Trumfem některých amerických „měst zázraků“ je tvrzení, že jsou mimořádně úspěšná, a že nabízejí svým návštěvníkům v hojné míře potěšení a zábavu. Abychom poznali, na kolik jsou tato slova pravdivá, stačí zajet si do Las Vegas, říše hazardu. Tato světoznámá velká pouštní mekka má pouhých 200 000 obyvatel, ale ročně ji navštíví 12 milionů turistů. Zábavní park pro dospělé, který se rozprostírá podél téměř dva kilometry dlouhé třídy Las Vegas Belvedere, přezdívané The Strip, nejjasněji osvětlené ulice na světě, jejíž mrkající různobarevné nápisy, obrovské obrazovky s běžícími reklamami na cokoli a miliony světel jsou vidět na obrovskou vzdálenost.
Bohatství Las Vegas má svůj původ v jednom ze zákonů státu Nevada z 30. let, který umožnil během několika týdnů dosáhnout rozvodu a stejně tak rychle urychlit i sňatky. Do Vegas se začaly hrnout davy lidí toužících po rozvodu a město se na ně připravilo tisíci hracích automatů, nespočetnými hernami black jacku a v krátkosti všemi nástroji, při kterých se příjemně tráví čekání na rozvod. K tomu všemu v krátké době přibyla řada výtečných restaurací, kasin a hotelů, které hostí světově proslulé hvězdy. Turisté si dnes mohou vybrat mezi Bakchickým pokojem, replikou římské vily z období císaře Augusta, Caesarovým hotelem Palace, kavárnou Gigi v hotelu MGM, jehož interiér napodobuje prostředí výpravného filmu Marie Antonieta, nebo restaurací Carson City v hotelu Circus, kde sedí stolovníci kolem šapitó, v němž vystupují artisté, klauni a akrobaté. Nejvíce peněz se točí u tradičních stolů s kostkami, black jackem, ruletou, popřípadě je hráči utopí v pokru, závodech formule 1 a automatech, které jsou naprogramovány tak, aby co nejvíce lákaly. Hazard je podporován i psychologickou absencí hodin a oken, aby si hráči nemohli odpočinout, a vynáší tomuto městu dvě miliardy dolarů ročně.
Ve Vegas jsme se ubytovali v motelu, který je luxusnější a hezčí než Motel 6, ve kterém jsme již několikrát spali. Jenže zde je cena za noc čtyřikrát vyšší. O půl sedmé večer vycházíme do víru života. Plně se soustřeďujeme pouze na hlavní třídu, protože převážná většina „magnetů“ Las Vegas je soustředěna zde. Jako například hotely Luxor, Excalibur, Treasure Island, Bally’s, Caesars Palace, Desert Inn nebo The Mirage.
Prvním cílem je Circus Circus, což je hotel s kasinem a vynikající restaurací, kde za 6,99 dolaru můžeme sníst co chceme. Cestou se ještě zastavujeme před hotelem Treasure Island (Ostrov pokladů) na kýčovitou ukázku bitvy dvou lodí o ostrov. Spíš než ukázku bitvy obdivuji to technické propracování a efekty. Piráti na sebe pokřikují, padají první výstřely z mušket, přidávají se ohlušující rány z děl a žár z výbuchů cítíme i my diváci. Zasažení námořníci padají do vody a lodě se dostávají do kontaktu. Během asi desetiminutové přestřelky se jedna loď potopila a druhá utrpěla několik vážných poškození. Po skončení přihlížející dav zatleskal a pomalu se rozcházel za další zábavou. Pak už to vypadalo, jako kdyby jste si pustili film pozpátku. Polámané stožáry se narovnaly, oheň se uhasil, potopená loď se vynořila a zajela na původní postavení. Vše bylo připraveno na další představení, které se koná každých devadesát minut.
