bike-trek.cz

Putování za prameny v Orlických horách

  25. až 27. října 2014
Úvod / Články / Za prameny / Putování za prameny v Orlických horách

Pocházím z Orlických hor, přesněji spíš z orlického podhůří. Z malé vesničky, ze samoty u lesa. Z obou důvodů jsem si zvolila za místo duševního odpočinku hledání těch pramenů řek, které nejsou turisticky značeny a kde moc lidí nepotkám. Tím prvním byla výprava za prameny blízko mého rodiště, za pramenem Rokytenky, Říčky a Zdobnice, Bělé a Olešenky.

Mám společensky a lidsky náročné zaměstnání. Pracuji na onkologickém oddělení jedné bývalé tzv. okresní nemocnice. Každodenní setkávání se smrtí, s lidmi, kteří vědí, že „mají své dny sečteny“, vyčerpává. Odpočinek pro své tělo i duši hledám v přírodě, a to v místech bez lidí.

Pramen Rokytenky a Hvězdné

K pramenu Rokytenky jsem vyrazila z Panského pole (748 m n.m.). Dojedete tam autem, parkoviště je prostorné. Vydala jsem se směrem na pevnost Haničku (830 m n.m.). Osazenstvo pevnosti sice možná mělo hodně znalostí o okolních ŘOPících, ale na dotaz, kudy se vydat k pramenu Rokytenky, zareagovali hoši takovým pohledem, že jsem nabyla dojmu, že o existenci této říčky nic netuší.

Šla jsem po červené turistické značce kolem několika pěchotních srubů k turistickému rozcestí sedlo po Anenským vrchem (945 m n.m.) a pokračovala po zelené turistické značce k Plachtě (770 m n.m.). V tomto místě, po krátkém odbočení vlevo po neznačné cestě, je mostek přes Říčku. Dál už jsem šla proti proudu postupně slábnoucího potůčku až k jeho zdroji.

RokytenkaPramen Rokytenky

Po návratu zpět na turisticky značenou trasu jsem pokračovala po zelené a dále modré turistické značce směr Panské pole, před nímž jsem křížila tok Hvězdné. Odbočení k jejímu prameni bylo neplánovanou „třešničkou na dortu“ - získáním dalšího pramene orlicko-horské říčky Hvězdné.

Pramen Říčky a Zdobnice

Za pramenem Říčky jsem se vydala od turistického rozcestníku Pod Homolí (963 m n.m.) (parkovat se tu dá mimo sezonu rovněž bez problémů) po červené turistické značce přes Homoli (1000 m n.m.), Tetřevec (1043 m n.m.) a Kunštátskou kapli (1035 m n.m.) na Pěticestí (1004 m n.m.). Pokračovala jsem po žluté turistické značce a hlídala si první potůček, který bude cesta křižovat. A opět jsem se vydala proti proudu až na konec. Pro jistotu jsem ještě vyšlápla ke zdroji další proudnice, i když ta byla pravděpodobně v nižší nadmořské výšce a menší intenzity.

ŘíčkaPramen Říčky

Nicméně v literatuře je uváděno celé rašeliniště pod Pěticestím jako prameniště Říčky. Na něm jsem se určitě pohybovala.

Lesem jsem vystoupala na červenou turistickou značku, vrátila se zpět na rozcestí Pod Homolí a pokračovala po červené turistické značce kolem Valinova pramene Pod Jelenku (1047 m n.m.), kde jsem odbočila doleva na modrou turistickou značku. Po cca 350m křížila cesta Zdobnici - pokračovala jsem proti proudu až k jejímu začátku. Dál jsem vystoupala na Velkou Deštnou a scházela dolů kolem studánky, která je často mylně za pramen Zdobnice považována.

Zdobnice

Pramen Bělé a Olešenky

K pramenu Bělé jsem se vypravila z Deštného v Orlických horách po zelené turistické značce na Sedloňovský černý kříž (996 m n.m.), dále údolím Bělé na Polomské sedlo (1010 m n.m.) a Polomský kopec (1050 m n.m) k odbočce k prameni Bělé. Prameniště Bělé je dobře turisticky označeno.

BěláPramen Bělé

Po návratu na Polomský kopec jsem odbočila doprava po žluté turistické značce. Na této trase za prudkou levotočivou zatáčkou je před malou Řivnáčovou chatou neznačná pěšinka doleva, po níž sestoupáme k pramenu Olešenky.

OlešenkaU pramenu Olešenky

Za všemi těmito prameny se vypravím znovu. Ke svým 50-tým narozeninám jsem totiž od přátel obdržela bílé hrnečky, které mám k těmto pramenům umístit pro žíznivé pocestné. A to je výzva! I všem dalším nadšencům přeji příjemné putování.

Putování za prameny v Orlických horách

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 1 |  přidat komentář
Iveta  22.2.2018, 18:36   
Hezký koníček chodit a hledat prameny. Připomnělo mi to naši výpravu před mnoha a mnoha lety. S kamarády z místní školy jsme se vydali proti proudu Nežárky hledat její pramen! :-) Jak to asi dopadlo uhodne každý kdo tuto nádhernou říčku zná. A navíc jsme to ještě schytali doma od rodičů. Držím palečky v hledání dalších pramenů.

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

ČT Author Cup 2018

Tak to ale byla docela slusna a vtipna exkurze mezi ty amatery, ne? To bys jinak nezazil! :)

Teplické a Jiráskovy skály

Po krátké době jsme do Teplických skal zavítali o víkendu znovu a tentokrát za krásného zimního dne. Článek je nově doplněn

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Fiordland National Park Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Zillertal

Krátké zprávy

Teplické skály

Už roky jsme nezavítali do Teplických skal a málem jsem zapomněl, jak jsou krásné! Výlet mezi jejich zimní věže a stěny byl parádní, přestože počasí moc nepřálo.

Bajking na ledu

Minulý týden to byla jízda v blizardu, kdy se sypalo a sypalo. Tentokrát bylo sice slunečno, ale cesty v lesích kolem Hradce často zledovatělé.

Ospalý Ostaš

Jindy tolik živý Ostaš byl dnes doslova ospalý. Ale není se co divit - počasí tomu přispívalo. Sice bylo všude dost sněhu, ale zamračeno, vítr a poletující sníh, to výletníky