bike-trek.cz

Labe (a geodetická rozporuplnost jeho toku)

  27. června 2020
Úvod / Články / Za prameny / Labe (a geodetická rozporuplnost jeho toku)

Pramen Labe patří k nejvyhledávanějším cílům vycházek na české straně Krkonoš. Navštívila jsem ho několikrát, ve všech ročních obdobích, a bylo by jistě chybou ho opominout v mém seriálu „Za prameny“.

Jedná se pouze o symbolické místo v podobě skruže s přítokem a odtokem vody, s vydlážděným okolím s lavičkami a kamennou stěnou, vyobrazující barevné znaky 26 významných měst, jimiž řeka na své cestě k moři protéká. (1,2) Autorem stěny byl Jiří Škopek.

Pramen Labe

Dále se zde nachází dvojice pamětních desek věnovaných propagátoru české turistiky Janu Bucharovi. (3,4) V roce 2006 byla k prameni Labe umístěna dřevěná socha alegorie vody. (5) Skutečné prameniště Labe je ve vzdálenosti asi 200 m západním směrem a je z důvodu ochrany přírody veřejnosti nepřístupné. Nadmořská výška pramenu Labe je udávána 1387 m n. m., délka toku po soutok s Bílým Labem je asi 7,6 km.

O prameny Labe se vedl spor mezi slezským hrabětem Schaffgotschem a českými majiteli panství ve Vrchlabí. K české straně se nakonec připojil královéhradecký biskup Jan z Talembergu a 19. září 1684 labský pramen vysvětil. Tím ho „přihodil“ ke své diecézi, a protože hranice diecéze jsou zároveň hranicemi země, potvrdil, že území patří do Čech. Vše navzdory faktu, že prameniště Bílého Labe leží ve vyšší nadmořské výšce a bystřina, která z něho vytéká, na soutoku s bystřinou z Labského dolu má delší tok a větší průtok. Účel světil prostředky vždy. A pramen třetí největší řeky střední Evropy „zůstal“ natrvalo na Labské louce, čili geodeticky špatně.

Bílé Labe (německy Weisswasser) pramení asi kilometr východně od Luční boudy a severně od Studniční hory (1554 m n. m.), v soustavě rašelinišť, ve které pramení i Úpa, v nadmořské výšce asi 1465-1435 m n. m. Zatímco Úpa teče Úpskou jámou na jihovýchod a stáčí se Obřím dolem k jihu, Bílé Labe stéká na západ Dolem Bílého Labe. Délka toku k soutoku s Labem je 8,5 km, převýšení 640 m.

Alegorie vody

Labe na svém soutoku s Vltavou má nižší průtok a je od svého pramene kratší, ale přesto se nepovažuje za její přítok. Totéž se opakuje ještě jednou. „Přímo v centru starobylého města Hradec Králové se nachází soutok Labe s řekou Orlicí. Orlice zde rovněž mívá vyšší průtok a má za sebou větší délku toku a rovněž opticky působí dojmem hlavního toku. V této souvislosti mě nepřekvapila historická skutečnost, že hlavní tah lososů ze Severního moře odbočoval z řeky Labe právě do Orlice a poté pokračoval vzhůru Divokou Orlicí, kterou tyto ryby, nadané neuvěřitelným instinktem, považovali za pramenný tok Labe. Lososi se evidentně nemýlili.“ (Jan Kroča: Řeka Labe – posvátný tok země Bohemie, časopis Skryté skutečnosti č. 32/2002)

Foto k článku

Pramen Labe Buchar Buchar Hanč

Tras, kterými je možno dostat se k pramenu Labe, je několik. Z Harrachova podél Mumlavy, ze Špindlerova Mlýna Labským Dolem nebo lze při troše lenivosti ze stejného místa využít lanovku na Medvědín, dále z Horních Míseček, nebo ze severovýchodu od Martinovy boudy či Sněžných jam.

Mohyla

Mou srdeční záležitostí je trasa kolem mohyly Hanče a Vrbaty a kolem Hančova pomníku. Mohyla Hanče a Vrbaty (6), nacházející se na Vrbatově výšině nedaleko Vrbatovy boudy, byla postavena na památku lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří nedaleko odtud zahynuli 24.3.1913 při lyžařském mistrovském závodě na 50 km. Závod byl poté, co se extrémně zhoršilo počasí během jeho průběhu, zastaven a zrušen, což se Bohumil Hanč, který v tu dobu vedl, nedozvěděl. Vrbata poskytl Hančovi při pokusu o jeho záchranu část svého oděvu, čímž nakonec obětoval i svůj život. Na jeho památku je 24. březen slaven jako Den Horské služby. Václav Vrbata byl nalezen umrzlý v místě blízko mohyly. Od ní je krásný výhled na okolní panorama Krkonoš. Pomník Bohumila Hanče je cca 900 m daleko v místech, kde byl nalezen Bohumil Hanč (7). Pozůstatky Václava Vrbaty jsou uloženy na hřbitově v Mříčné, ve vesničce, kde bydleli mí prarodiče. (8) Pozůstatky Bohumila Hanče na hřbitově v Jilemnici, blízko hrobu s mými prapředky. (9) Občas se tu při cestě z Krkonoš zastavuji všem zapálit plamínek svíčky a poklonit se památce všem čestným a obětovaným synům a dcerám našich českých hor.

Labe (a geodetická rozporuplnost jeho toku)

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

    Stále něco vymýšlíme, ale v nejbližší době nemáme naplánované žádné akce.

Poslední komentáře

Hrad Pecka a mlýn Borovnice

V sobotu jsme s rodinou zavítali na kopec Kozinec. Rozhledna nepřístupná.

Cinque Torri z Passo Giau

Pod Cinque Torri se dá vyjet i lanovkou z Cortina d'Ampezzo.

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

Top of Salzburg

K něčemu se musím přiznat: byl jsem na Top of Salzburg. Atrakce s vyhlídkami v oblasti Kaprunu, kam se navonění turisté vozí navazujícimi lanovkami. Je to nejhnusnější místo, které jsem kdy v Rakousku a

Objevování nahradila selfíčka

Vylechnul jsem si pořad Jak to vidí s dokumentaristou Honzou Svatošem na téma, cestování a jak se změnilo cestování za poslední roky a úplně se s jeho názorem ztotožňuji. I my si letos zažili