bike-trek.cz

Jánošíkove diery, Malá Fatra

  27. a 28. června 2014
Úvod / Články / Výlety a turistika / Jánošíkove diery, Malá Fatra

Jánošíkové diery jsou rokliny podobné populárním roklinám Slovenského ráje, jen ve výrazně menším měřítku a opravdu ne tak krásné. Skládají se z Dolných dier, Horných dier a Nových dier. Tento skalnatý kaňon byl vyformován Dierovym potokem a stal se jedním z hlavních lákadel Malé Fatry.

Jánošíkove diery

Jánošíkove diery alebo len Diery je sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre.

Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. V Dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

zdroj: www.terchova.sk

Vzniklo zde i občanské sdružení Diery, pod jehož záštitou byla v roce 2013 započatá rekonstrukce chodníků a výměna kovových lávek a žebříků za dřevěné. Ale nějak se jim to nepodařilo. Všude jsou úplně nové lávky a žebříky z pozinkované oceli, dokonce se v jednom místě ještě povalovaly nenamontované díly. Vše sponzorováno nedalekou korejskou automobilkou...

Za krásného a slunečného rána parkuji na menším parkovišti hned u silnice poblíž hotelu Diery v osadě Biely Potok, kde je také výchozí trasa značená modře. Jen co jsem docouval na stání, už se ke mně blíží pohledná dívka a s úsměvěm požaduje 2 EUR za parkování. Hezky ten dnešní den začíná. Smile

Horné diery

Horné diery jsem si prošel včera v rámci výstupu na Rozsutce. Dnes se chci věnovat pouze Dolným dierám a Novým dierám. Počítám, že tu nestrávím více než tři hodiny, protože pak jedu už domů.

Cesta od parkoviště bude za chvíli určitě lemovaná stánky se suvenýry a občerstvením - teď se při jejich stavbě stánkaři pomalu zahřívají. Procházím nějakým tábořištěm, pak přes brod nebo lávku (záleží, co si vyberete) a už je tu široká pěšina a první skalky.

28. června

Dolné diery

Vstupuji do úzkého údolí lemovaného vysokými skalami, vesměs pokrytých zelení. Údolí se rychle mění na roklinu svírající dnes malý proud Dierového potoka. Do vody není potřeba šlápnout, protože díky štědrému sponzorovi jsou tu položeny stovky metrů kovových lávek. To díky je opravdu trochu ironické, protože toho ironu je tu až moc a dřevo by zdejší krajině slušelo mnohem víc.

Lávka nad vodou v roklině

Ocelová lávka nad původní skalní lavicí

Objevují se první kaskády, vodopádky a hrnce a také úsek, který poznávám z hlavního prospektu Jánošíkových dier. Tam jdou ale šťastní návštěvníci přímo po skalní lavici vytesané podél potůčku, takže mají určitě silnější zážitek než já a samozřejmě všichni další turisté, kteří jsme přišli až po položení nových ocelových lávek. Roklina se postupně zvedá a tak přicházejí na řadu i kovové žebříky.

Po pěti minutách přicházím k rozcestníku a odbočuji na Nové Diery. Do druhé části Dolných dier se zase vrátím při návratu od Nových dier. Nové diery jsou totiž, na rozdíl od Dolných, jednosměrné s povoleným pohybem pouze směrem nahoru.

Nové diery

Ukazatel mě informuje o trvání 35 minut k rozcestí Podžiar. Nic extra si od Nových dier neslibuji, protože ve srovnání s Dolnými a Hornými byly otevřené teprve nedávno, a jak už to tak bývá, vždy se něco takového otevírá spíše z nouze, hlavně aby se objevilo něco nového. To ale neplatí tady. Přicházím k prvnímu opravdu hezkému vodopádu a pak se dál soukám do těsné tiesnavy. V jednom místě je mezi skálou a zábradlím vzdálenost jen asi 25 centimetrů. S batohem na zádech mám co dělat, abych se tudy prosoukal. Že by to projektovali na rozměry korejského turisty? Smile

Abych viděl na další vodní pád, musím se hodně nahnout přes zábradlí. Roklina Nových dier je místy opravdu úzká a tak se celá konstrukce lávek a žebříků dostává přímo nad tok potoka a zakrývá ho. Ve druhém vodopádu je hodně naplaveného dřeva, ale to k tomu patří. Do rokliny vniká stále více slunečního světla, neklamné znamení, že budu na konci.

