bike-trek.cz

Memoriál Oldřicha Máchy, Josefov

  18. září 2011
Úvod / Články / MTB závody / Memoriál Oldřicha Máchy, Josefov

V roce 2008 jsem jel naposledy bikový závod, při kterém jsem měl oholené a namazané nohy a nebral jsem jiné místo, než do první 10. Potom jsem se na to nějak vybodnul a kolo mě přestalo, hlavně závodění na něm, bavit. Přiznám se, že ten důvod byla ženská. Nohy sakra rychle zarůstaly, břicho se zvětšovalo a má fyzička byla hodně špatná, ale mě to nějak nevadilo… Pak přišel rok 2011 nebo spíše skoro jeho konec. Září - skoro konec bikové závodní sezóny - a já chytnul chuť a sílu znovu se postavit na nějaký závod. Hlavně díky nudě a neustálých otázek a posměchů od kamarádů závodníků, že se jen vymlouvám a že už nikdy nic nedojedu. Přihlásil jsem se teda na cross country, na závod, který už je pojmenovaný v nadpisu tohoto reportíku.

Dlouho jsem váhal, jestli nemam jet kategorii příchozí, místo mužů. Nakonec znovu po domluvě s kamarádem závodníkem, že příchozí jsou ostuda. Takže muži. Prezentace, vyplnění přihlášky, přidělání čísla a jde se projet trať. 5 km okruh po dvoře a blízkého okolí okolo pevnosti Josefov. Krátké prudké výjezdy a krátké neskutečně prudké sjezdy obohacené kořeny, blátem a výmoly. Hned na začátku vás navede mlíko do úzkých cestiček, klopenek, příkopů a pododobně. Prudké vracečky po trávě, kde nechybí v zatáčce kořen a hromada maličkých šištiček. Takže o balancování v průjezdech zatáčkou nebyla nouze.

Jedu s kamarádem a najednou se zastavuje a říká, tak tohle nedám! Opatrně popojedu vedle něj a koukám do té propasti, co máme sjet. Má reakce je stejná, že to nejde. Přihlížející diváci se začnou smát a říkají, tohle jezdí u malé holky. Tak se nenecháme zahanbit, otáčíme se, vracíme asi 20 metrů a jdem do toho s rozjezdem. Najednou Martin neuvěřitelně rychle zmizel a byl dole. A bez pádu. Takže to jde. Skoro tři roky jsem nezávodil, hrozně jsem se bál, zapomněl jsem techniku, ale pustil jsem brzdy, skoro zavřel oči a šíleně rychle jsem se zřítil dolů. V srdci bylo ihned neskutečně mnoho adrenalinu a ve mně vládlo spokojení, že jsem to opravdu dal a mohl se tak rovnat k malým holkám. :-)

Hnedka pod kopcem byla stojka nahoru, takže nájezd na ní byl tak prudkej, že mi to skoro vyrazilo dech. Šaltr udělal křřchhhrrřachřach a ve vteřince jsem měl nejlehčí, abych to vyjel a vzápětí zase padák dolu a takhle to bylo celý okruh. Nebylo si kde odpočinout.

O pár zatáček dál byl o něco delší sjezdík. Snad ještě prudší, ale zase nerozbitej. Na konci byla mírná zatáčka vpravo a v ní nalevo strom. Povrch byl mokrý a maličko blátivý, takže strom byl obalenej něčím, abychom se „nezabili“. Zadní brzda zamáčklá na absolutní konec a pořád jste jeli neuvěřitelně rychle dolů. Tam se ramenem odpinknout od stromu a pokračovat dál po rovince a stoupáčku, který prostě nešel vyjet. Takže hlavu zalomenou v řidítkách a pokračovat cca 60 metrů pěšky. Konečně zase pevnost, široká cesta a start, cíl.

