bike-trek.cz

Náš terč: pevnost Josefov

  1. dubna 2002
Úvod / Články / Velikonoční výlety / Náš terč: pevnost Josefov

Jelo nás 7 a 1/2

Celý vikend slibuje po dvou letech opět krásné počasí. Avšak ráno se probouzíme do deště. Ten naštěstí brzy pozbyl sil a za okamžik ustal. Na nadraží se scházíme dva, pak přibývají další dva a nakonec ještě tři. Vlastně tři a půl!

Z vlaku vystupujeme v Jaroměři a vydáváme se na dobrodružnou cestu přes Josefov k podzemnímu opevnění z Prusko-Rakouské války v roce 1866. Kupujeme si vstupenku a přesouváme se ke vchodu po podzemních chodeb pevnosti. U kovových dveří jsme ještě vyfasovali plechové svítilny se svíčkou, abychom se tam po tmě nebáli.

Prohlídka trvá asi 20 minut, během kterých si s průvodcem prohlížíme široké spojovací chodby i malé výzvědné chodbičky, kde je nutné se pěkně krčit. No nechtěl bych tu bojovat. Vlastně jsem princip boje pomocí podobné pevnosti nikdy nepochopil. A jak se nám při výkladu dostává ponaučení, tak ani protivník ne. Prostě se na Josefov vykašlal a obešel ho.

I sem, do podzemí, ale dorazila pověst Zuzany Slavíkové, jejímž jedovatým jazykem se nechal inspirovat zdejší průvodce.  A tak jsme po 40 minutách dostali padáka.

Pěšky do Hradce Králové

Venku nás uvítalo slunce a teplo. To zlákalo 5 a 1/2 k pěší túře podél Labe do Hradce Králové. Šli jsme sice pořád jen na jih, ale stálo to za to!

Společná fotka
Společná fotka před pevností

Teď na jaře byla celá pěšina pohodlně průchozí, nezarostlá, jak tomu bývá později v létě. U starého mostu ve Smiřicích jsme si dali krátkoku pauzu na občersvení, než jsme zase pochodovali dál. Nejhorší byl asi závěrečný úsek před Hradcem, kdy to vůbec neutíkalo. Byl jsem docela rád, když jsme s Katkou usedli na lavičce u Aldisu, abychom počkali na ostatní.

Hladoví jsme usedli na náměstí do restaurace Pod Věží a skoro úspěšně odolali velmi nepříjemné servírce. Jo, a jahody tady do poháru prostě v zimě nedostanete. Ale zaplatíte je!

"Když už jsme šli těch bezmála 20 km pěšky, přeci teď nepojedeme ten kousek autobusem", řekli jsme si a došli to domů po svých. Na závěr upřímně obdivujeme Lucku, že to ve svém stavu zvládla!

Náš terč: pevnost Josefov

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Poslední komentáře

Královéhradecký les

Luky, díky za reakci na poměrně starý článek. Po hradeckém lese se dá parádně pojezdit, ale

Výlet na Podzvičinsko

Hezky spojená zajímavá místa v našem blízkém okolí. Díky za tip!

Před 20 lety

Olperer, Zillertalské Alpy

Už něco pamatujeme. Proto si tu můžeme v rámci ohlédnutí 20 let nazpět připomenout výstup v Alpách, které jsme tehdy objevovali.

V roce 2000 se Martin s Liborem vydali na Olperer. Jestli se dostali až na vrchol nebo ne, můžete číst v článku.


číst článek

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko

Krátké zprávy

Bajking s rouškou

Krátký sobotní švih jsem záměrně směroval na zapadlé a opuštěné lesní cesty. Slunce svítilo, ptáci si prozpěvovali a vypadalo to, jako by se vůbec nic nedělo. Ale jízda s rouškou byla jako

Okolí Božanovského špičáku

Jirka připravil pohodovou pěší trasu v Broumovských stěnách pro náš společný rodinný výlet. Dali jsme si okruh dlouhý 12 km, s polovinou po neznačených lesních cestách, abychom se vyhnuli ostatním turistům. Krásný a

Singly Marokánka překvapily!

Už nějakou dobu mám v mobilu staženou trasu Marokánka trails a dnes odpoledne přišel vhodný čas, abych se na ně zajel podívat. Zábavné, hravé, technické i vysilující - to jsou mé pocity

Bikové akce zrušeny

Prodloužený víkend v Kokořínsku, který se měl konat od 12. do 14. června, i jednodení výšlap na polskou Velkou Sovu plánovaný na 27. června jsou zrušeny. Pokud to bude možné, uskutečníme alespoň jednu z nich