bike-trek.cz

Studánky a prameny kolem Křemešníku

  10. srpna 2021
Úvod / Články / Za prameny / Studánky a prameny kolem Křemešníku

V srpnu jsem strávila týden na Křemešnické vrchovině. V úterý 10. 8. 2021 jsem dojela autem zaparkovat přímo na vrch Křemešník (765 m n.m.). Prvním mým cílem byl vrch Špeták (748 m n.m.), ležící severovýchodně od Křemešníku, a dál Spálený vrch (741 m n.n.) směrem jihovýchodním. Obě kóty jsem dohledala v lese díky GPS. Přes usedlost U Zálesáka jsem pokračovala na vrch Na Skalce (713 m n.m.), dál jihozápadním směrem přes usedlost V Lomech k usedlosti U Balounů, kde byla mým cílem zdrojnice Pstruhového potoka.

Pstruhový potok
Pstruhový potok

Přes usedlost U Starého Hajného a Sítiny jsem šla po cestě jižním směrem na vrch Vratnice (691 m n.m.). Prošla jsme kolem PR Čermákovy louky, kde jsem se kochala např.pupavou, ale hlavně velkým množstvím různých druhů motýlů (babočky- osiková, kopřivová, paví oko, admirál, okáč luční, otakárek ovocný) k rybníku Pstruhovec s lekníny. Z rybníka Pstruhovec vytéká jedna zdrojnice Sítinského potoka.

Sítinský potok
Sítinský potok

Došla jsem do Sázavy, kde jsem chutně poobědvala v hospodě U Zmátlů, a pokračovala chvíli po silničce , ze které jsem odbočila doleva na vrch Čihadlo (711 m n.m.). Kolem hájovny Korce jsem došla ke Stříbrné studánce. Tento pramen patří mezi velmi vyhledávané pro čistotu vody, která je dána i obsahem stop stříbra (v okolí se kdysi stříbro dolovalo).

Stříbrná studánka
Stříbrná studánka

Přes PP Ivaniny rybníky jsem došla ke studánkám U Ivanin 2 a U Ivanin, která je pramenem Kladinského potoka.

U Ivanin
U Ivanin

Mezi nimi jsem vylezla na vršek Ivaniny (655 m n.m.), kde jsem našla krásné hřiby dubové. Došla jsem na rozcestí Sluneční paseka, odkud jsem pokračovala po červené turistické značce k Zázračné studánce a kapličce sv. Jana. Zázračná studánka má periodicky vyvěrající pramen, který je slabě radioaktivní. Voda z pramene vyvěrá zpravidla od Vánoc do léta a říká se, že začne-li téci dříve než obvykle nebo podruhé v témže roce, je to znamením blížící se nemoci nebo epidemie.

Studánka a kaple sv. Jana
Zázračná studánka a kaple sv. Jana

Odtud mě červená turistická značka vedla podél křížové cesty, zakončené jeskyní se symbolickým Božím hrobem, v níž je uložena kamenná socha Kristova těla od sochaře Antonína Bílka, na Větrný zámek, ke kostelu Nejsvětější Trojice na vrchol Křemešníku a k rozhledně Pípalce. Stihla jsem jak prohlídku kostela, tak výstup na rozhlednu i závěrečné pito v hotelu Křemešník. Celý okruh měl asi 20 km.

Studánky a prameny kolem Křemešníku

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 1 |  přidat komentář
Dana  6.3.2022, 16:28   
Šárko, moc mě těší, že si po dlouhé odmlce mohu přečíst nový článek o pramenech. Tento, ale i článek Pramen Křemžského potoka se velmi hezky čtou. Fotografie jsou skvostné a doplněné pěknými popisky. Za mě jednička s hvězdičkou! Už se těším na další.
Dana

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Hrad Pecka a mlýn Borovnice

Ale jo, jen bylo moc toho asfaltu. Tak 29. března 2024 znovu.

První zimní výstup na Sněžku

Hezký příběh a pěkné fotky, nemůžu si ale odpustit udivení nad autorovo odvahou nechat svého kamaráda

Vrchmezí a Velká Deštná na biku

Mrkni na MAPY.CZ. V úseku NPR Bukačka je tam značený zákaz kol. Ale věřím, že

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel

Krátké zprávy

Edmundova soutěska uzavřena

Hřensko na turistickou sezonu neotevře známou Edmundovu soutěsku. Po rozsáhlém lesním požáru totiž zůstává rokle nebezpečná. (zdroj ČT24)

Uzavírka silnice na Šerlich

Pokud se chystáte na nějaký výlet do Orlických hor a chcete jet autem na Šerlich, počítejte s uzavírkou silnice z Deštného na Šerlich a s dlouhou objížďkou.