bike-trek.cz

Pramen Křemžského potoka (a vodňanské Blanice)

  3. dubna 2021
Úvod / Články / Za prameny / Pramen Křemžského potoka (a vodňanské Blanice)

Křemžský (Křemežský) potok, někdy nazývaný Brložský potok, je potok v jihočeském kraji, levostranný přítok Vltavy. Pramení na severozápadních svazích Chlumu ve výšce 950 m n. m. u osady Markov. U osady Dobročkov vtéká do CHKO Blanský les, na jejímž území se vlévá do Vltavy. Nad jeho soutokem s Vltavou se tyčí skalní ostroh, na němž stojí zřícenina hradu Dívčí Kámen.

Mapy

Mapa Křemžského potoka https://mapy.cz/s/nozurerubu

V dětství jsme s rodiči opakovaně v létě sjížděli Vltavu na kanoi. Zpočátku šlo o dobu, kdy bylo ještě volně povolené táboření, takže naší pravidelnou zastávkou na jedno přespání pod stanem byl právě soutok Křemžského potoka s Vltavou. V Křemžském potoce jsem poprvé v životě viděla živé raky; tak čistá tam tehdy byla voda vzdor faktu, že o pár km proti proudu Vltavy do ní vypouštěla v té době odpad papírna ve Větřním.

Ale vraťme se k romantice. Zřícenina hradu Dívčí Kámen mě učarovala už jako malou holčičku. Také s vlastními dětmi to byl jeden z prvních hradů, který jsme společně navštívili. Krátký pěší výšlap jsme uskutečnili z obce Třísov. Celý okruh na zříceninu Dívčí Kámen a zpět má asi 3km, z poloviny je ho možno jít po naučné stezce, z poloviny po červené turistické značce. Uprostřed je oblast keltského oppida Třísov. Umístění hradu s jedinečným spojením skalního útvaru a meadrujících toků musí každého upoutat. Oblast byla vyhlášena v r.1951 přírodní rezervací, která je součástí CHKO Blanský Les. Já jsem si musela toto místo i namalovat. (foto 1)


foto 1 - malba Dívčího kamene

A nyní k vlastnímu prameni Křemžského potoka. Protože pramení na území Vojenského újezdu Boletice, smí se k němu jen o sobotách, nedělích a státních svátcích. Vypravila jsem se k němu z osady Markov, kde jsem zaparkovala auto na malém značeném parkovišti, a vydala se pěšky po žluté turistické značce. První zdrojnice Křemžského potoka byla asi po 2,4 km. Ze stráně stékal drobný potůček, který pramenil o něco výše v mlází. Voda se pod silnicí ztrácela a byla opět vidět až v korytě o několik výškových metrů níže. Přibližně po dalším 1 kilometru je v zalesněné stráni nad cestou turisticky značený pramen Křemžského potoka. (foto 2) Cestu k autu jsem absolvovala stejnou trasou, protože jsem se nechtěla ve vojenském prostoru pohybovat mimo značenou cestou, ani jsem nechtěla vyjít na silnici a jít po asfaltu.


foto 2 - Pramen Křemžského potoka

V rámci svého výletu jsem se musela vzdát dalšího cíle - najít pramen Blanice. Její pramen leží v centrální části Vojenského útvaru Boletice, a jak jsem si podle dostupných map našla, dokonce přímo na území střelnice Ondřejov. Tak návštěvu této oblasti jsem opravdu vzdala a respektovala daná nařízení a zákazy vstupu.


foto 3 - Kaple v Sedmidomí

Řeku Blanici jsem si nafotila po jejím opuštění vojenského újezdu v Arnoštově, a prošla jsem si oblast NPP Prameniště Blanice. Vycházka to byla hezká. Z Arnoštova jsem šla po zelené turistické značce (zčásti opět vojenským újezdem) k Sedmidomí, kde je hezká opravená kaplička (foto 3), pokračovala jsem přes Čtyřdomí do Sněžné, dál po žluté k další kapličce sv.Anny v Dolní Sněžné, kolem které kvetlo velké množství fialek. To byla vůně!


foto 4 - pramen Panny Marie Matky Boží

Kolem pramene Panny Marie Matky Boží (foto 4) jsem šla lesními cestami ke kapličce ve Zbytinách. Za Spálencem jsem přešla Blanici (foto 5) a silničkou podél toku této říčky došla do Arnoštova. Celá trasa měla asi 12,5 km.


foto 5 - Blanice v Arnoštové

Pramen Křemžského potoka (a vodňanské Blanice)

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

Za posledním sněhem

Letos to byla se sněhem opravdu bída, jak se ukázalo při našem výletu do Krkonoš. Vysoké sněhové mantinely podél cesty z Luční boudy na Výrovku se nekonaly, bylo tu jen trochu sněhu.