bike-trek.cz

Kehlsteinhaus (Orlí hnízdo)

  10. září 2010
Úvod / Články / Cestování / Kehlsteinhaus (Orlí hnízdo)

Od roku 1960 je Orlí hnízdo, kdysi Hitlerovo sídlo, spravováno turistickým spolkem Berchtesgaden  a provozováno jako restaurace. Působivá stavba s metr silnými zdmi je situována na vrcholku hory Kehlstein a návštěvníkům nabízí krásné výhledy na oblast Berchtesgaden. Mezi pompézní aspekty stavby patří také 124 metrů dlouhý přístupový tunel obložený umělým mramorem, který vede k  přepychovému výtahu v mosazi, jenž vás vyzvedne do samotného hnízda do výšky dalších 124 metrů.

Probouzíme se do svěžího zářijového rána v penzionu Auerwirt v Oberau, jehož vlastníkem je český emigrant Miloš Ptáček, a jak jsme se u půllitru piva dozvěděli, chtěl ještě někam dál, ale zalíbilo se mu tu a tak zůstal.

Jsme v Německu, v národním parku Berchtesgaden. Našim cílem je Kehlsteinhaus (Kehlstein Teehaus, Kehlsteinhaus, Kehlalm) - Orlí hnízdo, „sídlo“ Adolfa Hitlera na vrcholu hory Kehlstein v nadmořské výšce 1834 m n. m. Adolf Hitler ho v roce 1937 dostal ke svým padesátým narozeninám od osobního tajemníka Martina Bormanna. Ačkoli bylo vystavěno unikátním způsobem s technickými vymoženostmi, nestalo se Hitlerovým oblíbeným místem v Berghofu. Bál se totiž případných komplikací při jízdě výtahem, a tak si raději zařídil zámek na úpatí hory. I přes velkou snahu západních spojenců Orlí hnízdo zničit, nezasáhlo ho, na rozdíl od zámku, ani bombardování na konci druhé světové války.

Kehlsteinhaus

Dnes je toto sídlo turistickou atrakcí a restaurací zároveň. Dominantou vnitřních reprezentativních prostor (po projití restaurací) je původní krb s překrásnými reliéfy. Ve vedlejší místnosti se pak pomocí dokumentárního filmu můžete seznámit s historií stavby sídla.

Kehlsteinhaus je přístupný dvěma způsoby – pěšky po hraně hory Kehlstein (cesta trvá asi dvě hodiny; 7 km) nebo speciálním autobusem po Kehlsteinstrasse z parkoviště v lokalitě zvané Obersalzberg, kde je i stálá expozice Dokumetation Obersalzberg. Z důvodu časové úspory volíme za 14,5 Euro rychlejší variantu. Po doslova startu z parkoviště sledují otrlejší povahy krajinu, srázy a údolí, ostatní se buď nepřítomně dívají do podlahy, či pozorují tamní floru na skalách. Nejde však pečlivě prozkoumat, neb řidiči tu zřejmě nejednou poprvé. Po cca 15 minutách dojíždíme na parkoviště pod Hnízdem. Pěšky pak procházíme tunelem ke vchodu do původního výtahu s koženými sedačkami. Ten nás za pár sekund vyveze skrz horu přímo do „horní“ budovy. Pokud není vrchol momentálně zahalen v mraku, naskýtá se návštěvníkovi nádherný výhled do celého okolí národního parku Berchtesgaden.

"Vyfoťte se pod vrcholovým křížem!", radí nám tu, "a pokračujte na vyhlídkový okruh". Nám se ho bohužel z časového důvodu nepodařilo absolvovat, ale určitě stojí za to.

Kříž

A všimli jste si toho bílého kamene všude kolem? Jde o druh mramoru, který byl použit jak na interiéry a stavbu samotné budovy, tak dominant okolí. Bormann znal velmi dobře kancléřovu lásku k umění. Mj. bílý mramor je symbolem nesmrtelnosti…Tak nesmrtelný(?) zážitek!

Foto © Ivana Hudcová, Daniel Valášek

Další informace

Kehlsteinhaus (Orlí hnízdo)

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

    Stále něco vymýšlíme, ale v nejbližší době nemáme naplánované žádné akce.

Poslední komentáře

Saalbach Hinterglemm – rakouský evergreen

Článek jsem četl, fotky a video viděl a vypdá to, že letos nikam jinam nechci! :-)

Studánky a prameny kolem Křemešníku

Šárko, moc mě těší, že si po dlouhé odmlce mohu přečíst nový článek o pramenech. Tento,

Z Turnova do Klokočských skal

Jednou za čas sem taky jezdíme s partou. Krásné skály. Ale my jezdíme rychlíkem jen do

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park

Krátké zprávy

Vzpomínka na Nový Zéland

Ten čas ale zase letí! Právě touto dobou jsme před 10 lety zahájili naše cestování po Novém Zélandu. Projeli jsme Jižní a následně Severní ostrov a z několika zajímavých

Tradiční velikonoční výlet

Náš tradiční velikonoční výlet letos zavítal do Toulovcových maštalí. Předpověď nebyla zrovna moc příznivá, ale počasí nás nakonec velmi příjemně překvapilo (až na ty, kteří se na závěr ve spěchu vydali do toho

Hejšovina a Bludné skály

Chystáte se na výlet na polskou stranu Stolových hor na Hejšovinu nebo do Bludných skal? Nezapomeňte si udělat předem online rezervaci. Bez ní se tam nedostanete.