bike-trek.cz

Pravčická brána

  27. července 2017
Úvod / Články / Výlety a turistika / Pravčická brána

Jet do Českého Švýcarska a nenavštívit Pravčickou bránu to jaksi nelze. S rozpětím 26,5 metrů a výškou 16 metrů se jedná o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě. Už při plánování dovolené nám bylo jasné, že to bude nejnavštěvovanější místo a že se tu budeme prodírat davy výletníků.

V Noci sprchlo, takže do Mezní Louky přijíždíme za pošmourného počasí. Zde za 100 Kč/den necháváme auto na parkovišti a nastupujeme do autobusu, kterým se chceme nechat dovézt pod Pravčickou bránu. Trochu se podivujeme nad tím, proč nám řidička - ano, autobus řídí mladá žena - neřekla, že máme zajít asi 30 metrů za roh hotelu a počkat tam na zastávce, protože takto jsme zbytečně zajížděli na konečnou do Mezné a pak se zase vraceli zpět.

Mapka trasy

Od zastávky Pravčická brána vyrážíme, stejně jako zbytek autobusu, po červené turistické značce vzhůru do lesa. Rozčarování nám přinesly doslova davy lidí. Děti pořád postrkujeme na stranu cesty, aby se někomu uhnuly, a velice pomalu Stoupáme serpentínami. Shodujeme se na tom, že se sem musíme někdy vrátit mimo sezónu (já to pořád říkám, že podzim je nejkrásnější období).

Cesta je příjemně upravená s přírodním povrchem a kolem nás se začínají objevovat vysoké skalní stěny a nad nimi začíná mezi mraky prosvítat sluníčko. Bude hezky. Nebýt těch davů, tak je tu krásně. Konečně nad sebou vidíme výletní zámeček Sokolí hnízdo – krásná stavba. Ale odér, který se line z žumpy v jeho sklepení, je fakt hustý! Krásné přivítání návštěvníků, zvláště těch, kteří tu zhluboka vydýchávají právě nastoupaný kopec.

Hotel a skalní oblouk Pravčická brána

Oblouk Pravčické brány se objevuje hned vedle. Je to úžasný pohled a jsem ráda, že jsem to viděla, než to spadne, když sami vědci nechápou, jak to může ještě držet. Pod terasou zámečku dáváme svačinu s výhledem na největší pískovcový oblouk v Evropě.

Zajímavost

Až se budete procházet přímo pod obloukem Pravčické brány, všimněte si starých nápisů, které tu po sobě zanechali návštěvníci v 19. století. Pokud se chtěli zvěčnit na tento monumentální přírodní výtvor, byl jim nájemcem místního hostince zapůjčen i žebřík.

Zdroj: propagační materiál NP České Švýcarsko

Rozhodli jsme se, že platit vstupné, abychom stáli přímo pod obloukem a čekali, jestli to spadne zrovna na nás, nepotřebujeme a vydáváme se dále po červené směrem Mezní Louka.

Trasa v podstatě kopíruje vrstevnici a line se podél skalního masivu, který hraje zlatavými pískovcovými barvami a je spletitým systémem různých štěrbin, děr a skulin. Není divu, že nejenom naše děti si každou chvíli sednou někde na bobek a nemůžou se nabažit těchto členitých přírodních pískovišť.

Cestou obdivujeme i výraznější skály jako Pravčickou jehlu nebo Křídelní stěnu. Od spousty lidí už jsem slyšela, jak je tu krásně, přesto si myslím, že zdejší krajina je nedoceněná. Ta členitost, malebnost a zároveň divokost jsou úžasné. Ale pozor, zase taková divočina to tu není – pokud necháte auto mimo určené, jistě placené stání, místní policie je neuvěřitelně rychlá a dá vám botičku. To jsem ale trochu odbočila. Takže cesta najednou opustila skály a klesala po lesní cestě do Mezní Louky. Na okraji lesa proběhl ještě test znalostí obrysů ptáků a už se vynořujeme mezi staveními.

HomoleHomole

V Mezní Louce se chceme najíst, ale zase narážíme na nějakou místní nákazu: 1. Restaurace nabízejí jen samá kuriózní kulinářská jídla, ale co bych dala jíst dětem? 2. Restaurace, ve kterých vidíme znechucené obličeje zákazníků, a to i po našem dotazu, jak jim chutná. Balíme a odjíždíme s tím, že se zastavíme někde cestou. A přidáváme další bod: 3. Restaurace s cenami, které nás odrazují zkoušet případnou kvalitu. 300 Kč za guláš opravdu nedáme. Kupujeme tedy v obchodě poslední rohlíky a jsme rádi, že k nim v lednici máme zbytky od bohaté snídaně.

Jinak děti mají dnes obrovskou pochvalu, že samy ušly 8 kilometrů.

Pravčická brána

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 1 |  přidat komentář
David Sojka  14.12.2017, 14:06   
S jidlem jsme meli podobnou zkusenost. Stravovaci sluzby nefunguji nebo velmi spatne, ale u kazde i zkrachovale nebo zanedbane restaurace se vydelava na placenem parkovani.

Články ze stejné lokality

Poslední komentáře

Královéhradecký les

Luky, díky za reakci na poměrně starý článek. Po hradeckém lese se dá parádně pojezdit, ale

Výlet na Podzvičinsko

Hezky spojená zajímavá místa v našem blízkém okolí. Díky za tip!

Před 20 lety

Olperer, Zillertalské Alpy

Už něco pamatujeme. Proto si tu můžeme v rámci ohlédnutí 20 let nazpět připomenout výstup v Alpách, které jsme tehdy objevovali.

V roce 2000 se Martin s Liborem vydali na Olperer. Jestli se dostali až na vrchol nebo ne, můžete číst v článku.


číst článek

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko

Krátké zprávy

Bajking s rouškou

Krátký sobotní švih jsem záměrně směroval na zapadlé a opuštěné lesní cesty. Slunce svítilo, ptáci si prozpěvovali a vypadalo to, jako by se vůbec nic nedělo. Ale jízda s rouškou byla jako

Okolí Božanovského špičáku

Jirka připravil pohodovou pěší trasu v Broumovských stěnách pro náš společný rodinný výlet. Dali jsme si okruh dlouhý 12 km, s polovinou po neznačených lesních cestách, abychom se vyhnuli ostatním turistům. Krásný a

Singly Marokánka překvapily!

Už nějakou dobu mám v mobilu staženou trasu Marokánka trails a dnes odpoledne přišel vhodný čas, abych se na ně zajel podívat. Zábavné, hravé, technické i vysilující - to jsou mé pocity

Bikové akce zrušeny

Prodloužený víkend v Kokořínsku, který se měl konat od 12. do 14. června, i jednodení výšlap na polskou Velkou Sovu plánovaný na 27. června jsou zrušeny. Pokud to bude možné, uskutečníme alespoň jednu z nich