bike-trek.cz

Broumovské stěny - opomíjené

  13. června 2021
Úvod / Články / Výlety s dětmi / Broumovské stěny - opomíjené

Včerejší výlet k Třípanskému kameni nedopadnul, když jsme to asi 800 metrů od cíle otočili, protože se hnala bouřka s deštěm. Dnes jsem děti vzal na krátký odpolední výlet na tu stranu Broumovských stěn, kam chodíme opravdu hodně málo. Důkazem je to, že část dnešní trasy jsme šli naposledy v roce 2012.

Když jsme míjeli téměř plné parkoviště v Hlavňově, dalo se očekávat, že nahoře pod Hvězdou bude také hodně aut. A bylo. Naštěstí se ještě jedno místo našlo i pro nás. Batoh na záda a hurá do příjemného odpoledního dne, i když byl začátek trochu pokažen vykáceným a polámaným lesem hned u parkoviště.

Mapa výletu

Mapa: https://mapy.cz/s/nolapunavu

Přímo z parkoviště jsme se prodrali přes odlomené větvě vykácených stromů k roklině, kde vede zelená turistická značka od nedalého rozcestníku u chaty Hvězda. Sestupujeme dolů pěšinou, která by laikovi vůbec nic neříkala, ale znalí vědí, že se blížíme k jednomu z divácky nejatraktivnějších míst bajkového závodu Rallye Sudety. Nevím, jestli je tato pasáž, při které se v pravém úhlu najíždí k prudkým schodům, kořenům, stromům a kamenům záživná i pro závodníky, ale z vlastní zkušenosti, kdy jsme si to tu před mnoha a mnoha lety zkoušeli sjet, mohu říct, že je borec každý, kdo to tu dá a vůbec se nedivím nikomu, kdo to tu raději seběhne vedle kola.

Pamatuji si, že po tomto sjezdu byla na lesní cestě velká a hluboká kaluž, kde jsem mohl ocenit výhodu kotoučových brzd, které tenkrát patřily mezi velké vymoženosti. Dnes je cesta celá rozprasená od těžké techniky a místo skoro nepoznávám - polomy, zničené cesty od traktorů, úplně jiná krajina, než když jsme tu před 10‐15 lety bajkovali.

Strážná hora

Přicházíme na asfaltovou cestu, po které se musíme dostat k rozcestí se žlutou značkou. Na tu se napojujeme u rozcestí Pod Strážnou horou. Žlutá sem přichází z osady Hony, což jsme měli také jako jednu variantu výchozího místa na dnešní výlet. Zatáčíme vpravo a mírně stoupáme po lesní cestě zaříznuté hluboko v terénu. Jak se blížíme ke Strážné hoře, vidíme stále více vymýcených holin a všude jsou zbytky větví. Nad sebou máme částečně odhalené skály.

Nahoře se napojujeme na modrou značku, ale ještě než po ní budeme pokračovat k chatě Hvězda, jdeme se podívat na vyhlídku Panna. Výhled je hodně omezený jen na jednu stranu a ještě zakrytý vršky smrků. Za nimi jsou nějaké kopce, ale vůbec je nedokážu identifikovat. Vracíme se dolů a přes Strážnou horu míříme k jihu. Terén je tu zajímavější a pestřejší. Pěšina se klikatí po hřebeni spojujícím Laudonovy valy s Hvězdou mezi nejrůznějšími skalami a skalkami. Opět terén, který děti baví.

Někde na hřebeni

Jedna z odboček na nás přivedla na nenápadnou vyhlídku, odkud je vidět jen jediná dominanta kraje - stolová hora Ostaš. Už i děti jsou od nás vycvičené tak, že ji okamžitě poznávají.

Na skalním útvaru Hokejka je možno krásně vidět celý Broumovský výběžek. Vzpomínám, že se toto místo stalo i jednou ze zastávek opravdu náročného prvního dne našeho přechodu Broumovska v roce 2012. Vzadu za táhlým hřebenem Javořích hor je vidět zeleno-modrá silueta vyšších Sovích hor v Polsku.

Výhled ze skály Hokejka

Už je tu poslední vyhlídka, kterou hned poznávám, protože se sem občas zajdeme podívat z opačné strany od chaty. Neklamné znamení, že jsme skoro v cíli. Tak jsme se ještě jednou podívali do Broumovské kotliny (zase z trochu jiného úhlu) a prohlédli si chatu Hvězda (také z méně obvyklého úhlu).

Kaple Panny Marie Sněžné

Na závěr náš krátký výlet ukončujeme ve stánku na výborném uzeném párku, limonádě a nealko pivku. O tom, že jsme si prošli skutečně opomíjenou část Broumovských stěn svědčí i fakt, že jsme za celou dobu potkali jen 4 lidi. Přitom je ta modrá značka ke Strážné hoře pěkná. Ještě se jdeme podívat na vyhlídku u kaple a pak už míříme k parkovišti.

Broumovské stěny - opomíjené

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity