bike-trek.cz

Náš terč: pevnost Josefov

  1. dubna 2002
Úvod / Články / Velikonoční výlety / Náš terč: pevnost Josefov

Jelo nás 7 a 1/2

Celý vikend slibuje po dvou letech opět krásné počasí. Avšak ráno se probouzíme do deště. Ten naštěstí brzy pozbyl sil a za okamžik ustal. Na nadraží se scházíme dva, pak přibývají další dva a nakonec ještě tři. Vlastně tři a půl!

Z vlaku vystupujeme v Jaroměři a vydáváme se na dobrodružnou cestu přes Josefov k podzemnímu opevnění z Prusko-Rakouské války v roce 1866. Kupujeme si vstupenku a přesouváme se ke vchodu po podzemních chodeb pevnosti. U kovových dveří jsme ještě vyfasovali plechové svítilny se svíčkou, abychom se tam po tmě nebáli.

Prohlídka trvá asi 20 minut, během kterých si s průvodcem prohlížíme široké spojovací chodby i malé výzvědné chodbičky, kde je nutné se pěkně krčit. No nechtěl bych tu bojovat. Vlastně jsem princip boje pomocí podobné pevnosti nikdy nepochopil. A jak se nám při výkladu dostává ponaučení, tak ani protivník ne. Prostě se na Josefov vykašlal a obešel ho.

I sem, do podzemí, ale dorazila pověst Zuzany Slavíkové, jejímž jedovatým jazykem se nechal inspirovat zdejší průvodce.  A tak jsme po 40 minutách dostali padáka.

Pěšky do Hradce Králové

Venku nás uvítalo slunce a teplo. To zlákalo 5 a 1/2 k pěší túře podél Labe do Hradce Králové. Šli jsme sice pořád jen na jih, ale stálo to za to!

Společná fotka
Společná fotka před pevností

Teď na jaře byla celá pěšina pohodlně průchozí, nezarostlá, jak tomu bývá později v létě. U starého mostu ve Smiřicích jsme si dali krátkoku pauzu na občersvení, než jsme zase pochodovali dál. Nejhorší byl asi závěrečný úsek před Hradcem, kdy to vůbec neutíkalo. Byl jsem docela rád, když jsme s Katkou usedli na lavičce u Aldisu, abychom počkali na ostatní.

Hladoví jsme usedli na náměstí do restaurace Pod Věží a skoro úspěšně odolali velmi nepříjemné servírce. Jo, a jahody tady do poháru prostě v zimě nedostanete. Ale zaplatíte je!

"Když už jsme šli těch bezmála 20 km pěšky, přeci teď nepojedeme ten kousek autobusem", řekli jsme si a došli to domů po svých. Na závěr upřímně obdivujeme Lucku, že to ve svém stavu zvládla!

Náš terč: pevnost Josefov

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Krátké zprávy

Žaltman, jak ho neznáte

Při projížďce po hřebenu Jestřebích hor jsem narazil na hromadu staré kovové konstrukce. Červeno bílý nátěr byl neklamným důkazem, že se jedná o demontovanou rozhlednu z vrcholu Žaltman. Takže se nelekněte, kdybyste se

Nová rozhledna na Velké Deštné

V sobotu byla slavnostně otevřena nová rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách. Dobrou zprávou je, že bude v provozu celoročně a bez obsluhy. Už asi víme, kam půjdeme na další noční výstup.

Instagram

Listopad je pro nás trochu jalové období co se týče outdoorových aktivit. Můžete ale mrknout na náš Instagram, kde nepravidelně zveřejňujeme fotky z podniknutých akcí. Třeba i pro vaši inspiraci.

Odpad ve Slovenském ráji

Odpad v řekách Hornád a Hnilec ve Slovenském ráji podle ochranářů nezpůsobují návštěvníci národního parku, ale vzniká v obcích nad ním. Víc si můžete přečíst na serveru Novinky.cz