bike-trek.cz

Litice a Potštejn v bílém

  1. dubna 2013
Úvod / Články / Velikonoční výlety / Litice a Potštejn v bílém

Hlasování o cíli 19. ročníku velikonočního výletu bylo jasné od úplného začátku načasovaného na 19. března 19 hodin a 19 minut. Už 35 sekund poté byl zaznamenán první hlas od Jirky. Na konci hlasování se sešlo pouze 15 hlasů, z nichž celých 14 bylo pro Litice a Potštejn, dva hrady podél Orlice. Několik dní před výletem se objevila zpráva, že Litice budou na Velikonoční pondělí uzavřené kvůli zledovatělé cestě k hradu. Ale hrad je přeci potřeba dobývat, ne?

Ve vlaku byli odměněni první tři hlasující drobnými dárky. Jak padlo z úst Míry - jednalo se o hlavně reklamu. Ale jiné sponzory jsme bohužel nenašli. Čekal jsem, že se Jirka ukáže, jak umí skládat Rubikovu kostku v provedení 2x2x2 kostky, ale asi si nechtěl udělat ostudu a raději ji hned uklidil. Alespoň se podělil o zaručeně nepančované pití, které také obdržel za první zaslaný hlas. Láhev průzračné tekutiny vypadala lákavě, ročník 1743, ale v očích Jirky se přesto objevil záblesk hrůzy a dalo se v nich číst něco jako: "To nemyslíš vážně. Po litru tvrdýho budeme úplně namol!" Ale slova Mineral Wasser, která byla uvedena velmi drobným písmem v dolní části etikety dávala záruku, že se nic takového konat nebude. Skořicové buchty z Broumova slavily úspěch i bez etikety. Každého stejně jen zajímalo s čím jsou, což byla ta nejdůležitější informace o složení, kterou bylo potřeba znát.

Po desáté vystupujeme v Liticích do regulérního zimního dne. Tady je snad kolem 15 cm sněhu! Naprosto žádná známka nějakého přicházejícího jara. První hospoda "Pod Hradem" byla naštěstí ještě uzavřená a tak jsme se vydali alespoň k bráně hradu. Prý když už jsme tu. Když jsme se na ní dost vynadívali z vnějšku (protože Radkovy klíče nepasovaly), otočili jsme to a pokračovali na červenou turistickou značku, která nás povede údolím podél Orlice do Potštejna. U malé dřevěné zvoničky pod hradem jsme se ještě na chvíli zastavili. Mimo jiné se tu nabízely vynikající věnečky! Před mostem přes Orlici Pepa ještě křičí směrem do vsi: "Buchty, buchty!" Ale žádná nepřiběhla, ani z okna nevykoukla. Asi si myslela, že to křičí jen nějaký opilý koledník a nebyla na něj zvědavá. Nebo, jak řekl Radek, všechny vařily oběd. My jsme to ale pochopili správně a vrhli se na poslední kousky skořicové pochoutky. Teda kromě mě; já jsem byl přejedený vynikajících věnečků. Pochvala pro nepřítomnou Lucku.

Cesta po pěšině podél Orlice probíhala nezvykle ukázněně. Asi to bylo tím, že bylo potřeba soustředit se na každý krok ve sněhu, zvláště v úseku, kde by uklouznutí mohlo skončit ve vodě. Zastavili jsme se až zhruba uprostřed u malého přístřešku vybudovaného mezi stromy. Vytáhly se svačiny a sníh nesníh se jedlo a pilo. Kapuce na hlavu, aby nechumelilo za krk a hotovo. I alkoholické nápoje se objevily, ale Radkovy vtipné brýle ne. Zamrzly by?

Svačina u přístřešku

Do Brné přicházíme poněkud roztroušeni. Scházíme se až na okraji Potštejna, kde se řeší výstup k hradu. Ne všem se chce, takže se nabízí další dvě varianty: jít přímo do hospody nebo jít do hospody nepřímo přes zámek. Osobně volím možnost zámku, protože jsem na něm ještě narozdíl od hradu nebyl. Takže se rozdělujeme a nemám informace o tom, jak proběhla návštěva hradu. Ale prý bez prohlídky. Stejně jako my na zámku.

