bike-trek.cz

Znovuzrození singlu Suté Břehy?

  1. listopadu 2015
Úvod / Články / Obrazem / Znovuzrození singlu Suté Břehy?

Suté břehy - to je mezi hradeckými bikery pojem. 4 kilometry hravého lesního úseku a občas singlu s technickými místy, které jsou bikerům z hor k smíchu. Ale my tady z roviny jsme prostě vděčni za každý kopeček, singl a terénní úsek, který jen tak někdo neprojede.

Suté Břehy jsou společně s místy jako třeba Jílák, výjezd u Vysoké nebo roklinky kolem Studené vody na modré značce velmi oblíbené, protože nám tady, v tom jinak placatém terénu, přinášejí alespoň malé rozptýlení a dobrý pocit, když dáte něco, co většina lidí neprojede. Viděl jsem to i během závodu Okolohradce: ty překvapené obličeje přespolních závodníků, kteří si neporadili s některými lahůdkami Hradeckých lesů.

Před časem se na našich stránkách objevila krátká zpráva Mizí singltrek Suté břehy? Dnes se mi po letech zdá, že je celý úsek zase kompaktní, bez nutnosti nějakého přenášení nebo přelézání stromů, a projede ho i technicky průměrný biker. Ztratil sice některá zajímavá a místa, ale i tak je stále velmi příjemným rozptýlením od ostatních lesních dálnic, kterých tu máme dostatek.

Mizí singltrek Suté břehy?

22.3.2010 | bike-trek.cz

Pro cyklisty oblíbené Suté břehy u Hradce Králové se mění. "Těšte se" na pár překvapení v podobě vykáceného lesa, nových plotů přímo přes původní pěšinu a mizejících nejzajímavějších kořenitých useků.

Nejdená se o singltrek jak je dnes chápaný, tzn. uměle postavený, ale o kombinaci běžné lesní cesty a pěšiny kopírujících tok řeky Orlice. V minulých letech byl hodně rozbitý, některé úseky se oplotily, jinde skončily pod popadanými stromy. Pravda, některá krásná místa jsou nenávratně pryč, ale celkově je dnes stále v popředí zajímavých terénů v okolí Hradce Králové.

Když mi byl v roce 2001 ukázán poprvé, trochu jsem nad ním ohrnoval nos. Ale když roky jezdíte ve všední dny do lesů kolem Hradce Králové (a díky za ně!), pak vám přijdou tyto asi 4 km pěšiny podél Orlice naprosto úžasné zpestření. Tento přírodní "singl" nabízel malé technické pasáže, se kterými měli i bajkeři zvyklí na hory co dělat. Bylo mi proto líto, když se po letech začal měnit a hezká místa mizet pod pilami lesních dělníků nebo za ploty soukromých pozemků, dokonce i oblíbená lávka se úplně rozpadla.

Základní informace

  • Nástupní místo na singl je na křížení červené, modré a žluté turistické značky.
  • Délka singlu je něco kolem 4,2 km.
  • Za poslední roky se některé úseky výrazně změnily a zdá se, že změnám není ještě konec.

Singlík už nikdy nebude vypadat jako právě v prvních letech po roce 2000, kdy jsme tudy nespočetněkrát profrčeli, ale během letošních vyjížděk jsem sem zavítal a nabyl dojmu, že se zase dá jet. A bez jediného sesednutí. Dočkáme se tedy znovuzrození přírodního singlu Suté břehy?

Trasu tady popisovat nebudu, protože je krátká a celá značená žlutou turistickou značkou. Popis zajímavých míst proto tentokrát obrazem v přiložené fotogalerii.

FOTOGALERIE

Další zmizelá pěšina

Na Suté břehy se dalo skvěle navázat krátkým úsekem z Bělče po zelené turistické značce kolem písníku až do chatové oblasti. Mnozí si jistě vzpomínají na pěšinu kopírující plot posledního domu u lesíka, úzký průjezd mezi plotem a stromem, překážející patník, dolík, ve kterém se překonával potůček po úzkém panelovém mostku, následovaný krátkým výšvihem, než se po již běžné pěšině člověk dostal k písníku. Když jsem sem zajel na jaře 2014, zjistil jsem, že celý úsek zmizel pod radlicí buldozeru. Od té doby jsem tam nejel, tak nevím, jak to vypadá dnes.

Lávka v dolíku

Takto to vypadalo na dnes již zmizelém úseku zelené značky z Bělče.

Jak vypadaly některé ze zmíněných úseků před 10 lety najdete v článku Královéhradecký les, když jsme tady namotali 70 kilometrů.

Znovuzrození singlu Suté Břehy?

Foto k článku

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 3 |  přidat komentář
Vláďa  30.5.2016, 23:45   
Jéé, to jsem já ještě na GT - takže fotka někdy skoro z pravěku...

jm  25.6.2019, 12:05   
Po dlouhé době jsem si minulý týden projel žlutou po Sutých březích. Místo s lávkou se dá objet vpravo mimo lávku, je tam projetá stopa přímo přes rygol. V jakém stavu je lávka jsem nezkoumal.

Mirek  27.6.2019, 19:26   
@jm Díky za aktuální info ze Sutých!

Články ze stejné lokality

Krátké zprávy

Rallye Sudety 2019

Reportážní video z letošního deštivého a blátivého ročníku Rallye Sudety, který přinesl i několik novinek na trati, najdete na stránkách iVysílání České Televize.

Nová rozhledna na Velké Deštné

Na nejvyšším vrcholu Velké Deštné by snad ještě v letošním roce měla být otevřena úplně nová rozhledna, jejíž stavba právě probíhá.

Nová rozhledna na Velké Deštné

26. října se koná slavnostní otevření nové rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách.

Žaltman, jak ho neznáte

Při projížďce po hřebenu Jestřebích hor jsem narazil na hromadu staré kovové konstrukce. Červeno bílý nátěr byl neklamným důkazem, že se jedná o demontovanou rozhlednu z vrcholu Žaltman. Takže se nelekněte, kdybyste se