Vodopád

Asi nejhezčí vodopád Nových dier

Vlastní roklinu končím v 9:02, tedy po 12 krásných minutách. Nové diery mě příjemně překvapily. Nutno však dodat, že 3/4 jejich trasy je naprosto nezajímavá pěšina lesem, po které se vlastně vracíte od rokliny na rozcestí Podžiar. Cestou lesem je na jedné z vyčnívajích skal vyhlídka dolů do rokliny Dolných dier. Ale moc se tam toho zahlédnout nedá - jednak je to opravdu dost hluboko a navíc hodně zakryto stromy.

Návrat do Dolných dier

Přicházím na rozcestí Podžiar, odkud dnes půjdu dolů po modré, tedy druhou částí Dolných dier a pak se napojím na úsek, který jsem šel ráno až k odbočce na Nové diery. Dolné diery jsou s doporučeným směrem trasy nahoru i dolů, tak doufám, že ještě nepůjde moc lidí proti mně.

Dolné diery jsou v porovnání s Novými ve znatelně širší roklině a tak pěší trasa často přechází z jedné strany potoka na druhou. Je to trochu nepříjemné a nezvyklé jít po směru toku - často musím čekat až projdou celé skupinky turistů a také se musím ohlížet, abych si vychutnal nejrůznější kaskády a vodopády. Ty jsou ve směru nahoru prostě hezčí. I tak jsem ale tuto část Dolných dier proběhnul velmi rychle a už jsem zase u rozcestí s odbočkou na Nové diery.

Roklina

Po známé trase, kde už nezastavuji vůbec, se vracím do osady Biely Potok k autu. Největší dojem na mě udělaly Nové diery a včera projité Horné diery. Udělejte si úsudek sami a podívejte se na fotky Jánošíkových dier.

Další informace

Jánošikove diery - informace a mapka ke stažení na stránkách obce Terchová.

Jánošíkove diery, Malá Fatra

Foto k článku

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Poslední komentáře

Královéhradecký les

Luky, díky za reakci na poměrně starý článek. Po hradeckém lese se dá parádně pojezdit, ale

Výlet na Podzvičinsko

Hezky spojená zajímavá místa v našem blízkém okolí. Díky za tip!

Před 20 lety

Olperer, Zillertalské Alpy

Už něco pamatujeme. Proto si tu můžeme v rámci ohlédnutí 20 let nazpět připomenout výstup v Alpách, které jsme tehdy objevovali.

V roce 2000 se Martin s Liborem vydali na Olperer. Jestli se dostali až na vrchol nebo ne, můžete číst v článku.


číst článek

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko

Krátké zprávy

Bajking s rouškou

Krátký sobotní švih jsem záměrně směroval na zapadlé a opuštěné lesní cesty. Slunce svítilo, ptáci si prozpěvovali a vypadalo to, jako by se vůbec nic nedělo. Ale jízda s rouškou byla jako

Okolí Božanovského špičáku

Jirka připravil pohodovou pěší trasu v Broumovských stěnách pro náš společný rodinný výlet. Dali jsme si okruh dlouhý 12 km, s polovinou po neznačených lesních cestách, abychom se vyhnuli ostatním turistům. Krásný a

Singly Marokánka překvapily!

Už nějakou dobu mám v mobilu staženou trasu Marokánka trails a dnes odpoledne přišel vhodný čas, abych se na ně zajel podívat. Zábavné, hravé, technické i vysilující - to jsou mé pocity

Bikové akce zrušeny

Prodloužený víkend v Kokořínsku, který se měl konat od 12. do 14. června, i jednodení výšlap na polskou Velkou Sovu plánovaný na 27. června jsou zrušeny. Pokud to bude možné, uskutečníme alespoň jednu z nich