Nakonec jsme se všichni sešli v Praze. Tedy v restauraci Praha, kterou měl Rosťa vyzkoušenou z dřívějška. Postupně jsme obsadili celý salónek a rozvrhovali si jídlo a pití tak, abychom tu vydrželi neuvěřitelné 2,5 hodiny. Jídlo i pití, myslím, na jedničku. Alespoň já jsem si na kachně s knedlíkem a zelím moc pochutnal. Venku za okny se stále sype. Vše někdo vzápětí vysvětluje správným výkladem Mayského kalendáře. Totiž to, že skončil v prosinci roku 2012 neznamená konec světa, ale to, že se to na prosinci prostě zasekne a už jinak nebude. Smile Letos to tak opravdu vypadá.

V salónku to postupně smrdí jako v nějaké turistické noclehárně, jak prohlásil Roman, když se vrátil ze záchodu. Však tu máme taky pěkně zadýcháno. V teple hospody kolovaly vtipné picí brýle, které Radek nejprve půjčuje za panáka a pak už zadarmo. Největší úspěch slaví u dětí, ale samozřejmě až po patřičném propláchnutí nealkoholickou Coca-Colou.

Pozdrav z výletu

Někteří nezúčastnění s chabou omluvou se mohou dočkat podobného pozdravu.

Je nám líto, že tu pohodu, legraci, výborné jídlo a zábavu s námi nemůže sdílet i Vláďa. Představte si, takový turista a dal přednost práci! Tak jsme mu alespoň napsali pohled. Jenže známku tu nemají, tak snad dojde i bez ní. Útěchou mu budiž, že jsme to fakt mysleli z legrace.

V hospodě jsme také sestavili 5 nej letošního Velikonočního výletu:

  1. Nejjednotnější shoda v hlasování.
  2. Nejpozdnější odjezd.
  3. Nejvíce možností, kam se podívat.
  4. Nejvíce sněhu.
  5. Nejdelší pobyt v restauraci.

Kolem čtvrt na čtyři začínáme platit. Vlak nám sice jede až za nějakých 40 minut, ale je jasné, že vyřízení dnešní útraty nějaký čas zabere. A ještě musíme stihnout společné foto, na které ještě nestačilo dojít. Kupodivu jsme všichni seřazeni na určeném místě před zámkem velmi brzy, ale čeká se na Rosťu, který běžel po proudu Orlice poslat pohled Vláďovi. Přitom měl schránku jen pár metrů od nás. Stačilo jít právným směrem. Jsme rádi, že se brzy vrací a že nebude na fotu dne chybět. Na dojití na nádraží nakonec zbylo dostatek času, takže jsme se mohli líně ploužit a ještě do příjezdu vlaku debatovat před nádražím. Díky, že jste jeli i letos.

Skupinové foto

Litice a Potštejn v bílém

Foto ke stažení

Společné fotoPo zadání přihlašovacích údajů (jméno a heslo) se otevře dialogové okno pro stažení společné fotky. Obrázek je přizpůsoben pro minilab na velikost 10×15 cm nebo 9×13 cm.

stáhnout do počítače (velikost souboru 2,32 MB)

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 1 |  přidat komentář
Hajzl  9.4.2013, 20:37   
Na moji obranu uvádím, že jsem neměl na vybranou a tudìž do práce jìt musel. :-)

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

    Stále něco vymýšlíme, ale v nejbližší době nemáme naplánované žádné akce.

Poslední komentáře

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

Za posledním sněhem

Letos to byla se sněhem opravdu bída, jak se ukázalo při našem výletu do Krkonoš. Vysoké sněhové mantinely podél cesty z Luční boudy na Výrovku se nekonaly, bylo tu jen trochu sněhu.