bike-trek.cz

Žďárské vrchy na kole

  29. srpna až 2. září 2018
Úvod / Články / Cykloturistika / Žďárské vrchy na kole

Tento cyklozájezd má podtext „Českomoravskou vrchovinou“. Daleko to není, přesto tuto část naší vlasti obvykle jen projíždíme. I já v níže popsaných místech byla naposledy před 30 lety. Českomoravská vrchovina rozčleněná na řadu vrchovin a pahorkatin nabízí cyklistům a pěším turistům velké množství možností poznávání i odpočinku a nepřeberné množství tras různých obtížností a délek. Pojďme se tedy seznámit s kouzelným krajem, v našem případě na kole. Na poznávání budeme mít celé čtyři dny.

Vystupujeme v malém městečku Svratka. Odtud se musíme dopravit do místa našeho ubytování, což je Penzion Sykovec u stejnojmenného rybníka v lesoparku obce Tři Studně. Po malém občerstvení v Hostinci U Šlechtů vyrážíme směrem na Karlštejn (rokokový lovecký zámeček vybudovaný pro Filipa Kinského, nyní v soukromém vlastnictví), Zkamenělý zámek (skalnatý vrch, skály připomínají hradní zříceninu), Milovské nebo i Velké Perníčky (přírodní památka, skupina tří skalních útvarů se skalními mísami a přilehlými balvanovými útvary) na Čtyři palice (skupina skal, dominanta Žďárských vrchů, skalní vrcholy ve tvaru hlav – Paličatá, Děvín, Tvrz a Místo cvičných horolezeckýc cest). Až na Milovské Perníčky vede krásná cykloturistická stezka, na Čtyři palice už kolo musíme do kopce přes balvany trošku tlačit. Ale výstup naž na vrchol Čtyř palic je nám odměnou. Když se pokocháme pohledy na okolní krajinu pokračujeme dále na Milovy. Ještě ale cca 1 km musíme vést kola ze Čtyř palic přes kameny z kopce dolů. U Milovského rybníka zastavujeme na oběd. Po vydatném obědě se vydáváme směrem na Kadov a dále přes Fryšavu pod Žákovou horou do místa našeho ubytování, ves Tři Studně. Ves je známa i tím, že do tohoto prostředí vsadil děj „Otvírání studánek“ známý hudebník Bohuslav Martinů. V obci se nachází i místečko Studánek Vitulka a Barborka, kde se zřejmě každoroční „Otvíránjí studánek“ odehrává. Cestou ke studánkám lze navštívit i Tři významné smrky. Objímáme je ve třech dvoupárech rukou. Také je zde nejmenší náměstíčko v EU. Kousek od vesničky se nachází další známý rybník a rekreační středisko Medlov.

V dalších dnech našeho pobytu v tomto kraji samozřejmě navštěvujeme nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal. Skal je opravdu devět, většinou mají podobu věží či zubatých rozeklaných hradeb, které jsou ve vrcholných partiích kopce seskupeny do podoby menšího skalního města. Na nejvyšší z nich vystupujeme a kocháme se dalekým, téměř kruhovým výhledem, mj. i do údolí Svratky. Při cestě do Žďáru nad Sázavou navštěvujeme sportovní areál v Novém Městě na Moravě (kolébka lyžařského sportu). Areál je veliký, krásný a plný sportovců. Např. trasa „Výběh na Harusák“ se dřívě běhávala jako tréninkový test reprezentace běžeckého lyžování. Současně slouží jako tzv. terénní test zdatnosti, na jehož konci si můžete porovnat svoji fyzickou kondici. Někteří z nás se projedou po MTB trasách, někteří obdivují vystavená horská kola. Jejich údajná cena 6.500 € pro nás ale moc lákavá není. Místní sportovci ale obdivují i Zdeňkova veterána. Poté pokračujeme dále a přijíždíme k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Kostel je vrcholným dílem české barokní gotiky. Nachází se na kopci nad Žďárem nad Sázavou. Památka je zapsána v seznamu UNESCO. Ve Žďáře nad Sázavou navštěvujeme cisterciánský klášter, kterému se říká i zámek a stojí za shlédnutí. K prohlédnutí je celý areál – Kaple sv. Markéty, Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, Studniční kaple. V areálu je i muzeum nové generace nebo výborná kavárna. Dále pokračujeme na největší rybník Českomovarské vrchoviny Velké Dářko. Na jeho hrázi stojí plastika – čtyřmetrový rozcestník.

Tento náš cyklozájezd uzavíráme v bývalém královském městě Polička. Je jedním z mála u nás, které se může pochlubit unikátně dochovanými středověkými hradbami, které jsou i s několika věžemi přístupny veřejnosti. Polička je rovněž vstupní branou do Žďárských vrchů. Vynechat nesmíme kostel sv. Jakuba, kde se v kostelní věži nachází rodná světnička hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Tuto rodnou světničku navštěvujeme společně s průvodcem a opravdu stojí za shlédnutí. Za procházku stojí i městský park s promenádou Na Valech podél Synského rybníka.

Žďárské vrchy na kole

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

Za posledním sněhem

Letos to byla se sněhem opravdu bída, jak se ukázalo při našem výletu do Krkonoš. Vysoké sněhové mantinely podél cesty z Luční boudy na Výrovku se nekonaly, bylo tu jen trochu sněhu.