bike-trek.cz

Putování za prameny v Orlických horách

  25. až 27. října 2014
Úvod / Články / Za prameny / Putování za prameny v Orlických horách

Pocházím z Orlických hor, přesněji spíš z orlického podhůří. Z malé vesničky, ze samoty u lesa. Z obou důvodů jsem si zvolila za místo duševního odpočinku hledání těch pramenů řek, které nejsou turisticky značeny a kde moc lidí nepotkám. Tím prvním byla výprava za prameny blízko mého rodiště, za pramenem Rokytenky, Říčky a Zdobnice, Bělé a Olešenky.

Mám společensky a lidsky náročné zaměstnání. Pracuji na onkologickém oddělení jedné bývalé tzv. okresní nemocnice. Každodenní setkávání se smrtí, s lidmi, kteří vědí, že „mají své dny sečteny“, vyčerpává. Odpočinek pro své tělo i duši hledám v přírodě, a to v místech bez lidí.

Pramen Rokytenky a Hvězdné

K pramenu Rokytenky jsem vyrazila z Panského pole (748 m n.m.). Dojedete tam autem, parkoviště je prostorné. Vydala jsem se směrem na pevnost Haničku (830 m n.m.). Osazenstvo pevnosti sice možná mělo hodně znalostí o okolních ŘOPících, ale na dotaz, kudy se vydat k pramenu Rokytenky, zareagovali hoši takovým pohledem, že jsem nabyla dojmu, že o existenci této říčky nic netuší.

Šla jsem po červené turistické značce kolem několika pěchotních srubů k turistickému rozcestí sedlo po Anenským vrchem (945 m n.m.) a pokračovala po zelené turistické značce k Plachtě (770 m n.m.). V tomto místě, po krátkém odbočení vlevo po neznačné cestě, je mostek přes Říčku. Dál už jsem šla proti proudu postupně slábnoucího potůčku až k jeho zdroji.

RokytenkaPramen Rokytenky

Po návratu zpět na turisticky značenou trasu jsem pokračovala po zelené a dále modré turistické značce směr Panské pole, před nímž jsem křížila tok Hvězdné. Odbočení k jejímu prameni bylo neplánovanou „třešničkou na dortu“ - získáním dalšího pramene orlicko-horské říčky Hvězdné.

Pramen Říčky a Zdobnice

Za pramenem Říčky jsem se vydala od turistického rozcestníku Pod Homolí (963 m n.m.) (parkovat se tu dá mimo sezonu rovněž bez problémů) po červené turistické značce přes Homoli (1000 m n.m.), Tetřevec (1043 m n.m.) a Kunštátskou kapli (1035 m n.m.) na Pěticestí (1004 m n.m.). Pokračovala jsem po žluté turistické značce a hlídala si první potůček, který bude cesta křižovat. A opět jsem se vydala proti proudu až na konec. Pro jistotu jsem ještě vyšlápla ke zdroji další proudnice, i když ta byla pravděpodobně v nižší nadmořské výšce a menší intenzity.

ŘíčkaPramen Říčky

Nicméně v literatuře je uváděno celé rašeliniště pod Pěticestím jako prameniště Říčky. Na něm jsem se určitě pohybovala.

Lesem jsem vystoupala na červenou turistickou značku, vrátila se zpět na rozcestí Pod Homolí a pokračovala po červené turistické značce kolem Valinova pramene Pod Jelenku (1047 m n.m.), kde jsem odbočila doleva na modrou turistickou značku. Po cca 350m křížila cesta Zdobnici - pokračovala jsem proti proudu až k jejímu začátku. Dál jsem vystoupala na Velkou Deštnou a scházela dolů kolem studánky, která je často mylně za pramen Zdobnice považována.

Zdobnice

Pramen Bělé a Olešenky

K pramenu Bělé jsem se vypravila z Deštného v Orlických horách po zelené turistické značce na Sedloňovský černý kříž (996 m n.m.), dále údolím Bělé na Polomské sedlo (1010 m n.m.) a Polomský kopec (1050 m n.m) k odbočce k prameni Bělé. Prameniště Bělé je dobře turisticky označeno.

BěláPramen Bělé

Po návratu na Polomský kopec jsem odbočila doprava po žluté turistické značce. Na této trase za prudkou levotočivou zatáčkou je před malou Řivnáčovou chatou neznačná pěšinka doleva, po níž sestoupáme k pramenu Olešenky.

OlešenkaU pramenu Olešenky

Za všemi těmito prameny se vypravím znovu. Ke svým 50-tým narozeninám jsem totiž od přátel obdržela bílé hrnečky, které mám k těmto pramenům umístit pro žíznivé pocestné. A to je výzva! I všem dalším nadšencům přeji příjemné putování.

Putování za prameny v Orlických horách

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 1 |  přidat komentář
Iveta  22.2.2018, 18:36   
Hezký koníček chodit a hledat prameny. Připomnělo mi to naši výpravu před mnoha a mnoha lety. S kamarády z místní školy jsme se vydali proti proudu Nežárky hledat její pramen! :-) Jak to asi dopadlo uhodne každý kdo tuto nádhernou říčku zná. A navíc jsme to ještě schytali doma od rodičů. Držím palečky v hledání dalších pramenů.

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Saalbach Hinterglemm – rakouský evergreen

Lákavá lokalita! Něco jsem o Hinterglemmu už zaslech tak dík za tohle pěkný představení. S kámošema plánujem kam na pár dní

Vyhlídky Jetřichovických skal

Klasická trasa po krásných místech, která určitě stojí za to.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Fiordland National Park Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Zillertal

Krátké zprávy

Velikonoční výlet

Děkuji Dáše, Martině a Vláďovi za zaslání návrhů na letošní velikonoční výlet. Už je máme zpracované a zájemci o tuto tradiční jarní akci z nich brzy vyberou cíl, na který se nakonec společně vydáme.

Ice Ice Baby

Nevím, jestli si někdo pamatuje tenhle hit z devadesátých let, ale právě tak dnes vypadal jeden z našich výletních hitů - Bludné skály v Polsku. Nejenom, že to pořádně klouzalo, ale vrstva sněhu

Trutnováci bajkují

Tak jsem letos poprvé vyrazil na bajku. Na rozjezd to byl převážně asfalt, trošinku sněhu a pak kus bahna, vody a nějaký ten led.

Velikonoční výlet po 25-té

Letošní změna termínu velikonočního výletu byla přijata spíš rozpačitě, ale výsledná účast ukázala, že to byla změna u mnoha vítaná. Za teplého dne jsme se vydali podle plánu na Žaltman, oběd si