V srpnu jsem strávila týden na Křemešnické vrchovině. V úterý 10. 8. 2021 jsem dojela autem zaparkovat přímo na vrch Křemešník (765 m n.m.). Prvním mým cílem byl vrch Špeták (748 m n.m.), ležící severovýchodně od Křemešníku, a dál Spálený vrch (741 m n.n.) směrem jihovýchodním. Obě kóty jsem dohledala v lese díky GPS. Přes usedlost U Zálesáka jsem pokračovala na vrch Na Skalce (713 m n.m.), dál jihozápadním směrem přes usedlost V Lomech k usedlosti U Balounů, kde byla mým cílem zdrojnice Pstruhového potoka.
Pstruhový potok
Přes usedlost U Starého Hajného a Sítiny jsem šla po cestě jižním směrem na vrch Vratnice (691 m n.m.). Prošla jsme kolem PR Čermákovy louky, kde jsem se kochala např.pupavou, ale hlavně velkým množstvím různých druhů motýlů (babočky- osiková, kopřivová, paví oko, admirál, okáč luční, otakárek ovocný) k rybníku Pstruhovec s lekníny. Z rybníka Pstruhovec vytéká jedna zdrojnice Sítinského potoka.
Sítinský potok
Došla jsem do Sázavy, kde jsem chutně poobědvala v hospodě U Zmátlů, a pokračovala chvíli po silničce , ze které jsem odbočila doleva na vrch Čihadlo (711 m n.m.). Kolem hájovny Korce jsem došla ke Stříbrné studánce. Tento pramen patří mezi velmi vyhledávané pro čistotu vody, která je dána i obsahem stop stříbra (v okolí se kdysi stříbro dolovalo).
Stříbrná studánka
Přes PP Ivaniny rybníky jsem došla ke studánkám U Ivanin 2 a U Ivanin, která je pramenem Kladinského potoka.
U Ivanin
Mezi nimi jsem vylezla na vršek Ivaniny (655 m n.m.), kde jsem našla krásné hřiby dubové. Došla jsem na rozcestí Sluneční paseka, odkud jsem pokračovala po červené turistické značce k Zázračné studánce a kapličce sv. Jana. Zázračná studánka má periodicky vyvěrající pramen, který je slabě radioaktivní. Voda z pramene vyvěrá zpravidla od Vánoc do léta a říká se, že začne-li téci dříve než obvykle nebo podruhé v témže roce, je to znamením blížící se nemoci nebo epidemie.
Zázračná studánka a kaple sv. Jana
Odtud mě červená turistická značka vedla podél křížové cesty, zakončené jeskyní se symbolickým Božím hrobem, v níž je uložena kamenná socha Kristova těla od sochaře Antonína Bílka, na Větrný zámek, ke kostelu Nejsvětější Trojice na vrchol Křemešníku a k rozhledně Pípalce. Stihla jsem jak prohlídku kostela, tak výstup na rozhlednu i závěrečné pito v hotelu Křemešník. Celý okruh měl asi 20 km.
Komentáře
K článku je vloženo komentářů: 1 | přidat komentář