Délka toku Chrudimky je asi 106 km, protéká okresy Chrudim a Pardubice a vlévá se do Labe. Dříve se jí říkávalo Kamenice nebo Ohebka (podle hradu Oheb). Chrudimka pramení na Českomoravské vrchovině v nadmořské výšce 680 m n. m. nad obcí Filipov.
Právě do této obce jsem dojela autem, zaparkovala u transformátoru a vyšla na pěší okruh po zelené turistické značce směr Filipovský pramen Chrudimky, který byl vzdálen necelé 3 km. Cesta byla zpočátku asfaltová, ale dál travnatá po kraji lesa. Fotila jsem nejrůznější květinky.
foto 1
Po zanoření cesty do lesa jsem byla záhy u cíle - u pramene, který je hezky upraven, obložen kameny (foto 1), a je něho umístěna pamětní deska (úvodní foto). Pokračovala jsem dál po zelené turistické značce a byla jsem mile překvapena, kolik kolem létalo různých motýlů. Však jsem také byla blízko PP U Tučkovy hájenky.
foto 3
Dalším překvapením, ke kterému mě zelená turistická značka dovedla, byla Filipovská chaloupka, určená v dnešní době všem dobrým lidem k odpočinku či úkrytu při nepřízni počasí. (foto 3) Opravena byla r. 2001, ale vznikla někdy kolem r. 1930 v místě polomů, jako přístřešek pro ženy (někdy i děti) příchozích dělníků. Jak je dobře, že se sem nedostali vandalové!
foto 4
Dál mě zelená značka dovedla přes rozcestí Míšek a studánku v Bučině (foto 4) do Čachnova. Pokračovala jsem kousek po modré, z níž jsem odbočila doprava po neznačené lesní cestě oblastí U Zabitého až na cestu se žlutou turistickou, která mne dovedla na rozcestí Pod Borovinou.
Prošla jsem Svratouch po silničce až k rozcestí Míšek a vrátila se po zelené zpět do Filipova, kde stojí za prohlédnutí kaple Panny Marie (obr.5) a kde jsem v tehdy fungujícím malém místním výčepu dostala do památníčku nečekaně i razítko Pramen Chrudimky. Ušla jsem celkem asi 20km.
foto 5
Chrudimka
Články ze stejné lokality
- Žďárské vrchy na kole v rubrice Cykloturistika (2018)
- Žďárské vrchy a Toulovcovy Maštale v rubrice Bike (2005)
Komentáře
K článku je vloženo komentářů: 0 | přidat komentář