bike-trek.cz

Strádovské Peklo a rozhledna Boika

  4. června 2022
Úvod / Články / Výlety a turistika / Strádovské Peklo a rozhledna Boika

Nedávno jsem tohle místo objevil při bajkovém švihu a zalíbilo se mi tolik, že když jsme vymýšleli kam na rodinný výlet, bylo jasno. Jen bylo potřeba vymyslet trasu vhodnou pro pěší přesun. I s ohledem na místo a čas oběda jsem nakonec jako výchozí bod vybral osadu Libáň u Nasavrk.

Při studování mapy jsem nenašel žádné parkoviště, ale využil jsem vhodné obslužné komunikace k jednomu průmyslovému areálu na jihu Drahotic, kde se dalo zaparkovat podél plotu (následující mapa ukazuje start v Libáni). Prošli jsme Drahotice a v Libáni se dali po zelené značce přes silnici 37 směr zřícenina hradu Strádov.

  • Délka trasy: 12 km
  • Zajímavá místa: zřícenina hradu Strádov, údolí řeky Chrudimky, rozhledna Boika, zámek Nasavrky
  • Občerstvení: restaurace Pod Lipou, Nasavrky

Míříme třešňovou alejí k lesu. Po nedávných deštích je tu svěží vzduch a kaluže v kolejích lesní cesty. Cesta mírně klesá a když se přibližujeme k řece, klesání je výraznější. Odbočujeme mezi skály a stromy, abychom se podívali, co zbylo z hradu Strávov. Prakticky jen jedna ucelená kamenná zeď a pár sotva znatelných valů. Všude jsou již vzrostlé stromy, ale průhledy mezi nimi vidíme dolů na řeku i na to, jak prudký svah to je. Z vyhořelého ohniště ještě stoupá kouř a vypadá to, že tu někdo na dnešek bivakoval.

Hrad Strádov

Pokračujeme dolů po zelené značce a brzy přecházíme starý kovový most přes krásnou řeku Chrudimku v malebném údolí. Dětem se tu začíná nejvíce líbit ve chvíli, kdy mohou sejít na břeh a hrát si u vody. Je krásný den, trasa před námi není dlouhá, a tak ani nikam nespěcháme.

Od mostu cesta stoupá do takové malé skalní stěny, ve které je vytesána několik metrů nad řekou a chráněna kamennou zídkou. Pak zase klesá dolů a dál už vede přímo podél řeky. Úplně pohodová a nenáročná trasa nás stínem lesa a zurčením řeky přivádí k rozcestníku Strádovské peklo. Pokračujeme dál podél ohybů řeky k dalšímu mostu, po kterém přecházíme na druhou stranu k Pekelskému mlýnu. Opět příjemné místo s trochou sluníčka na krátkou zastávku a občerstvení.

Další úsek vede mezi řekou a chatkami, kde je dnes opravdu dost živo. Stříhají se ploty, seká tráva, řeže dříví, natírá chata, ale také se připravuje gril, který o sobě dává vědět celému údolí těžkým tmavým kouřem. Míjíme odbočku Peklo, odkud stoupá modrá turistická značka do Nasavrk. Za odbočku je ještě u několika chatek živo, ale u těch posledních už k nám promlouvá jen ze dřeva vyřezaný Indián a další nejrůznější postavy a zvířata. Ale řezbář-autor musí být moc šikovný.

Rozptýleni dřevěnými výtvory jsme málem přehlédli pěšinu odbočující dolů vpravo z cesty, která vede k Hradišťskému vodopádu - jednomu z cílů našeho dnešního výletu. Našli jsme asi 70 cm vysoký skalní stupeň, ze kterého tekl čůrek vody. A to je dnes po deštích. No nic, i tak jsem to vyfotil.

Hradišťský vodopád

Od vodopádu stoupáme vzhůru po lesní cestě vysypané drobným štěrkem k jihu. Opouštíme les a míjíme louky a pastviny a vstupujeme do Hradiště. Z jedné zatáčky se vyřítil cyklista tak, že nás málem smetl. Odsud nás bohužel čeká pechod po silnici do asi 1 km vzdálených Českých Lhotic. Jinou variantu kudy jít jsem nenašel. Naštěstí je tu úplně minimální provoz. Cesta v několika zatáčkách stoupá a za tou poslední se nám už ukázala rozhledna Boika. Nejdřív ale ještě musíme projít vesnicí.

