bike-trek.cz

Běloveský pevnostní skanzen

  8. května 2019
Úvod / Články / Výlety s dětmi / Běloveský pevnostní skanzen

Podívat se do Československého opevnění z let 1935-38, konkrétně na pěchotní srub Březinka u Náchoda máme v plánu už dlouho. Jen jsme čekali na pěkné jarní dny a shodou okolností jsme se sem vydali právě 8. května. Obával jsem se, že bude všude plno lidí, ale bylo to naprosto v pohodě.

V dopoledních hodinách jsme zaparkovali u Jiráskovy chaty na Dobrošově, kde se po návratu hodláme zastavit na pozdější oběd. Od auta jdeme na severo-východ po neznačené polní cestě loukou plnou rozkvetlých pampelišek. Vlevo se nám postupně otvírají výhledy na Krkonoše, Adršpašské skály, Ostaš a Javoří hory a samozřejmě také přímo dolů na Náchod s dominantním zámkem.

PanoramaPohled na náchodsko a vzdálené, ještě zasněžené Krkonoše

Na bezejmenném, mírně zalesněném vrcholu odbočujeme více k severu a po naučné stezce přicházíme k bunkru Jeřáb. Ten jsme se jen obešli zvenčí. Chtěli jsme pokračovat dál k Jiráskovi, ale pěšina se někde ztratila a my taky.

Bunkr u lesaPěchotní srub Jeřáb

Tak jsme se vrátili nahoru na cestu a přes osadu Polsko došli k pěchotnímu srubu Lom. Byl otevřený a mohli jsme si volně prohlédnout jeho interiér s expozicí. Naším hlavním cílem je ale Březinka, kam po chvíli pokračujeme.

Bunkr na kopciPěchotní srub N-S-82 Březinka

U Březinky máme asi 20 minut čas do další prohlídky, protože tady se chodí s průvodcem. Využili jsme toho k posezení na sluníčku, malému občerstvení a výhledům na malebnou krajinu našeho oblíbeného náchodska.

vstupenkaVstupné do objektu Březinka za dospělého

Za bunkrem je také instalována mohutná závora, která, jak se dočítáme na ceduli, "sem byla přemístěna v roce 2000 ze silničního uzávěru, který byl vybudován před r. 1938 v obci Žďárky u Hronova jako součást tzv. zvláštních technických zařízení". (zdroj KVH Náchod)

Závora

Na další prohlídku se nás sešla jen malá šestičlenná skupinka, takže to bylo příjemné, že jsme se nikde nemuseli tlačit, vše perfektně viděli a slyšeli. Vůbec jsem netušil, že Březinka je dvoupatrový objekt - bojové patro nahoře a zázemí dole. Průvodce zasvěceně komentoval jednotlivá místa v bunkru, jejich vybavení i historické souvislosti. Děti si zastřílely z kulometu a vyzkoušely práci radisty.

Osobně se mi prohlídka Březinky líbila mnohem víc než nedávná návštěva opevnění Hanička, přestože samotná Březinka je nesrovnatelně menší.

Jiráskova chataJiráskova chata s bílým prstencem rozhledny

Po prohlídce se vracíme stejnou cestou k Jiráskově chatě. Jarní slunce docela slušně hřeje a my se už těšíme na jídlo. Restaurace je úplně plná, ale máme štěstí, skupinka lidí opouští stůl u okna. Oběd byl zase výborný a já pěkně jsem se nacpal! Ještě nemohla chybět zmrzka a kafe na závěr.

Na úplný závěr jsme si ještě koupili vstupenku na rozhlednu. Výhled byl krásný, ale moc jsme se tu nezdrželi - už to tady známe a taky nahoře pořádně foukalo. Chatu opouštíme se zavírací dobou a míříme k domovu.

Mapa

Běloveský pevnostní skanzen

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Poslední komentáře

Královéhradecký les

Luky, díky za reakci na poměrně starý článek. Po hradeckém lese se dá parádně pojezdit, ale

Výlet na Podzvičinsko

Hezky spojená zajímavá místa v našem blízkém okolí. Díky za tip!

Před 20 lety

Olperer, Zillertalské Alpy

Už něco pamatujeme. Proto si tu můžeme v rámci ohlédnutí 20 let nazpět připomenout výstup v Alpách, které jsme tehdy objevovali.

V roce 2000 se Martin s Liborem vydali na Olperer. Jestli se dostali až na vrchol nebo ne, můžete číst v článku.


číst článek

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko

Krátké zprávy

Bajking s rouškou

Krátký sobotní švih jsem záměrně směroval na zapadlé a opuštěné lesní cesty. Slunce svítilo, ptáci si prozpěvovali a vypadalo to, jako by se vůbec nic nedělo. Ale jízda s rouškou byla jako

Okolí Božanovského špičáku

Jirka připravil pohodovou pěší trasu v Broumovských stěnách pro náš společný rodinný výlet. Dali jsme si okruh dlouhý 12 km, s polovinou po neznačených lesních cestách, abychom se vyhnuli ostatním turistům. Krásný a

Singly Marokánka překvapily!

Už nějakou dobu mám v mobilu staženou trasu Marokánka trails a dnes odpoledne přišel vhodný čas, abych se na ně zajel podívat. Zábavné, hravé, technické i vysilující - to jsou mé pocity

Bikové akce zrušeny

Prodloužený víkend v Kokořínsku, který se měl konat od 12. do 14. června, i jednodení výšlap na polskou Velkou Sovu plánovaný na 27. června jsou zrušeny. Pokud to bude možné, uskutečníme alespoň jednu z nich