bike-trek.cz

Přes železnou oponu na Hardegg

  6. srpna 2018
Úvod / Články / Výlety a turistika / Přes železnou oponu na Hardegg

Na letošní rodinnou dovolenou jsme zamířili na jih, konkrétně do národního parku Podyjí. Kromě zámku ve Vranově a hradu Bítov je tu v krásné přírodě ukryto plno dalších památek, které si chceme prohlédnout v kombinaci s krátkým výletem.

Ve Vranově se radujeme z polojasné oblohy a příjemné teploty (poslední 2 týdny je v Čechách kolem 33 °C), ale ne na dlouho. Už cestou autem do Čížova se vyjasňuje a teplota zase stoupá na tropické hodnoty. Jak dlouho se ještě budou nazývat tropickými, když už se stávají během léta standardem?

Památník železné opony

Na okraji Čížova je záchytné parkoviště odkud musíme absolvovat nudný průchod nezajímavou vesnicí až na opačný konec. V poslední budově sídlí infocentrum národního parku Podyjí. Dříve to byl vojenský objekt obsluhující v blízkosti procházející státní hranici. Po její likvidaci tu bylo zanecháno několik set metrů oplocení s ostnatým drátem a silničními zátarasy jako památník.

Železná opona u ČížovaPohled na oplocení od silnice

Železná opona

V roce 1951 vstoupil v Československu v platnost zákon č. 69/1951 o ochraně státních hranic. Vzápětí bylo v hloubce do 2 km od hranic s Rakouskem a Německou spolkovou republikou zahájeno budování železné opony, která byla až do poloviny 60. let napájena elektrickým proudem o napětí až 10 kV. Ze země nikoho byli vystěhováni všichni obyvatelé, jejich obce a samoty byly srovnány se zemí. Vstup byl povolen jen prověřeným lidem se speciální propustkou.

Linie železné opony byla několikrát přesouvána směrem do vnitrozemí. Poslední verze ze 70. let měla podobu 20 m širokého pásu s drátěným zátarasem a signální stěnou, dále oraným pásem a obslužnou asfaltovou komunikací

Zdroj: Národní park Podyjí

Zatímco děti daly přednost hřišti (ani nějak nedokázaly pochopit, co to tu bylo a jak vlastně taková hranice fungovala), jdu se podívat na plot. Ostnatý drát je nahusto natažen v několika řadách a přibit na dřevěné sloupy vysoké asi 2,5 metru. Takové ploty jsou tu dva a mezi nimi je asi 4 až 5 metrů prostor.

Tady si teprve člověk uvědomí, jaká to byla doba. Ten plot tu nestál kvůli zahraničnímu nepříteli, ale proto, aby se nikdo nedostal odsud ven.

Součástí pozůstatků je také kovová strážní věž. Chtěl jsem se podívat nahoru, abych viděl jak to viděl pohraničník, ale poklop na její ochoz je uzamčen.

Dnes můžeme v klidu pokračovat po vyasfaltované cestě dál na jih k lesu a k hranici do Rakouska. Závidíme cyklistům, jak jim fádní cesta lesem ubíhá. My v tom horku musíme po svých. Naštěstí je tu dost stromů a stínu.

Děti dnes zase remcají, jak jsou unavené a jak strašně je bolí nohy. Loni jsme je na dovolené tolik chválili jak skvěle chodily, ale letos je to s nimi bída. Asi za to může to horko.

Strážní věžStrážní věž

Hardeggská vyhlídka

Konečně se objevuje odbočka vpravo na lesní pěšinu, zhoupli jsme se přes malý vrcholek a mezi stromy se objevuje sráz a v dálce za ním hrad Hardegg. Přicházíme na okraj skalní stěny, která prudce padá do údolí k řece Dyji, která tu tvoří hranici mezi ČR a Rakouskem. Na samém okraji ploché skalky stojí dřevěný altán. Dali jsme si tu malé občerstvení z vlasních zásob a pokochali se vyhlídkou.

Z vyhlídkyPohled na Hardegg z Hardeggské vyhlídky

Je tu docela čilý ruch a většina lidí míří dál. Cesta totiž pokračuje do Hardeggu, ale tam jsme se podívali jiný den, protože jsme chtěli kromě Hardeggu vidět ještě další dvě památky v Rakousku.

Hardegg

Hrad Hardegg z 12. století se tyčí na skalním ostrohu nad stejnojmenným a zároveň nejmenším městem Rakouska. U pokladny jsme překvapeni česky mluvící obsluhou. I prospekty jsou v české a německé verzi. Hrad si každý návštěvník prohlíží individuálně, průvodce tu nemají. Nám to maximálně vyhovuje a vlastním tempem si procházíme členitý exteriér i překvapivě zajímavé interiéry.

Hrad Hardegg

Uvnitř jsme se podíval do několika místností, kaple a také velkého sálu, kde to vypadalo že co nevidět začne pohoštění pro několik set hostů. Dostali jsme se také do části sklepení. Jenom do té vysoké věže jsme se nepodívali. Celkově nás ale návštěva hradu příjemně překvapila a bylo na co koukat.

Hrad HardeggPohled na hrad s řekou z mostu spojujícího Čížov a Hardegg

Cestou z Čížova zpět do Vranova jsme se zastavili na jídlo na okraji obce Lesná na příjemné zahrádce výtečné restaurace Větrný Mlýn.

Mapa a odkazy

Přes železnou oponu na Hardegg

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Hrad Pecka a mlýn Borovnice

Ale jo, jen bylo moc toho asfaltu. Tak 29. března 2024 znovu.

První zimní výstup na Sněžku

Hezký příběh a pěkné fotky, nemůžu si ale odpustit udivení nad autorovo odvahou nechat svého kamaráda

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity