bike-trek.cz
Úvod / Články / Národní parky USA

Články v rubrice Národní parky USA

   15     
Národní park Grand Teton nepatří zrovna mezi ty hodně známé, ale přitom nabízí překrásné majestátní hory, výškou přesahující 3 000 metrů, jejichž panorama mi osobně trochu připomíná Vysoké Tatry. Nejvyšší hora Grand Teton, která dala jméno celému parku, se tyčí do výšky 4 197 m n.m. Ostré vrcholy se zrcadlí v hladině rozlehlého jezera Jackson Lake, které se rozprostírá hned u paty hor. Sem jsme se vydali na jednodenní trek.
Ve srovnání s jinými parky ve mně Arches moc velký dojem nezanechal. Na sklonku dne jsme s Jirkou už jen ukazovali vlevo či vpravo se slovy: "Vokno, ...vokno, ...vokno." A tak mě k tomuto povídání o návštěvě národního parku Arches, symbolu státu Utah, dokopala až zpráva ze sprna 2008, že se zde vlivem eroze zřítil jeden ze známých skalních oblouků - Wall Arch.
Yosemitský národní park (Kalifornie, USA) pokrývá 3000 km² překrásné divočiny. Osobně jej řadím mezi nejkrásnější místa, která jsem kdy navštívil. Měl jsem to štěstí, že jsem se sem po deseti letech vrátil a více poznal celý park. Half Dome, Hetch Hetchy, Vernal Fall, Nevada Fall, Yosemite Fall, Mirror Lake a El Capitan jsou hlavní dominanty parku.
Při své první návštěvě národního parku Zion jsme procházeli Zion Canyon a The Narrows. Dnes jsme si vyjeli do severního konce, kde se nachází největší přírodní oblouk na světě ? Kolob Arch. Jarní počasí přálo našemu poměrně dlouhému a prašnému treku k této dominantě parku, ke které se jde opravdu nádherným údolím. Jak jsme na závěr zhodnotili; samotný Kolob Arch za to nestojí, ale ta krajina okolo rozhodně ano.
Možná to zní neuvěřitelně, ale člověka našeho zaměření může pobyt v Las Vegas velmi brzy omrzet. A tak jsme koukli do mapy, zastavili se v půjčovně aut a ještě dopoledne vyrazili do Red Rock Canyonu, který je právě tak blízko, že nám ten půl dne bude stačit. Neuměli jsme si představit, co tam můžeme čekat; v mapce okolí Vegas byla jen jedna velmi vyvedená fotka, která nás tam lákala. Jasné bylo, že tam můžeme očekávat červené kameny.
Národní park Bryce Canyon National Park naleznete na severo-západě státu Utah. Hlavním lákadlem parku je kaňon Bryce, který, navzdory svému jménu, vlastně není kaňon, ale obrovský přírodní amfiteátr oranžových skal. Ty byly vytvořeny erozí podél východní strany náhorní plošiny Paunsaugunt. Bryce je jedinečný díky skalním útvarům nazývaným hoodoo, které byly po milióny let formovány erozí větrem, vodou a ledem ve skalním sedimentu.
Až do roku 2001, než jsem začal jezdit do opravdových hor, byla Mt. Whitney nejvyšším vrcholem, který jsem slezl. Jedno prvenství si však tato hora uchovala - je to nejsnadněji dostupná čtyřtisícovka, na které jsem byl. Dnes si neumím představit, že bych za jeden den dokázal absolvovat nástup, vrchol i sestup; to vše bez pomoci lanovky a bez speciálního lezeckého či zimního vybavení.
Chvíli jsme se ještě ohřívali u ohně, protože je tu docela chladno, pak jsme vše uklidili a šli spát s očekáváním, že nás nejméně dvakrát za noc probudí hluk bortícího se kovu, protože se bude medvěd dobývat do našich beden. Dokonce jsem si k hlavě připravil foťák se zapnutým bleskem.
Zion National Park, nacházející se na jihozápadě Utahu, je jedním z nejstarších a nejnavštěvovanějších parků v Utahu. Byl byl založen 19. listopadu 1919. Každý rok sem zavítá okolo 3 miliónů lidí. Rozkládá se na ploše 593,1 km² a je zde k vidění kromě mnoha útesů a srázů také největší přírodní skalní oblouk na světě – Kolob Arch, s rozpětím 94,5 m. Ten najdete na severu parku; do jižní části se pak přijíždí k The Narrovs - úzkému kaňonu vytvořeném řekou.
Asi 840 km na západ od Chicaga leží na americké poměry malé město Rapid City, v jehož okolí můžete naleznout následující dvě zajímavá místa, se kterými bych vás rád seznámil. Jedno vytvořila sama příroda svým působením během několika miliónů let, druhé bylo doslova vytesáno rukou člověka za 14 let. Obě se stala dominantami Jižní Dakoty.

Kalendář akcí

Naši bajkeři

Jerry

Biker z Krkonoš

Hořeňa

Poslední komentáře

Přechod Beskyd

Letos jsme tam byli jen tak na vyjížďce a je tam celkově mrtvo. Ale taky pamatuju

ČT Author Cup 2018

Díky za tenhle článek ze závodu. Zase jsem si parádně početl a pobavil se! Kamarád Honza

Blátivé Specialized Rallye Sudety

Supr závod. Letos bylo počásko naopak za odměnu, co? ;-)

Krátké zprávy

Příliš komfortní lanovka

Slíbili jsme dětem, že je vezmeme na tu nejvyšší horu (zatím jen Česka). Abychom je úplně neodrovnali, zvolili jsme pro cestu nahoru lanovku, kterou jsem jel snad po 10 letech; takže

Luční b. na silničce

Dnes na Luční Boudě v Krkonoších. Velká to paráda. Na silničce dřina, ale i tak krása.

Inverze na Sněžce

Dnes na Sněžce. Asi není co dodat.

Inverze