bike-trek.cz

Divoká Orlice

  14. července 2017
Úvod / Články / Za prameny / Divoká Orlice

Článek o pramenech, resp.zdrojnicích Divoké Orlice (Dzika Orlica; Erlitz) bych ráda věnovala památce pana inženýra Vratislava Mojžíše, který pro nás pečlivě celý tento výlet připravil. Jen díky němu jsme všechny přítoky Orlice dohledali a poznali tak místo vzniku řeky, která dala jméno i Orlickým horám a po které jsme se jako správní Východočeši mnohokrát plavili na kajaku, kanoi či raftu.

Vráťa byl úžasně sečtělý člověk, správný kamarád, sportovec. Letos nás 30.9.2017 ve svých 81 letech opustil navždy. Zůstává po něm prázdno….chybí nám. Aby vzpomínka na náš výlet byla úplná, přikládám mapu, kterou právě Vráťa pečlivě doplnil o důležité orientační body, podle kterých jsme jeli a které jsou zmíněny i v mém popisu trasy. Vráťovi vpisky nám zůstanou jako památka.

Mapa

Z Hradce Králové jsme vyjeli cyklobusem na Šerlich na parkoviště pod Masarykovu chatu. Vyšlápli jsme k ní a pokochali se rozhledem na Bystřické hory. Po sjezdovce jsme vedli jízdní kola k silnici pod Zieleniecem s modrou značkou, po cestě Steinmann weg na rozdrožie pod Hutnicza Kopa, kde jsme pokračovali doleva a po 0,6 km doprava (po bývalé Rehdanzweg), kde jsme přejeli jednu ze zdrojnic Orlice - výtok z Czarneho Bagna (Černých bažin).

Spolek

Na další křižovatce (ch) jsme pokračovali doprava a přejeli přes můstky, kde protéká nejprve Orlice 3, dále společná 1 a 2 (Rehdanz). V bodě „l“ jsme zabočili doleva k Topielisku (rašeliniště na Jezerních polích). Pěšky jsme si vyšlápli na vyhlídkovou věž. Vrátili jsme se zpět na modrou značku, kde po 100 m vlevo podtéká cestu Orlice 1. a 2. (Rehdanz), po 300m vpravo Orlica 3. U pramene Twarde Žródlo jsme zahnuli doleva a po 300m ( v bodě j) opět doleva. Na této cestě se nacházejí jasně všechny tři zdrojnice Divoké Orlice (3, 2 a 1…ta poslední asi 70m od cesty vlevo, nejblíže Zbojnicke góry). Cíl byl dosažen!

empty

Oblast Černých bažin a Jezerních polí patří do chráněného území Bystřických hor Torfowisko pod Zielenciem. Torf znamená polsky rašelina. Rostou tu zakrslé severské břízy, sosna plotna, rašeliníky, suchopýry, rosnatky. Právě napříč Jezerními poli vede pomyslná čára mořského rozvodí. Voda, kterou jsme sledovali my, míří k moři Severnímu, zatímco část vody se ocitne v Dušnické Bystřici a míří na sever k Baltu.

Je třeba poznamenat, že celá tato oblast podlehla v minulosti lidské snaze o odvodnění, což zanechalo stopy po úpravách do dnešní doby a jistě zmodifikovalo i směry toků některých umělých kanálů. V druhé polovině 18.století a ještě počátkem 19.století probíhaly pokusy o odvodnění rašelinišť. Počátky těchto snah jsou spojeny s osobou Johanna Georga Rehdanze, slezského lesmistra a huťaře. V roce 1754 začal významně pozměňovat podobu celého rašeliniště - byla zde uměle nasypána cesta (Rehdanzweg), která protnula rašeliniště jako hráz, a kolem ní jsou dosud znatelné stružky odvádějící vodu. V místě těchto zásahů dnes už s velkou pravděpodobností přesně nezjistíme, kde „ten pravý pramen“ Divoké Orlice je. Na mapě z r. 1781 je uváděna dnešní Orlice 1 - Rendaz 1 jako Canal wass(er) - vodní stoka, která mířila jako odvodňovací dokonce do Dušnické Bystřice! V 19.století, kdy skončily snahy o odvodnění rašeliniště, pozbylo smysl tento kanál udržovat a voda byla pod Rehdanzweg navedena do Orlice.

My jsme se vrátili zpět na křižovatku ch, odbočili doleva a sjeli až k silnici 389 (hrdě nazývané Autostrada Sudecka), kde Divoká Orlice silnici podtéká, přijme zprava Černý potok a dále tvoří státní hranici (až k Zemské bráně). Asi 800m od tohoto místa přitéká do Divoké Orlice zprava Bílá Orlice, pramenící v nadmořské výšce asi 950 m n.m. na úbočí Velké Deštné (nad Trčkovem, přesněji asi 220m nad silnicí vedoucí od Bedřichovky na Šerlich). My jsme pokračovali přes Lasówku, Mostowice hraničním přechodem do Orlického Záhoří, dál přes Černou Vodu, Novou Ves, kde jsme na Oscarově chalupě dostali pivo, do Neratova.

Kostel

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Neratově

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Neratově, který se po netradiční rekonstrukci stal znovu významným duchovním a kulturních stánkem, dnes zná téměř každý. Výhledy po trase přes Bartošovice v Orl.h., Panské Pole do Rokytnice v Orl.h. na Klepáč, Hedeč a další jsou „kochací“. V Rokytnici v Orl.h. jsme se posilnili jídlem i řezaným pivem. Vláček-motoráček nás odvezl do Hradce Králové.

Při naší vlastivědné výpravě za prameny Divoké Orlice jsme najeli asi 56 cyklokilometrů.

Divoká Orlice

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Naši bajkeři

Milovník brodů a přírodních singlů

Biker z Krkonoš

Jerry

Poslední komentáře

Přechod Beskyd

Hezké povídání a výborné osobní vzpomínky pana ROH v komentářích. Sranda... :-) Člověk si připomněl

Edmundova soutěska trochu jinak

Díky a jsme rádi, že náš tip inspiroval a pomohl!

Návrat na singly půvabného Podorlicka

Cast trasy jsme projeli o vikendu v ramci dovci s koly. Parada. Peklo je fakt uzasny

Krátké zprávy

Poděl se o SVŮJ zážitek

Server bike-trek.cz je o bajkování, horách, výletech a cestování a pokud máš taky svůj zážitek spojený s některou z těchto aktivit, tak sem s ním! Máš tip na výlet nebo pojedeš nějaký mtb závod? Rádi

Promočený Ostaš

Tak jsme zase po nějaké době zavítali na skok na náš oblíbený Ostaš. Jeli jsme doslova okolo, tak jsme ani nemohli jinak. Po minulé, podobně krátké návštěvě jsme si dnes šli pro

Rallye Sudety

Tak už zítra to vypukne! Kolo i nohy jsou namazané a ráno se uvidíme na startu! Nezaručuju že se uvidíme i v cíli ;-)

Rallye Sudety odjeté

Vcera odjete Sudety. 12 startu, 10x jsem videl cil dlouhych Sudet! Po 12 letech vcera poprve sjeta Hvezda o zavode. Krasnej pocit. Asi ten nejlepsi....