bike-trek.cz
Úvod / Články / Národní parky USA

Články v rubrice Národní parky USA

   15     
Národní park Grand Teton nepatří zrovna mezi ty hodně známé, ale přitom nabízí překrásné majestátní hory, výškou přesahující 3 000 metrů, jejichž panorama mi osobně trochu připomíná Vysoké Tatry. Nejvyšší hora Grand Teton, která dala jméno celému parku, se tyčí do výšky 4 197 m n.m. Ostré vrcholy se zrcadlí v hladině rozlehlého jezera Jackson Lake, které se rozprostírá hned u paty hor. Sem jsme se vydali na jednodenní trek.
Ve srovnání s jinými parky ve mně Arches moc velký dojem nezanechal. Na sklonku dne jsme s Jirkou už jen ukazovali vlevo či vpravo se slovy: "Vokno, ...vokno, ...vokno." A tak mě k tomuto povídání o návštěvě národního parku Arches, symbolu státu Utah, dokopala až zpráva ze sprna 2008, že se zde vlivem eroze zřítil jeden ze známých skalních oblouků - Wall Arch.
Yosemitský národní park (Kalifornie, USA) pokrývá 3000 km² překrásné divočiny. Osobně jej řadím mezi nejkrásnější místa, která jsem kdy navštívil. Měl jsem to štěstí, že jsem se sem po deseti letech vrátil a více poznal celý park. Half Dome, Hetch Hetchy, Vernal Fall, Nevada Fall, Yosemite Fall, Mirror Lake a El Capitan jsou hlavní dominanty parku.
Při své první návštěvě národního parku Zion jsme procházeli Zion Canyon a The Narrows. Dnes jsme si vyjeli do severního konce, kde se nachází největší přírodní oblouk na světě ? Kolob Arch. Jarní počasí přálo našemu poměrně dlouhému a prašnému treku k této dominantě parku, ke které se jde opravdu nádherným údolím. Jak jsme na závěr zhodnotili; samotný Kolob Arch za to nestojí, ale ta krajina okolo rozhodně ano.
Možná to zní neuvěřitelně, ale člověka našeho zaměření může pobyt v Las Vegas velmi brzy omrzet. A tak jsme koukli do mapy, zastavili se v půjčovně aut a ještě dopoledne vyrazili do Red Rock Canyonu, který je právě tak blízko, že nám ten půl dne bude stačit. Neuměli jsme si představit, co tam můžeme čekat; v mapce okolí Vegas byla jen jedna velmi vyvedená fotka, která nás tam lákala. Jasné bylo, že tam můžeme očekávat červené kameny.
Národní park Bryce Canyon National Park naleznete na severo-západě státu Utah. Hlavním lákadlem parku je kaňon Bryce, který, navzdory svému jménu, vlastně není kaňon, ale obrovský přírodní amfiteátr oranžových skal. Ty byly vytvořeny erozí podél východní strany náhorní plošiny Paunsaugunt. Bryce je jedinečný díky skalním útvarům nazývaným hoodoo, které byly po milióny let formovány erozí větrem, vodou a ledem ve skalním sedimentu.
Až do roku 2001, než jsem začal jezdit do opravdových hor, byla Mt. Whitney nejvyšším vrcholem, který jsem slezl. Jedno prvenství si však tato hora uchovala - je to nejsnadněji dostupná čtyřtisícovka, na které jsem byl. Dnes si neumím představit, že bych za jeden den dokázal absolvovat nástup, vrchol i sestup; to vše bez pomoci lanovky a bez speciálního lezeckého či zimního vybavení.
Chvíli jsme se ještě ohřívali u ohně, protože je tu docela chladno, pak jsme vše uklidili a šli spát s očekáváním, že nás nejméně dvakrát za noc probudí hluk bortícího se kovu, protože se bude medvěd dobývat do našich beden. Dokonce jsem si k hlavě připravil foťák se zapnutým bleskem.
Zion National Park, nacházející se na jihozápadě Utahu, je jedním z nejstarších a nejnavštěvovanějších parků v Utahu. Byl byl založen 19. listopadu 1919. Každý rok sem zavítá okolo 3 miliónů lidí. Rozkládá se na ploše 593,1 km² a je zde k vidění kromě mnoha útesů a srázů také největší přírodní skalní oblouk na světě – Kolob Arch, s rozpětím 94,5 m. Ten najdete na severu parku; do jižní části se pak přijíždí k The Narrovs - úzkému kaňonu vytvořeném řekou.
Asi 840 km na západ od Chicaga leží na americké poměry malé město Rapid City, v jehož okolí můžete naleznout následující dvě zajímavá místa, se kterými bych vás rád seznámil. Jedno vytvořila sama příroda svým působením během několika miliónů let, druhé bylo doslova vytesáno rukou člověka za 14 let. Obě se stala dominantami Jižní Dakoty.

Vybíráme z článků

Rubrika národní parky usa

2008

1998

Zobrazuji odkazy na 10 posledních článků.

zobrazit celý archiv

Kalendář akcí

Naši bajkeři

Biker z Krkonoš

Milovník brodů a přírodních singletracků

Jerry

Poslední komentáře

Malá Fatra - přechod hřebene

Luky, původně jsem náš přechod plánoval úplně stejně jako ty s tím, že bychom měli druhou

Kepler Track, Fiordland NP, Nový Zéland

Díky za pěkné počtení! Krásně jsem si připomněla tento nádherný trek, který jsme šli před

Hejšovina a dinopark Karlów

Souhlas - skály paráda, dinopark trochu bída. Ale asi tomu odpovídá i to vstupné. Dětem

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Malá Fatra

Krátké zprávy

Poděl se o svůj zážitek

Server bike-trek.cz je o bajkování, horách, výletech a cestování a pokud máš taky svůj zážitek spojený s některou z těchto aktivit, tak sem s ním! Máš tip na výlet nebo pojedeš nějaký mtb závod? Rádi

Pevnost Josefov

Návštěva pevnosti Josefov je vhodná v každém počasí. My tam utekli před deštěm, abychom si prohlédli opevnění z doby Marie Terezie a dozvěděli se spoustu zajímavostí z tehdejší válečné strategie, která nakonec nevyšla.

Restaurace Amerika

V rámci sobotního pěšího výletu na Broumovské stěny jsme se zastavili na oběd v restauraci Amerika v Křinicích. Minulý rok jsme se tu dobře najedli s Vláďou, když jsme se tu zastavili během bikového švihu,