bike-trek.cz

Žlutý okruh na rozhlednu Bukovka

  23. června 2020
Úvod / Články / Výlety a turistika / Žlutý okruh na rozhlednu Bukovka

Na pozdní odpoledne jsem si připravil krátký výlet, spíš delší procházku, na Přední Bukový kopec nad Rapotínem (kousek od Šumperku), kde stojí moc pěkná rozhledna.

Je to velmi jednoduché - celý okruh je značený žlutou turistickou značkou, takže není třeba pamatovat si více barev ani dívat se do mapy. Výchozí místo je u infocentra v Rapotíně, které najdete poblíž křižovatky Šumperské a Jesenické ulice. Já jdu ve směru proti hodinovým ručičkám, takže kousek podél Jesenické ulice, než odbočím na vedlejší cestu kolem chatkové oblasti. Brzy vcházím do lesa a od rozcestí se zajímavým názvem Skalní krčma (ale žádné občerstvení tu není) stoupám po ušlapané hliněné pěšině.

Dalším orientačním bodem je 1 km vzdálené rozcestí Pěticestí. Opravdu se tu větví několik cest ve tvaru hvězdy, ale jestli jich je pět, to nevím. Jednou z nich - ano tou žlutě značenou - pokračuji ve stoupání příjemným stínem v lese. Cesta se třikrát stáčí a nabírá výšku.

Po poslední zatáčce se přede mnou rozvinuje poslední rovný úsek cesty vysypané hrubými kameny, ale s největším sklonem. Nahoře mezi stromy už vidím patu rozhledny a jak se blížím, postupně i celou její stavbu, která tu stojí od roku 2016.

Rozhledna Bukovka

Zaujala mě tak trochu jiným vzhledem a provedením, než jsem zvyklý vidět. Dole nabízí posezení a chráněné útočiště v případě nepřízně počasí vystavěné z betonu a gabionů. Nad ním se pak tyčí hlavní sloupy rozhledny s asymetricky umístěným a částečně krytým schodištěm. Nahoře je pak prostorná vyhlídková terasa zastřešená s velkým přesahem, takže vás neoslňuje případné svítící slunce. Co je důležité a co mám na rozhlednách rád je možnost volného vstupu. Nejde úplně o to, že je zdarma, ale že si sem můžete přijít kdy chcete - třeba na východ nebo západ slunce.

Výhled do okolí je krásný: údolí Desné, hřeben Jeseníků, Červenohorské sedlo, Mravenečník, Dlouhé Stráně, Praděd, Petrovy Kameny, na druhé straně pak Lázek nebo Buková hora nad Čenkovicemi. Baví mě na tom fakt, že všecho jsou to místa, které jsme s kamarády projeli při různých bajkových akcích. Teď je tady po letech pěkně vidím z jednoho místa.

Jeseníky

Z rozhledny pokračuji dál po žlutě značeném okruhu. Nořím se opět do lesa a obcházím vrchol Bukového kopce a klesám k rozcestí Samota. Několikrát jsem se ohlédnul, jestli neuvidím nad stromy vrchol rozhledny, ale už nebyl odnikud vidět. Samota je taky moc hezké a klidné místo. Ani se nedivím, že je sem umístěn letní tábor.

Lesní balneo

Relaxační turistická atrakce, která zahrnuje speciální kádě s pramenitou vodou na osvěžení a chodníčky tvořené několika přírodními materiály na podporu tkáňového metabolismu a prokrvení končetin.

Zatáčím vlevo a po lesní cestě klesám k místu, které se jmenuje Lesní balneo. Vůbec netuším, co si mám pod tím představit, ale když jsem k tomu místu došel, bylo mi to jasné. Kdyby to někomu jasné nebylo, pak je tu informační cedule. Potkávám tu dvě mladé dívky, ale místo svých nohou tu koupou své obrovské psy.

Teď si neuvědomuji, kdy přesně začal asfalt, ale vím, že od balnea po něm přicházím na Jandovu křožovatku. Odbočuji vpravo po žluté a asfalt opouštím asi po 600 metrech. Po přírodní cestě scházím zbytek stoupání lesem. Tady dost otravují komáři a tak musím přidat do kroku.

Vystupuji z lesa a před sebou mám přímou polní cestu do Rapotína. Vlevo se můžu přes obilné pole ještě naposledy kochat pohledem na Jeseníky, než zajdu mezi domy a zpět na parkoviště u informačního centra. Fotek je díky rozhledně víc, tak jsou v samostatném albu.

Žlutý okruh na rozhlednu Bukovka

Foto k článku

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Krátké zprávy

Nově navštívené rozhledny

V rámci uveřejněných výletů jsme aktualizovali seznam rozhleden, na které jsme vystoupili. Abyste je nemuseli hledat, přinášíme odkazy na články, kde se rozhledna stala hlavním cílem nebo jen

Broumovské stěny

Jako kdyby do Broumovských stěn přišlo jaro! Silný vítr s poryvy, teplo a zbytky sněhu. Přesně takhle to tam dnes vypadalo, když jsme se tam vydali na čistě pánský výlet a dali

Ledopád v Broumovských stěnách

Velký ledopád v Broumovských stěnách opět narůstá. Chtěli jsme dnes vyrazit na výlet do zasněžených skal a tak jsme si řekli, že se podíváme na ledopád. Nebyl sice tak mohutný, jako jsme ho