumek

Pivnice a Novohradka

V neděli ráno z Boru u Skutče vycházíme po červené turistické značce k odbočce – Kolumbovo vejce a Kříž. Poté se vracíme zpět a pokračujeme ke skalnímu útvaru Kazatelna a Skály Kupadla. Skalní útvar Kupadla jsou skutečně jako koupaliště.

Skalní reliéfBetlém

Stále pokračujeme po červené turistické značce, která nás vede k hlavní silnici. Po jejím přejití se šplháme do kopce k dalšímu skalnímu útvaru - Betlému. Kolem chaty Polanka pokračujeme ke studánce Kapalice. Cesta nás dále vede podle řeky Novohradky k Dolanskému mlýnu.

Na rozcestí červené a žluté odbočujeme na žlutou turistickou značku, po které vcházíme do skalního útvaru Pivnice. Je to úzká kaňonovitá soutěska vyhloubená v pískovci a dělí se na dvě větve. Rozhodly jsme se tentokrát projít Pivnici až na úplný konec. Zdoláváme tedy různé kmeny, výlezy a úzké průchody. Východ by měl být značen žlutou turistickou značkou. Tu jsme však nenašly. Z Pivnice vylézáme do pole a poté zjišťujeme, že prošly do druhé větve.

DomekZderaz

Zkratkou přes pole pokračujeme směrem do Zderaze. Na jejím začátku z naší strany míjíme modrý domeček se Zderazákem (určitě znáte z pořadu Toulavá kamera), Zderazký domeček je tentokrát uzavřen a pískovcová skalní obydlí nenavštěvujeme, neboť jsme tu byly nedávno. Zajdeme však do místní hospůdky na druhém konci obce, abychom něco dobrého pojedly a popily. Hospůdka je plná hladových krků, ale přesto je tu místo i pro nás.

RybníkPasíčka

Poté pokračujeme po cyklotrase Maštale 4, Maštale 8 kolem přístřešku s lesní houpačkou do záchranné stanice a ekocentra Pasíčka. Tady se procházíme pouze přírodním prostorem kolem rybníčků, tzv. suchou nohou mezi vodou a prohlížíme prostor tzv. Brány do pravěku, kde je spousta atrakcí pro děti. Odtud se po NS Pasíčka vydáváme zpět do Boru u Skutče.

V pondělí jsme původně plánovaly po červené turistické značce kolem Dudychovy jeskyně a Mojžíšova pramene projít další část Toulovcových maštalí. Jelikož je zde prudší sešup dolů a po večerním dešti dosti nebezpečný, začínáme naší dnešní trasu na cyklistické trase Maštale 8.

Po této trase docházíme do Vranic, odkud pokračujeme po žluté turistické značce kolem Voletínské studánky, Kostelíčku, rozcestníku Pod Kostelíčkem, Pancéřové lodi a Hradu do Budislavi. Tady navštěvujeme Malé a Velké Hradisko a kostel Boží lásky, kde půdorys připomíná lidské srdce a hned vedle skalní útvar Zámeček.

HradiskoVelké Hradisko

Na svazích u místní benzinové pumpy lze vidět tzv. broukoviště (dřevění brouci v nadživotní velikosti). I když je dnes státní svátek mile nás překvapuje otevřený hostinec Na Skalách s příjemnou obsluhou. Však je také během chvilky úplně plný.

Po dobrém obědě se odtud vydáváme po červené turistické značce kolem útvarů Panský stůl, Cikánka k rozcestníku žluté a červené turistické značky Pod Kostelíčkem. Odtud pokračujeme po červené turistické značce směrem na Bor u Skutče. Míjíme skalní útvary Oslí chodba, Františkova mohyla, Hrnčířova skála a přicházíme do Toulovcových maštalí. Z nich se vydáváme po zelené turistické značce zpět do Boru u Skutče.

Skalní útvarSkalní útvar Petrovna

Ještě před Borem zastavujeme na Skalní věži Petrovna, která je nejvyšší pískovcovou věží a na jejím vrcholu je vyhlídka.

Víkend v Toulovcových Maštalích


Warning: mysqli_connect() [function.mysqli-connect]: (42000/1226): User 'mirekbt' has exceeded the 'max_user_connections' resource (current value: 5) in /mnt/data/accounts/m/mirekbt/data/www/bike-trek/control/spojeni.php on line 7

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Naši bajkeři

Milovník brodů a přírodních singlů

Jerry

Biker z Krkonoš

Poslední komentáře

Bludné skály v moci noci

Jsme rádi, že se Vám náš tip na výlet líbí! :-)

Znovuzrození singlu Suté Břehy?

@jm Díky za aktuální info ze Sutých!

Malý a Velký Rozsutec

Překrásné kopce...

Krátké zprávy

Odpad ve Slovenském ráji

Odpad v řekách Hornád a Hnilec ve Slovenském ráji podle ochranářů nezpůsobují návštěvníci národního parku, ale vzniká v obcích nad ním. Víc si můžete přečíst na serveru Novinky.cz

Hradecký Winter Race

Zmní cyklistický závod Hradecký Winter Race 2020 se bude konat v sobotu 25.1.2020.

Plány na další výlet

Tak jsme se s Jirkou shodli, že bychom už zase vyrazili na nějaký ten výšlap. V naší trojici, ve které teď nejčastěji jezdíme, jsme si na toto téma vyměnili pár zpráv, ale Vláďa mlčí...

Chyba zobrazení map!

V současné době nám nechodí načítání map ze serveru cykloserver.cz, které jsou u článků a tipů z bajkových akcí (sekce BIKE). Mapy v ostatních sekcích (načítané z mapy.cz) se zobrazují nadále bez problémů. Na odstranění