bike-trek.cz

Osičina - nedoceněná rozhledna

  12. července 2020
Úvod / Články / Výlety s dětmi / Osičina - nedoceněná rozhledna

Celý výlet by se asi měl jmenovat nějak jako Údolím Dřízna na rozhlednu Osičina. Je to totiž krátký okruh z Přepych u Opočna, který je značený zelenou a žlutou barvou. Ale výhled a vzdálenost míst, na která lze z rozhledny dohlédnout, mě překvapily. Byl jsem tu teprve podruhé a po dnešku musím říct, že se jedná opravdu o nedoceněnou rozhlednu. Možná za to může fakt, že je umístěná na obyčejné kovové telekomunikační věži a líbivý nebo zajímavý design tak není tím, co by sem lákalo turisty.

Zaparkovali jsme u silnice 320 z Přepych do Záhornice u odbočky žluté značky. Později jsem zjistil, že malé parkoviště je asi jen 150 metrů dál na východ (směrem k Záhornici). Prošli jsme po asfaltce mezi domy, pod chatrnou zídkou poskládanou z opuky a vešli do lesa do příjemného údolí.

Nejprve se jdeme podívat na rozhlednu, takže na prvním křížení lesních cest se dáváme prudce vlevo po stoupající cestě, která je zaříznutá ve svahu, značené zelenou turistickou značkou. Přichází zatáčka o 180° a téměř kilometr dlouhý úsek mírně stoupající cesty. Skoro nahoře je výzva hlavně pro děti postavit nový domek do vesnice skřítků, takže jsme se tu s dětmi na chvíli zastavili.

Rozhledna Osičina

Nadmořská výška: 413 m
Výška věže: 54 m
Výška vyhl. plošiny: 33 m

Web: www.osicina.cz

Docházíme poslední krátký úsek zelené značky k rozhledně. V domku u paty rozhledny kupujeme vstupenku za 30 Kč na osobu a jdeme hned nahoru. Točité schodiště nás zvedá vysoko nad koruny stromů a po příchodu na vyhlídkovou plošinu se můžeme pokochat výhledem. Z batohu vyndávám dalekohled a teprve pohledem přes něj jsem překvapen, kam až je odsud možno dohlédnout a jaká místa vidíme.

Rozhledna Osičina

Na severo-východě samozřejmě Krkonoše s dobře viditelnou Sněžkou, Studniční horou a Černou horou, na severu několik vesnic, pak Opočno a Dubrušku, stolovou horu Ostaš u Police nad Metují, za ním polské Góry Kamienne, Dobrošov, kopec Sendraž u Nového Města nad Metují, vzadu 30 km vzdálený hřeben Ptasia Góra, na jehož západním konci leží populární Bludné skály

Na východě je před námi celý hřeben Orlických hor, kde na Velké Deštné rozeznáme i vrchol nové rozhledny, na kterou jsme nedávno zavítali. Dále města Rychnov a Vamberk, a vyhlídku nad Vamberkem. V dálce pak Suchý vrch a Buková hora u Čenkovic.

Na jiho-západu pak dominuje hrad Kunětická hora a nad les vyčnívající věž na Kolibě, jsou vidět Pardubice, 93 metrů vysoká telekomunikační věž, vzadu hřeben Železných hor, na západě je viditelné sídliště v Hradci Králové i centrum s Bílou věží, dále také rozhledna na Chlumu.

K severo-západu jsou výrazné kopce hodně v dálce a mohlo by se jedat o Tábor a Kozákov u Lomnice nad Popelkou (65 km vzdušnou čarou) a vpravo od nich bezpečně poznávám Zvičinu (40 km). Každopádně doporučuji vzít si s sebou dobrý dalekohled. Dnes bylo téměř zataženo, takže slunce nerušilo výhledy k jihu a západu. Více fotek najdete v přiložené fotogalerii.

Údolí Dřízna

Chvíli jsme poseděli v přístřešku pod rozhlednou a dali si malou svačinu z vlastních zásob. Museli jsme se dost ohánět, abchom se zbavili dotěrných komárů. Dolů jdeme po žluté značce vedoucí do Dřízenského údolí. Prudce klesáme lesní cestou vysypanou drobnými kameny, dole u potoka se stáčíme vpravo na pěknou pěšinu, která nás přivádí k poutnímu místu s kaplí, pramenem a altánem. Komáře ale útočí a tak se tu moc nezdržujeme a po žluté se vracíme zpět k autu.

Ještě poznámka na závěr: k rozhledně Osičina se dá přijet i autem ze silnice spojující obce Záhornice a Vojenice, parkoviště pro několik aut je přímo u rozhledny. Rozhledna není volně přístupná.

Osičina - nedoceněná rozhledna

Foto k článku

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Za posledním sněhem do Krkonoš

Takže, Vláďo, příště přibalit ještě opalovací krém! ;-)

Saalbach Hinterglemm – rakouský evergreen

Pecka! Díky za super článek.

Rozhledna nový Žaltman pod ledem

Byla to nečekaná nadílka. Cestou k rozhledně tomu nic nenasvědčovalo.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park

Krátké zprávy

Broumovky přes Strážnou horu

Do Broumovských stěn jezdíme hodně a často. Už i dětem jsme ukázali skoro všechna místa, ale část hřebene na západ od Hvězdy zůstává opomíjená. Tak jsme si v neděli udělali malý okruh s výchozím

Instagram bike-trek.cz

Fotky z našich aktuálních akcí, výletů a výšvihů najdete také na našem Instagramu. Podívejte se a připojte se k nám.

Parádní bajková odpoledka

S Honzou jsme se narychlo domluvili na nedělní odpolední vyjížďce, ale bez jasného plánu. Nakonec jsme se rozhodli pro Vrbici. Ověřenou lesní cestou jsme dojeli do Svídnice, kde jsme se správně

Broumovky a Ostaš

Na dva dny jsme zaskočili na Broumovsko. Jeden den jsme si prošli krásnou roklinu v Broumovských stěnách, druhý den si prožili šok ze změny na Ostaši, kde kvůli kůrovci zmizelo spousta stromů a