U vstupu do restaurace musíme vystát asi desetiminutovou frontu, než se dostaneme ke kase. Tam platíme a obsluha se nás ptá, kolik nás bude jíst a podle toho se dozvídáme, kterou barvu praporku máme následovat. Prostě zde zaměstnávají několik žen pouze na to, aby pobíhaly po restauraci a vysílačkou dávaly manažerce pokyny, kde mají kolik volných míst ve svém sektoru. Usadily nás a my se vydali k pultům vybrat si konečně něco pořádného k jídlu. Bylo to velmi příjemné zpestření našeho chudého cestovatelského jídelníčku. Opět spousta příloh, masa, ovoce a zeleniny. Restaurace nikdy nezavírá a za sedm dolarů si tu můžete posedět jak dlouho chcete a sníst kolik jen zvládnete. Prostě dokud neopustíte prostor restaurace. Nutno však podotknout, že toalety jsou mimo tento prostor. Po jídle jdeme ještě navštívit nedohledný prostor kasina plného automatů, stolků s black jackem a kostkami, ale ke hře jsme se zlákat nedali ani po Jirkově výhře 50 dolarů. Však nás jich bude ještě dnes čekat.
Venku to opravdu žije - hloučky pokřikujících lidí před i v kasinech, hlasitá dunící rádia v autech, cyklistická policejní hlídka právě pokutuje nějakého provinilce za špatné zastavení, všude svítí neóny a nad tím vším přelétávají vrtulníky. A spousta kasin. Ta jsou všude a různě veliká. Upozorňují na sebe obrovskými reklamami a částkami až milión dolarů, které je v nich možno vyhrát. Někde nabízejí i desetkrát více. Jistě znáte z televize ty typické, na ulicích stojící samoobslužné schránky na noviny. Vhodíte do nich několik centů a vezmete si výtisk. Tyto schránky se po desáté večer zcela změnily. Respektive se zcela změnil jejich obsah. Místo denního tisku s nejčerstvějšími událostmi teď obsahují letáčky a tiskoviny s erotickým obsahem a bohatou nabídkou callgirls, privátních tanečnic, striptérek a společnic. Mezi takové patří i Las Vegas Entertainment Guide and Forum, Las Vegas Heat či Las Vegas Nightline. Můžete jimi listovat a vybírat si v bohaté nabídce a pak už jen zvednout telefon. Tyto letáky jsou vám nabízeny i přímo na ulicích jakýmisi „kameloty“. Po přečtení některé končí v koších, ale naprostá většina se jich povaluje na ulicích. A tak právě v místech, kde jsou tyto schránky soustředěny, již nekráčíte po chodníku, ale po vrstvě odhozených novin z jejichž rozevřených stránek se na vás usmívají smyslná děvčata.
Stále jsme ve Vegas
Procházíme předsálím kasina, které imituje italskou ulici, jiné je miniaturou New Yorku včetně sochy svobody, další je ve stylu Disney Landu, pařížské Eiffelovy věže. Nakonec přicházíme do obrovské pyramidy, údajně větší než její originály v Egyptu, před kterou bdí i nepostradatelná sfinga. Prostě každý si vybere. Zajímavé je, že se do některých podniků nevejde jednoduše dveřmi, ale stojí se na pohyblivém pásu, který návštěvníka unáší kolem modelů představujících nějakou historickou událost, nebo se dívá na erupci umělé sopky. Ta vybuchuje každých patnáct minut. Z kráteru tryská rudě a žlutě nasvícená voda, voda v okolním jezírku je polita jakousi hořlavinou, která teď se žárem hoří a vše je doplněno hřměním a burácením z ukrytých reproduktorů. Před několika nádherně osvětlenými budovami jsou obrovské fontány, jejichž řízený výbuch gejzírů doprovází hudba a barevná světla. Člověk si v tu chvíli pomyslí, že to co z počátku považoval za kýč se mu nakonec líbí. Zvláště nás zaujaly drobné bazénky v malém parčíku s lavičkami, z nichž v nepravidelných intervalech stříkal ladným obloukem krátký usměrněný proud vody z jednoho bazénku do jiného, přímo nad našimi hlavami. Kolem třetí ráno uléháme zcela unaveni do postele.
Las Vegas
Články ze stejné lokality
- Red Rock Canyon v rubrice Národní parky USA (2008)
- Údolí smrti (Death Valley) v rubrice Národní parky USA (1998)
Komentáře
K článku je vloženo komentářů: 0 | přidat komentář