bike-trek.cz

Rozhledna Šibeník, Nový Hrádek

  12. února 2021
Úvod / Články / Cestování / Rozhledna Šibeník, Nový Hrádek

Ještě že ty rozhledny máme. V zoufalé situaci volíme zoufalé cíle, abychom alespoň na chvíli vypadli z domu někam do přírody. Šibeník ale stojí jen pár metrů od městečka Nový Hrádek, takže se o nějakém výletu nedá moc mluvit.

Markéta slíbila, že něco napíše, ale už je duben a pořád se tak nestalo. Tak je to zase na mě. Jak jsem napsal v úvodu, tohle ani nebyl pořádný výlet. I cesta autem nám sem trvala déle než dojít z parkoviště na náměstí k rozhledně. Možná to bylo i těmi kluzkými silnicemi.

Rozhledna Šibeník

Další z nových rozhleden, které v roce 2020 vyrostly v Orlických horách a okolí. Zajímavostí je, že byla zbudována přestavbou jedné z věží větrných elektráren, které tu u místních obyvatel nějak nenašly pochopení. Vyhlídková plošina je ve výšce 32 metrů.

Z náměstí se vydáváme zasněženými a prázdnými ulicemi, které křižuje pouze kurýr DPD, po červené značce. Domy se mění v roubené chaty, silnice stoupá, končí u nějakého břehu se stromy a když na něj vcházíme, před námi se objevuje obrovská vývrtka zaražená do země.

Rozhledna Šibeník, Nový Hrádek

Skoro to vypadá jako kulisa k nějakému sci-fi (určitě dobrý tip pro filmaře). Kopec se směrem k rozhledně zaobluje a k vývrtce přibývá nezvykle velká budova se šikmou střechou a trafostanice.

Rozhledna Šibeník, Nový Hrádek

Pod rozhlednou zjišťujeme, že v té velké budově bude umístěna kavárna nebo restaurace (skvělý nápad!). Snad se někdy dočká otevření. Posezení tu bude určitě příjemné, protože stolky jsou za velkými francouzskými okny, před kterými je navíc prostorná terasa. Komplex budovy je spojen lávkou s konstrukcí rozhledny, ale dá se na ní stoupat i přímo ze země.

Rozhledna Šibeník, Nový Hrádek

Někdo právě schází dolů, takže my můžeme nahoru. Užíváme si vývrtku namotanou kolem sloupu a cítíme, jak se konstrukce chvěje. Doprovází nás hukot větru - dnes to docela fouká - a kovový zvuk našich kroků. Pro ty, kteří se bojí výšek - schody i vyhlídková plošina jsou z kovových roštů, přes které se můžete dívat přímo pod sebe, na místo případného dopadu.

Protože je zataženo, sněží a fouká, daleký výhled si dnes užívat nemůžeme, ale nějak moc nám to nevadí. Orlické hory nevidíme vůbec, takže ani nevidíme rozhlednu na Fiestově kopci, která je kousek od nás a na které jsme nedávno byli. Jediná další rozhledna, na které jsme stanuli už několikrát a která je alespoň trochu vidět, je na také nedalekém kopci Varta nad Sendraží.

Rozhledna Šibeník, Nový Hrádek

Přes mraky se trochu prodírá slunce a vytváří zajímavou zimní atmosféru. Jeho paprsky dopadají na střechy domů Nového Hrádku, který je hned pod námi. Při pohledu na opačnou stranu zjišťujeme, že je možné dojet na malé parkoviště přímo k rozhledně a dojít jen nějakých 200 metrů.

Rozhledna Šibeník, Nový Hrádek

Výhled do zimy jsme si i přesto užili a hodnotíme design rozhledny jako nezvyklý, ale zajímavý nápad. Určitě to stojí za návštěvu a ještě lepší to bude, až to situace dovolí a bude tu moct fungovat i restaurace. Určitě se sem vrátíme.

Rozhledna Šibeník, Nový Hrádek

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

Za posledním sněhem

Letos to byla se sněhem opravdu bída, jak se ukázalo při našem výletu do Krkonoš. Vysoké sněhové mantinely podél cesty z Luční boudy na Výrovku se nekonaly, bylo tu jen trochu sněhu.