XC závod Josefov

Je ještě chvilka na protáhnutí těla a hurá na startovací rošt. Ještě sezobnout tyčku, gel a nějaký BCAA a čekat na výstřel. Než se odstartovalo, pořadatel představil všechny závodníky, jak na nějakém MS, ale bylo to hezké slyšet po třech letech svoje jméno takhle hlasitě a veřejně v kategorii muži.

Před tímto závodem jsem měl najeto asi cca 1500 km. Prááásk, rána jak z děla, ona to byla asi rána z děla. Takovou šlupku jsem nečekal, bylo to, jak když se startuje na Sudetech. Nestál jsem v popředí jako vždy, ale hezky na konci. Takže první lajna už byla v půlce okruhu a já teprve míjel pana startéra, který udělal tu ránu, a pokračoval si. Jeli jsme 6 okruhů, takže žádná procházka zahrádkou. Nedá mi to se nesnažit a nezávodit, i když vím, že na to nemám. Ale nechci být poslední. Jedu a něco málo předjíždím.

V prvním technickém úseku se to štosuje a jedem borec křičí: „Ty vole, kdo tě učil jezdit!?“ Tak mi to nedalo a povídám mu: „Drž zobák ne? Jsi na závodech, tak se chovej jak závodník a předjížděj bez keců.“ Nic mi neřekl, jen se špatně podíval, až jsem měl strach. Ve druhém okruhu jsem toho borce předjel a ujel. Hurá.

Potom ještě tři se žlutýma číslama, jako jsem já a pak už dlouho nic. Po 4 kole už jsem si chtěl sám vypustit duši a kamarádům říci, že jsem píchnul, že mě to štve atd … jen abych už nemusel jet, protože už jsem byl fakt na kaši. Najednou se ohlížím a vidím, jak mě okolo předjíždějí první dva. Jirka Friedl (vítěz letošních Sudet) a Tomáš Vokrouhlík. Profrčeli okolo mě jako dvě stíhačky. Nechápu to. Oni teda už jedou do cíle a mě čeká ještě jedno brutální trápení. Přijíždím k pevnosti do prostoru cíle a uprostřed stojí maník a ukazuje konec. Že už jsou první v cíli, takže nám ruší poslední kolo. Skvělá zpráva pro mě… nevzdal jsem a byl jsem klasifikován i s kolem. Celkově tedy 7 místo v mužích z 10 dojetých. Připadal jsem si jako po 150 km maratonu. 9 lidí nedojelo, startovalo nás 19.

Ale od kolegů závoďáků docela uznání a pochvala. Jsem spokojen, dobrý trénink a hlavně jsem dojel. Potkává mě ten, co křičel na druhé bikery a ukazuje jedničku, že jsme jel dobře… I tohle potěší.

Další a poslední závod letos v pořádí je 8. října Nova Author Cup v Josefově Dole. Budu se těšit, že se tam s někým z těchto stránek uvidím… 3000 startujících, to je výzva!

Výsledky závodu: http://www.t-base.cz/vysledky/mtb11jv.pdf

Web závodu: http://jkfjaromer.wz.cz/index.htm

Memoriál Oldřicha Máchy, Josefov

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 13 |  přidat komentář
Mirek  20.9.2011, 14:18   
Ha ha ha, chceš nás vidět na Nova A.C.? Raději se téhle masovce a panelstory vyhnu... :-) Jinak zase super svižný report. Vůbec jsem netušil, že je to v Josefově tak dramatický. Snad tenhle článek potěší i další bajkery, kteří o tomto závodu hledali nějaké info.

Jerry  20.9.2011, 14:56    
NAC je brutál, ale zase dobrá atmosféra.. půl republiky lidí co mají stejný koníček A 600,- startovné za to číslo a jeden kelímek jonťáku "stojí" ne :-) Josefov je prima, klidně bych tam jel znovu s váma se jen tak priojet po tom parčíku, určitě by se vám to líbilo, hlavně Mirkoj... samé zajimavé singlíky...

