bike-trek.cz

Březinka a Jiráskova chata

  21. dubna 2014
Úvod / Články / Velikonoční výlety / Březinka a Jiráskova chata

Čím vlastně začít? Asi tím, že vůbec nikdo, kdo se někdy v průběhu devadesátých let vydal na Velikonoční výlet, který už tehdy býval dost veselý, si nedokázal představit, že se někdy, v tehdy strašně vzdálené budoucnosti, vydáme na dvacátý ročník této akce! Letos na Jiráskovu chatu na Dobrošově.

Scházíme se na perónu náchodského nádraží, kam nás postupně dovezly vlaky z nejrůznějších směrů. Předpověď počasí nebyla zrovna optimistická, a tak jsem překvapen poměrně velkým počtem účastníků. Někteří jeli poprvé, jiní - zkušení - se již ve vlaku pustili do jídla a pití. A tak se nějak nemůžeme pohnout z místa, protože už na nádraží kolují láhve, připravené pochoutky a - kupodivu - i skořicové buchty z Broumova, které se tak zařadily po boku miniřízečků mezi tradiční a velmi vyhledávané dobroty našich výletů.

"Jdeme!", zavelel jsem, protože jinak bychom se snad odsud vůbec nehnuli. Původně plánovanou trasu trochu upravujeme a vyrážíme po modré značce. Dnes nás čeká krátký, pouze 8 kilometrový okruh, ale s poměrně výrazným převýšením. U pivovaru Primátor se stáčíme vlevo na úzkou lesní asfaltku zaříznutou ve svahu nad řekou, která nás přivádí na rozcestí pod lyžařským vlekem, odkud půjdeme po zelené. Ale málem jsme sem nedošli všichni, protože se na přechozím rozvětvení cest strhla debata, jestli máme jít vlevo nebo vpravo. Už nevím, kdo způsobil, že i sám náčelník výletu vydával špatné rozkazy, ale hlavně jsem úplně zapomněl na fakt, že máme v plánu jít přes pevnost Březinka.

V Bělovsi, bývalých vyhlášených lázních a nyní skoro městě duchů s rozpadajícími se krásnými vilkami i pseudomodernou 70. a 80. let, se zase na chvíli zastavujeme (pití, jídlo a čůrání) než se vydáme do konečně pořádného stoupání, protože zatím jsme šli více méně po vrstevnici. Nejprve klikatou lesní cestou a pak kolmo na vrstevnice stoupáme na první výběžek táhlého kopce, kam byl strategicky umístěn jeden z bunkrů důmyslného opevnění - pěchotní srub N-S 82 Březinka.

Nad Náchodem

Původně jsme plánovali prohlídku, ale dnes je zavřeno. Výstup sem byl však namáhavý a tak se tu alespoň usazujeme venku na trávě a pauzu využíváme k dalšímu občerstvení a prohlídce bunkru alespoň z exteriéru. Opět kolují miniřízky, velikonoční nádivka a v rukou Vládi se náhle objevuje celý pytlík tolik žádaných skořicových buchet. Vůbec nevím, kde je ukořistil, ale podělit se nechtěl. Kdyby to bylo možné, tak by se nejraději zabarikádoval v bunkru a usadil se za těžký kulomet než aby se o buchty podělil. Tvoříme tu ještě společné foto a pokračujeme dál vzhůru do kopce.

Zelená značka nás provádí lesním úsekem v těsné blízkosti nebo na dohled dalších pevnostních objektů do osady Polsko. Tady se početný dav trhá (letos nás vyrazilo hodně - 36), asi v závislosti na síle volání hospody - tedy Jiráskovy chaty, kde se chceme za zdolané stoupání odměnit více jídlem než výhledy.