U rozhledny se střídá jedno auto za druhým, ale každý se tu zdrží tak sotva pět minut. Když jsem tu byl před čtrnácti dny, byl úplně krásný výhled na severo-východní pohraniční hory Královéhradeckého kraje. Dnes je silný opar a viditelnost jen několik kilometrů daleko. Škoda. Tak jsme se podívali alespoň tak, kam jsme dohlédli a pod rozhlednou něco malého snědli. Brzy totiž dojdeme na oběd.

Rozhledna Boika

Rozhledna Boika

Nadmořská výška: 525 m
Výška věže: 14,5 m
Výška vyhl. plošiny: 11 m

Dřevěná rozhledna je přístupná po celý rok. Za příznivého počasí jsou vidět Krkonoše, Orlické hory nebo Králický Sněžník.

Pokračujeme k východu, ještě kousek po polní asfaltové silnici, která nálhe končí a za křovím už pokračuje krásná pěšina. Ta klesá k Debrnému potoku a na druhé straně stoupá na louky. Tady se už děti ptají, kde že to dáme ten oběd a samozřejmě jsou strááášně unavené.

Nasavrky nás vítají střelbou. Máme trochu strach vejít na hlavní ulici, ale pak se ukazuje, že jde jen o nějaké petardy. Ale co s nimi mají společného hasiči, kteří tu dnes mají soutěž, teda nevím. My máme zamířeno k zámku, kde je již osvědčená restaurace Pod Lipou. I napodruhé to vyšlo a všem nám chutnalo.

Když se chytáme k odchodu, blíží se nad nás mračna. Chvíli to bylo nadějné, že nás to mine, ale nakonec nás to na chvíli lízlo, že jsme se museli obléknout do bund a pláštěnek. Ale když jsme došli podchodem opět na druhou stranu silnice 37 k osadě Ochoz, bylo zase po dešti a vyklubalo se slunce.

Po polní cestě, jinak cyklotrase 4121, kde jsme nepotkali ani jednoho cyklistu, jsme došli zpět na okraj osady Drahotice. A já mohl na otázku: "Jak je to ještě daleko k autu?" jen ukázat prstem k asi 300 metrů vzdálenému plotu, u kterého se blýskala mokrá střecha našeho auta. Ale mám radost, že se vybrané místo a dnešní výlet líbil celé rodině.

Strádovské Peklo a rozhledna Boika

Foto k článku

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

    Stále něco vymýšlíme, ale v nejbližší době nemáme naplánované žádné akce.

Poslední komentáře

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Hrad Pecka a mlýn Borovnice

Ale jo, jen bylo moc toho asfaltu. Tak 29. března 2024 znovu.

První zimní výstup na Sněžku

Hezký příběh a pěkné fotky, nemůžu si ale odpustit udivení nad autorovo odvahou nechat svého kamaráda

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

Edmundova soutěska uzavřena

Hřensko na turistickou sezonu neotevře známou Edmundovu soutěsku. Po rozsáhlém lesním požáru totiž zůstává rokle nebezpečná. (zdroj ČT24)

Uzavírka silnice na Šerlich

Pokud se chystáte na nějaký výlet do Orlických hor a chcete jet autem na Šerlich, počítejte s uzavírkou silnice z Deštného na Šerlich a s dlouhou objížďkou.

Italské Dolomity

...se letos opravdu vydařily! Teď jen probrat tu hromadu fotek a dát sem nějaké tipy na pěkné výlety a treky v těchto krásných horách.

Toulovcovy Maštale na bajku

Po mnoha letech jsme se vrátili s bajky do Toulovcových Maštalí a okolí. Úplně jsem zapomněl, že zdejší značené trasy jsou opravdu pro horská kola. Vyšel nám úplně nádherný den na krásné