bike-trek.cz

Travertinové skalní město Dreveník

  23. ledna 2016
Úvod / Články / Výlety a turistika / Travertinové skalní město Dreveník

Dreveník je nízká travertinová stolová hora - no spíše kupka - s nadmořskou výškou 609 metrů a národní přírodní rezervace v kotlině řeky Hornád. Najdete ho na hranicích okresů Spišská Nová Ves a Levoča. Území s rozlohou o něco málo přesahující 1 km² je od roku 1925 chráněné a společně s blízkým Spišským hradem je od roku 1993 zapsané v UNESCO.

Travertiny vznikají vysrážením uhličitanu vápenatého (CaCO3) v minerálních nebo termálních pramenech, které se nejčastěji objevují na tektonických zlomech a puklinách. Oblasti jeho výskytu jsou vázány na prameny vyvěrající z hlubinných zdrojů v oblastech se zvýšenou sopečnou aktivitou a nebo s jejím dozníváním.

Zdroj: Treking.cz a Wikipedie

Za nádherného a slunečného dne parkuji na parkovišti přímo pod nádherným Spišským hradem, kam ale dnes namířeno nemám. Vyzbrojen foťákem a z jídla jenom termoskou s čajem a mysli tyčkou vyrážím na krátkou procházku travertinovým vrchem Dreveník, který s hradem sousedí.

Z parkoviště mířím po žluté turistické značce na jih do svahu. Nahoře je vyšlapaná široká pěšina od těch aktivnějších návštěvníků hradu, kteří nelení a vyjdou si sem po jiný a ucelený záběr Spišského hradu s Vysokými Tatrami v pozadí. Ani mně to nedá a i můj Canon míří na rozlehlou historickou dominantu s horami v pozadí. Škoda jen, že dokonalému zimnímu záběru už chybí jen to nejpodstatnější - sníh. Vypadá to, že za pár let sem budu muset psát vysvětlivku i k tomuto slovu (sníh), protože už nikdo nebude pamatovat, jak ve skutečnosti vypadala zimní zasněžená krajina.

Spissky hrad

Pokračuji dál po široké pěšině kopírující vrstevnici mírného východního svahu s řídkým porostem stromů. Po pravé straně se postupně formuje malý lesík převážně zelených borovic a holých listnáčů a moji pozornost v něm poutá trochu jiná borovice. Je totiž jako jediná ojíněná. Neklamná známka toho, že tam někde budou ze země unikat páry. Jdu se k místu zvědavě podívat a opravdu přicházím k úzké malé prasklině, ze které stoupají páry nevýrazného pachu.

Cesta mírně klesá do sedýlka, kde míjím poničený turistický ukazatel Kamenný raj. Procházím mezi stromy, míjím nějakou vyšlapanou pěšinu odbočující vpravo a přede mnou se objevují siluety prvních skalních útvarů, na které mžourám proti slunci. Rozmazlený českými pískovcovými městy jsem trochu zklamaný tím, že vše je porostlé nálety stromů, které nedají skalám vyniknout. Vlastně je dobře, že jsem tu v zimě a listnaté stropy jsou opadané. Vstupuji do dolíku lemovaného členitými a hrubými stěnami a velkými bloky. Některé jsou opět ojíněné, často i vlivem par mírně zabarvené. Přímo uprostřed se tyčí solitérní věž, kterou pamatuji ze stránek, kde jsem čerpal tip na tento výlet.

Skalní věž proti slunci

Užitečné informace

  • Výchozí místo je parkoviště pod Spišským hradem a část trasy je značena žlutou turistickou značkou. Na parkoviště přijedete po D1 od Popradu, sjedete na výjezdu 368 a po silnici č. 18 se asi 2 km vrátíte směrem na západ.
  • Jet sem pouze kvůli tomuto místu asi nemá smysl, ale Dreveník leží pouhých 1,5 km od Spišského hradu, takže můžete návštěvu hradu spojit s procházkou sem. Odměnou vám bude také jiný pohled na hrad.
  • Nenáročná procházka se dá stihnout za hodinu.
  • Další informace o Dreveníku můžete číst například na www.treking.cz/regiony/drevenik-skalni-mesto.htm

Další část dolíku je zarostlá ještě víc a v létě tu asi mnoho k vidění nebude. Stále veden žlutou značkou se z dolíku dostávám na východní okraj Dreveníku. Tady je patrný stolový tvar vrcholu tvořený okrajovými skalkami, na které přicházím. Dívám se na nejbližší obce Hodkovice a Žehra ležící pod kopcem v údolí uzavřeném na východním horizontu tisíci metrovými vrcholy.

Výhled do údolí

Dívám se tady do mapy. Žlutá pokračuje stále na východ a po chvíli míří do Žehry. Ale přímo z místa, kde teď stojím, odbočuje vyšlapaná pěšina vpravo k nejvyššímu bodu Dreveník, který - diky stolovému tvaru hory - není moc znatelný. Dávám se po této pěšině. Převádí mě po náhorní plošině s minimálním převýšením, kde sem tam rostě nějaký zakrslý stromek, a já skutečně přicházím k nějakému patníku, který se zdá být v nejvyšším místě. Na severozápadě se mi ukazují bílé Vysoké Tatry a na severu mezi stromy Spišský hrad. To jsem už na západním okraji, jehož prudký svah je porostlý pásem lesa. Na východ a na jih kopec klesá velmi mírně.

Oblý vrchol

Oblý vrchol s patníkem

Původně jsem chtěl pokračovat jihozápadním směrem a sejít na silnici obíhající horu z jihu a vedoucí k lomu na západní straně. Ale nakonec jsem se rozhodl, že budu pokračovat po západním okraji k severu a postupně se napojím zpět na žlutou značku. Navíc tu vede i pěšina, která v mapě není. Zase míjím jeden ojíněný jehličnan, který tak prozrazuje přítomnost ze země vyvěrajících plynů, a protože je opravudu blízko, jdu se k němu podívat. Pod ním je už mnohem širší puklina, ze které viditelně stoupá pára, a to tak silně, že se chvějí i stébla trávy rostoucí na okraji.

Pohled do pukliny

Pěšina mě přivádí opět k lesíku a vstupuje do něj. Poznávám, že po pravé ruce mám skrytý dolík se skálami, kudy jsem před chvílí procházel. Po pěšině toto místo obcházím a na značku se napojuji na okraji tohoto dolíku, kam přicházím a poznávám odbočku, které jsem si před tím všimnul.

Asi po 130 metrech za cedulí Kamenný raj se nechávám zlákat širší cestou mířící vlevo do lesa. "Mohl bych se vrátit jinou cestou", říkám si. Došel jsem na okraj a vlevo pode mnou vidím velký kamenolom. Cesta se tu změnila v pěšinu, po které jsem sešel dolů a hned na okraji lesa jsem to vzal vpravo podél lesa po vrstevnici na sever. Na protějším kopci ke mně vybíhá mohutná hradba Spišského hradu. Napojuji se na cestu vedoucí dole v údolí, na které odbočuji vpravo a lesem stoupám poslední metry k parkovišti.

Travertinové skalní město Dreveník

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Hrad Pecka a mlýn Borovnice

Ale jo, jen bylo moc toho asfaltu. Tak 29. března 2024 znovu.

První zimní výstup na Sněžku

Hezký příběh a pěkné fotky, nemůžu si ale odpustit udivení nad autorovo odvahou nechat svého kamaráda

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity