bike-trek.cz

Zbečnický potok, Zbečník a blízké prameny

  5. dubna 2020
Úvod / Články / Za prameny / Zbečnický potok, Zbečník a blízké prameny

Na wikipedii se dočteme, že Zbečnický potok je nazývaný též Materník, ale zároveň že Materník se do něho vlévá na horním toku. Možná v tom někdo zasvěcený udělá do budoucna jasno. Já jsem se vypravila k oběma těmto pramenům do Jestřebích hor, i k dalším pramenům v okolí.

Autem jsem zamířila po silnici 567 od Hronova k Hornímu Kostelci. Asi 300 m před vjezdem do Horního Kostelce (na poloviční vzdálenosti mezi Pustinami a Horním Kostelcem) pramení u silnice Zbečnický potok, který se spojuje se Zbečníkem v obci Zbečník a do Metuje ústí v Hronově.

Pramenfoto 1

Pramen jsem v zalesněné stráni pod silnicí našla (foto 1), ale znepokojující byl fakt, kolik tu bylo odpadků. Považuji to v dnešní době přímo za symbolické. Pokud lidé odhazují odpadky tam, kde ze země pramení čistá voda a tím ji ihned znehodnotí, jak by mohli být lidé zdraví? Zprava přitékal další potůček, ale ten byl pouze vyústěním meliorace.

Zaparkovala jsem u turistického rozcestníku Nad Horním Kostelcem, kde bylo k parkování více místa než U Krkavčiny, kam jsem došla po silnici 0,5 km pěšky. Po žluté turistické značce jsem došla na rozcestí U Dušiček, kde pramení již zmiňovaný Zbečník. Voda tu vytéká z trubky, která svádí menší potůčky a příkopy z obou stran cesty. (foto 2) Ještě tu kvetly bledule.

Pramenfoto 2

Odtud jsem pokračovala po modré k rozcestí Maternice, dál odbočila po zelené (východně a následně severně) a od křižovatky šla asi 150m po lesní cestě, kde jsem našla po dalších asi 50m pramen Rokyténky (foto 3). Opět tu byly odpadky po lidské činnosti. Proč? Druhá zdrojnice Rokyténky je asi o 15 výškových metrů níž u silnice na okraji vesnice Rokytník. Jde spíš o místo, kde se spojují meliorace a příkopy vedené podél silnice.

Pramenfoto 3

Vrátila jsem se po zelené turistické značce k rozcestí Maternice, abych po modré pokračovala ke Skalákově studánce (foto 4). Ta je opředena spoustou pověstí. V dobách epidemie moru (1757-59) a cholery (1832) zůstala tato studánka v širokém okolí jediným zdrojem nezávadné vody, a tak se mezi lidmi rychle rozšířila zvěst, že je v ní voda zázračná. Kolem studánky lidé zavěsili mnoho svatých obrázků a děkovných křížků. Její název má souvislost s dílem Aloise Jiráska, který v románu Skaláci popisuje selské povstání z roku 1775, kdy se povstalí sedláci „Skaláci“ podle románu schovávali před zlobou knížete Piccolominiho nedaleko této „Skalákovy“ studánky.

Pramenfoto 4

Lesními cestami jsem šla západním směrem za pomoci navigace k oblasti Habřina, na cestu s červenou a zelenou turistickou značkou. Asi 200m před rozcestníkem Nad Horním Kostelcem jsem křížila jeden z přítoků Zbečnického potoka. Došla jsem k jeho pramenu. Je možné, že právě tohle je ve wikipedii zmiňovaný Materník. Pod vlastním pramenem je i malé jezírko s upraveným vyvedením vody. (foto 5) Okruh cca 7km dlouhý po CHKO Broumovsko byl dokončen.

Pramenfoto 5

Posledním přítokem Zbečnického potoka je potok Stříbrný (ústí do něj až v Hronově). Přejela jsem autem do obce Zbečník. Zaparkovala jsem u sousoší Sv.Trojice a vydala se cestami jižním směrem do kopce, do oblasti Studánka, asi 1km. Východně od cesty v lese jsem dohledala pramen Stříbrného potoka, oblast aktuálně hodně poničenou těžkou lesní technikou. (foto 6)

Pramenfoto 6

Sešla jsem po lesní cestě k druhé zdrojnici Stříbrného potoka a vydala se proti toku západním směrem až na začátek. Podle eroze okolí koryta bylo jasné, že sem za dešťů stéká z louky i povrchová voda. Ale průsak spodní vody byl také jasně znatelný. (foto 7) Odtud to bylo asi 100m ke Svatojakubské cestě, po které a dále po místní cestě kolem zvoničky jsem se vrátila zpět k autu.

Pramenfoto 7

Zbečnický potok, Zbečník a blízké prameny

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Poslední komentáře

Královéhradecký les

Luky, díky za reakci na poměrně starý článek. Po hradeckém lese se dá parádně pojezdit, ale

Výlet na Podzvičinsko

Hezky spojená zajímavá místa v našem blízkém okolí. Díky za tip!

Před 20 lety

Olperer, Zillertalské Alpy

Už něco pamatujeme. Proto si tu můžeme v rámci ohlédnutí 20 let nazpět připomenout výstup v Alpách, které jsme tehdy objevovali.

V roce 2000 se Martin s Liborem vydali na Olperer. Jestli se dostali až na vrchol nebo ne, můžete číst v článku.


číst článek

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko

Krátké zprávy

Bajking s rouškou

Krátký sobotní švih jsem záměrně směroval na zapadlé a opuštěné lesní cesty. Slunce svítilo, ptáci si prozpěvovali a vypadalo to, jako by se vůbec nic nedělo. Ale jízda s rouškou byla jako

Okolí Božanovského špičáku

Jirka připravil pohodovou pěší trasu v Broumovských stěnách pro náš společný rodinný výlet. Dali jsme si okruh dlouhý 12 km, s polovinou po neznačených lesních cestách, abychom se vyhnuli ostatním turistům. Krásný a

Singly Marokánka překvapily!

Už nějakou dobu mám v mobilu staženou trasu Marokánka trails a dnes odpoledne přišel vhodný čas, abych se na ně zajel podívat. Zábavné, hravé, technické i vysilující - to jsou mé pocity

Bikové akce zrušeny

Prodloužený víkend v Kokořínsku, který se měl konat od 12. do 14. června, i jednodení výšlap na polskou Velkou Sovu plánovaný na 27. června jsou zrušeny. Pokud to bude možné, uskutečníme alespoň jednu z nich