bike-trek.cz

Výlet na Sněžku za teplem

  10. ledna 2009
Úvod / Články / Výlety a turistika / Výlet na Sněžku za teplem

Konečně! Od října jsem byl jenom na jednom výletě – v Teplických skalách a tak s příchodem nového roku nastal ten pravý čas na další výlet do přírody. Zatímco v Trutnově je slušná zima a nehezké počasí vůbec, na horách jim prý svítí sluníčko a teploty se pohybují někde kolem nuly a snad i výše. Webové kamery ukazují samé nádherné záběry a tak je rozhodnuto. Stejně jako vloni, tak i letos se cíl nachází na horách a to zrovna na té nejvyšší.

Protože jsme se rozhodli s bráchou docela nečekaně, přidal se k nám jenom Martin, kterého jsme nabrali ráno cestou. Nehezké počasí a zima panují i v Peci. Je hezké, že brácha zaparkoval zdarma na parkovišti, ale to je na druhém konci Pece a tak se ještě k nástupu na zelenou značku projdeme. Ještě před vstupem do lesa vidíme, že nahoře je opravdu hezky.

Černá hora v inverzi

Z mraků vykukující Černá hora

Sněhu moc není, cesta je vyšlapaná a tak se jde pěkně. Po chvilce stoupání mi je takové teplo, že bunda mizí v batohu a rukavice s čepicí často sundávám a po vychladnutí opět oblékám. Kolem půl desáté přicházíme na Růžohorky. Svačíme, kocháme se výhledy a vyhříváme se na sluníčku. Teploměr umístěný na boudě ukazuje krásných plus 8°C. Zanedlouho po nás přichází pár lidí s velikánskými psy a nás moc pobaví, když si uvědomíme, že by hafanům jistě nedalo moc práce skočit do kuchyně, když je kuchař zabraný do práce, okno otevřené a díky sněhu docela nízko od země.

Studniční hora

Studniční hora a Obří důl ze Sněžky

Ojíněná budova staré poštovny
Stará poštovna

Ojíněná budova nové poštovny
Nová poštovna

Nevím proč, ale brácha dneska nějak moc pospíchá a tak musíme jít, protože klíčky od auta má on. Po žluté pokračujeme dál. Cestou trošku fotíme, ale nic nového nebo zajímavého tady není. Modrá obloha bez mráčků, sníh a příjemná teplota nás budou provázet asi celý den. Jsme tu sami a to krásné ticho naruší až spuštění lanovky. Už aby ji buďto zrušili nebo udělali novou. Oproti loňsku není lepší jenom počasí, ale i sněhová pokrývka Sněžky. Není tady taková ledovatka, sněhu je méně a tak se stoupá pěkně. Jéé, málem bych vám zapomněl říct jaká je krásná inverze. Z Černé hory vidíme jenom vysílač a rozhlednu, jinak je to pod námi jeden veliký mrak. Na vrcholu hory už je pár lidí. Budovy zde postavené jsou obalené namrzlým sněhem a vypadá to moc pěkně. Dokonce se dá trošku koukat i na tu hybridu poštovnu, protože když je schovaná pod sněhem, není vidět co je to vlastně za příšeru. Jeden by řekl, že je to jenom hranatá hromada sněhu. Škoda, že v létě tomu není také tak.

Stanice lanovky na Sněžce

Zatímco já si užívám krásné chvíle na horách, brácha s Martinem už sestupují dolů. Už asi nic nevyfotím, množství lidí se zněkolikanásobilo a tak raději utíkám pryč. Cesta dolů není ještě klouzačkou, ale i tak se to občas pěkně smekne a když vidím, jak opatrně všichni kolem chodí, zastavuji na první vyhlídce nad Obřím dolem a na boty upínám mačky. To je paráda! Ne, že bych teďka dolů utíkal, ale jdu o poznání rychleji a vypadá to, že kolemjdoucím to asi nějak moc vrtá hlavou. Dole se potkávám s bráchou a než vše uklidím do batohu, zase mi o kus utečou. Tady už musíme dávat pozor na běžkaře, protože už jsou v přesile. Cesta na Luční boudu utekla v pohodě, stejně tak i dále, na Výrovku, se nic mimořádného neudálo. Počasí je stále krásné a před lyžaři stíháme úspěšně uskakovat.

Hory v inverzi

Pohled do Polska

Jednu nepěknou věc si ale uvědomuji – nemůžeme tady být pořád a chtě nechtě musíme sestoupit dolů, což znamená, že teplo a sluníčko budou pomalu ustupovat, až zmizí úplně. Vůbec se mi do toho nechce. Nudnou cestu od Výrovky dolů do Pece naruší až partička stojících běžkařů, když jeden z nich za námi křikne, že jdeme ze Sněžky a že to jsme my, ti lidé z webové kamery. Má pravdu a tak se loučíme a pomalinku sestupujeme do zimy, která panuje v údolí.

Když potom o pár minut později vystupuji u garáže z auta, mám pocit, že asi zmrznu. Ovšem při vzpomínce na hezké počasí, které nás celý den provázelo, mi je hned tepleji a už se těším, až se doma podívám na fotky a udělám si pořádný hrnek teplého čaje.

Výlet na Sněžku za teplem

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Poslední komentáře

Královéhradecký les

Luky, díky za reakci na poměrně starý článek. Po hradeckém lese se dá parádně pojezdit, ale

Výlet na Podzvičinsko

Hezky spojená zajímavá místa v našem blízkém okolí. Díky za tip!

Před 20 lety

Olperer, Zillertalské Alpy

Už něco pamatujeme. Proto si tu můžeme v rámci ohlédnutí 20 let nazpět připomenout výstup v Alpách, které jsme tehdy objevovali.

V roce 2000 se Martin s Liborem vydali na Olperer. Jestli se dostali až na vrchol nebo ne, můžete číst v článku.


číst článek

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko

Krátké zprávy

Bajking s rouškou

Krátký sobotní švih jsem záměrně směroval na zapadlé a opuštěné lesní cesty. Slunce svítilo, ptáci si prozpěvovali a vypadalo to, jako by se vůbec nic nedělo. Ale jízda s rouškou byla jako

Okolí Božanovského špičáku

Jirka připravil pohodovou pěší trasu v Broumovských stěnách pro náš společný rodinný výlet. Dali jsme si okruh dlouhý 12 km, s polovinou po neznačených lesních cestách, abychom se vyhnuli ostatním turistům. Krásný a

Singly Marokánka překvapily!

Už nějakou dobu mám v mobilu staženou trasu Marokánka trails a dnes odpoledne přišel vhodný čas, abych se na ně zajel podívat. Zábavné, hravé, technické i vysilující - to jsou mé pocity

Bikové akce zrušeny

Prodloužený víkend v Kokořínsku, který se měl konat od 12. do 14. června, i jednodení výšlap na polskou Velkou Sovu plánovaný na 27. června jsou zrušeny. Pokud to bude možné, uskutečníme alespoň jednu z nich