bike-trek.cz

Náš terč: pevnost Josefov

  1. dubna 2002
Úvod / Články / Velikonoční výlety / Náš terč: pevnost Josefov

Jelo nás 7 a 1/2

Celý vikend slibuje po dvou letech opět krásné počasí. Avšak ráno se probouzíme do deště. Ten naštěstí brzy pozbyl sil a za okamžik ustal. Na nadraží se scházíme dva, pak přibývají další dva a nakonec ještě tři. Vlastně tři a půl!

Z vlaku vystupujeme v Jaroměři a vydáváme se na dobrodružnou cestu přes Josefov k podzemnímu opevnění z Prusko-Rakouské války v roce 1866. Kupujeme si vstupenku a přesouváme se ke vchodu po podzemních chodeb pevnosti. U kovových dveří jsme ještě vyfasovali plechové svítilny se svíčkou, abychom se tam po tmě nebáli.

Prohlídka trvá asi 20 minut, během kterých si s průvodcem prohlížíme široké spojovací chodby i malé výzvědné chodbičky, kde je nutné se pěkně krčit. No nechtěl bych tu bojovat. Vlastně jsem princip boje pomocí podobné pevnosti nikdy nepochopil. A jak se nám při výkladu dostává ponaučení, tak ani protivník ne. Prostě se na Josefov vykašlal a obešel ho.

I sem, do podzemí, ale dorazila pověst Zuzany Slavíkové, jejímž jedovatým jazykem se nechal inspirovat zdejší průvodce.  A tak jsme po 40 minutách dostali padáka.

Pěšky do Hradce Králové

Venku nás uvítalo slunce a teplo. To zlákalo 5 a 1/2 k pěší túře podél Labe do Hradce Králové. Šli jsme sice pořád jen na jih, ale stálo to za to!

Společná fotka
Společná fotka před pevností

Teď na jaře byla celá pěšina pohodlně průchozí, nezarostlá, jak tomu bývá později v létě. U starého mostu ve Smiřicích jsme si dali krátkoku pauzu na občersvení, než jsme zase pochodovali dál. Nejhorší byl asi závěrečný úsek před Hradcem, kdy to vůbec neutíkalo. Byl jsem docela rád, když jsme s Katkou usedli na lavičce u Aldisu, abychom počkali na ostatní.

Hladoví jsme usedli na náměstí do restaurace Pod Věží a skoro úspěšně odolali velmi nepříjemné servírce. Jo, a jahody tady do poháru prostě v zimě nedostanete. Ale zaplatíte je!

"Když už jsme šli těch bezmála 20 km pěšky, přeci teď nepojedeme ten kousek autobusem", řekli jsme si a došli to domů po svých. Na závěr upřímně obdivujeme Lucku, že to ve svém stavu zvládla!

Náš terč: pevnost Josefov

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

    Stále něco vymýšlíme, ale v nejbližší době nemáme naplánované žádné akce.

Poslední komentáře

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

Za posledním sněhem

Letos to byla se sněhem opravdu bída, jak se ukázalo při našem výletu do Krkonoš. Vysoké sněhové mantinely podél cesty z Luční boudy na Výrovku se nekonaly, bylo tu jen trochu sněhu.