Na chatě na nás byli hodní a otevřeli nám zvláštní salónek, stranou od běžných návštěvníků, který jsme celý obsadili. Trvalo dlouho, než jsme byli všichni oblsouženi, což je pochopitelné, ale mě osobně trochu zklamala kvalita jídla. Řekl bych, že když jsme tu byli v roce 2003, tak vařili mnohem lépe. Ale pivo i malinovka asi chutnaly, v tomto ohledu se ke mně žádné stížnosti nedostaly.

Někteří se vydali na vyhlídkovou plošinu chaty. Vláďa si získal neuvěřitelnou přízeň Zuzky, kterou vzal na rozhlednu, když s ní nechtěli jít rodiče. Dáša zase přízeň rodičů, když šla uspávat Markétku, letos těsně nejmladšího účastníka, která je na Velikonočním výletě úplně poprvé.

Po obědě sestupujeme po červené značce směr osada Amerika a pak dále v příjemném hovoru dolů do Náchoda. Jak už bývá zvykem, cestou zpět se všechny děti už kamarádí a někteří dospělí v této fázi výletu střízliví. U rozcestí Náchod - nad pivovarem, kde uzavíráme dnešní okruh, se zastavujeme u ohrady a ukazujeme dětem daňky.

Na nádraží přicházíme několik desítek minut před odjezdem vlaku největší skupiny z Jaroměře a Hradce, takže je v tuto chvíli nutné správně přerozdělit děti k příslušným rodičům, protože se nám cestou nějak pomíchaly. Ale to je dobře. Loučíme se, máváme si a odjíždíme do svých domovů.

Závěrem

Nezmokli jsme, občas vysvitlo i slunce, takže co se počasí týče nebylo si nač stěžovat. Na dvacátém ročníku se sešel druhý největší počet účastníků (36), což je také pozitivní a snad i zavazující k tomu, pokračovat v této tradici. Doufám, že se vám výlet líbil a pokud má někdo ze zúčastněných co dodat, nechť využije komentáře.

Dodatek

Někteří vyjádřili pochybnost nad výsledkem hlasování a snad tu padlo i podezření z manipulace s hlasy. Ale copak jsme v Rusku?

DestinaceDatum a čas volby
Jiráskova chata 26.3.2014, 22:17:26
Jiráskova chata 27.3.2014, 8:40:13
Rozhledna Žaltman 27.3.2014, 13:15:17
Rozhledna Žaltman 27.3.2014, 18:57:01
Zámek Doudleby 27.3.2014, 19:19:38
Rozhledna Žaltman 30.3.2014, 13:42:30
Rozhledna Žaltman 30.3.2014, 21:29:20
Jiráskova chata 2.4.2014, 0:02:35
Jiráskova chata 2.4.2014, 20:37:44
Rozhledna Žaltman 2.4.2014, 20:43:40
Jiráskova chata 8.4.2014, 21:49:24
Jiráskova chata 8.4.2014, 21:50:00
Jiráskova chata 9.4.2014, 7:36:38
Rozhledna Žaltman 9.4.2014, 11:11:57
Jiráskova chata 11.4.2014, 16:32:48
Jiráskova chata
11.4.2014, 18:58:10

Z důvodu ochrany osobních údajů jsou jména hlasujících vymazána. Na vyžádání nechám nahlédnout do kompletního seznamu. Wink

Březinka a Jiráskova chata

Foto ke stažení

Společné fotoPo zadání přihlašovacích údajů (jméno a heslo) se otevře dialogové okno pro stažení společné fotky. Obrázek je přizpůsoben pro minilab na velikost 10×15 cm nebo 9×13 cm.

stáhnout do počítače (velikost souboru 1,57 MB)

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

    Stále něco vymýšlíme, ale v nejbližší době nemáme naplánované žádné akce.

Poslední komentáře

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

Za posledním sněhem

Letos to byla se sněhem opravdu bída, jak se ukázalo při našem výletu do Krkonoš. Vysoké sněhové mantinely podél cesty z Luční boudy na Výrovku se nekonaly, bylo tu jen trochu sněhu.