Mirek  20.9.2011, 15:12   
600 Kč za ionťák!? To ti ho podává nějaká půvabná mladá hvězda svlečená do půl těla, ne? ;-) Kdybys jezdil s námi, měl bys ionťák zadarmo! Teda do tý doby, než nám je trutnováci navždy odvezli...

jerry  20.9.2011, 15:34   
No.. je to proste částka za startovný. Trošku zloději, ale co naděláš... a dostaneš číslo, sušenku a tunu nepotřebných letáčků a na trati máš dvě občerstvovačky, kde se můžeš napít a myslím, že tam je i kobliha :-) hehe a většinou jsou na občerstvovačkách starý báby :-D

Franta  21.9.2011, 17:50   
No tak v Josefově jsem to jel kdysi taky. Už ani nevím jestli jsem ten příkop sjel. Pomatuju si, že v prvním kole jsem šel vzduchem ten sjezd k řece, potom už to šlo. Úmrtnost závodníků byla tenkrát taky vysoká. Jo a nevrátil jsem jim číslo. Na NAC už nedávají ani tričko? Tam je fajn vyrazit z posledních řad. Je tam tak husto, že nemusíš šlápnout a dav tě tlačí 8-). Nemáš najeto? Tak tam vždy někoho předjedeš.

Jerry  21.9.2011, 18:10   
taky jsem nevrátil číslo :-) ani mě nenapadlo ho vrátit.

Jirka  21.9.2011, 19:18   
Ahoj, supr článek :) Chtěl jsem taky Memoriál jet, ale po tom co jsem si to ve středu projížděl a dvakrát šel přes řidítka tak jsem to vzdal :) Byl jsem se tam jen podívat jako divák... holt 29tka není moc na cross country když nemáš perfektní techniku :) Jinak NAC jedeme s Péťou :) chceme si zakončit sezonu touhle masovkou :)

Jerry  21.9.2011, 19:28   
Jirko na 29 tam taky jelo pár borců a dojeli hodně dobře. Ale jak říkáš, technika. Já se taky bál, po mé dlouhé přestávce. Ale ono to je opravdu o tom se tam vrhnout bez přemýšlení a seš dole. Hlavně nebrzdit přední :-) tak zdar na NAC

Jirka  21.9.2011, 19:35   
jeste par fotek co jsem tam nafotil..

http://horena.rajce.idnes.cz/Memorial_Karla_Machy_2011

Mirek  21.9.2011, 19:52   
Jirko, díky za ten odkaz na fotky. Je to mazec! To jsou fakt slušný sešupy!!! Jerry, jak jsi to mohl dát? Já bych se tam pěkně vykoulel. Prďák dolů a hned zase prudký výjezd... Ta trasa asi fakt musela být pěkná. Nemám rád XC závody na okruhu, ale tady to je spíše výhodou - můžeš si to prostě zkusit znovu a znovu.

Jerry  21.9.2011, 19:58   
Miro, domluvime se, ja přemluvím bráchu a jedno odpoledne by jsme tam mohli na hodinku, nebo dvě sfrknout a koulknout, jak to vlastně jde hravě frknout dolu hehe

Jirka  21.9.2011, 20:02   
To bych si pospíšil... teď to je ještě vysekané. Za měsíc to zaroste a nebudeš vědět kudy tudy :) je to tam strašná džungle :) pokud pojedete pujcim si 26tku od Péti a pojedu s Váma :) mám to přeci jen kousíček :)

Jinak k těm borcům na 29tkách co to jeli... ono Véna Hornych má trošku jinačí techniku než já a o pár desítek tisíc víc km :)

Jerry  21.9.2011, 20:05   
No bylo by to bezva, kdyby se nas tam seslo treba 5 - 6 lidí, ještě než to zaroste. Jojo Véna to je řízek, ten by to dal i na tandemu :-)

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

Za posledním sněhem

Letos to byla se sněhem opravdu bída, jak se ukázalo při našem výletu do Krkonoš. Vysoké sněhové mantinely podél cesty z Luční boudy na Výrovku se nekonaly, bylo tu jen trochu sněhu.