bike-trek.cz

Údolí Krounky a Novohradky

  27. března 2022
Úvod / Články / Výlety a turistika / Údolí Krounky a Novohradky

Potok Krounka pramení nad Čachnovem jihovýchodně od města Hlinska a teče převážně lesními údolími, v nichž vytváří na žulovém podloží romantická údolí Kablaně a Šilinkův důl s balvany v řečišti. Podél uvedených dvou toků se rozkládá Přírodní park Údolí Krounky a Novohradky, jehož součástí je i několik lokalit s výskytem zvlášť chráněných druhů rostli a živočichů. Atraktivní přírodní okolí umocněné vyšším průtokem pasuje malebnou říčku k místům turisticky velmi přitažlivým. Důkazem je putování po 20 km dlouhé červené značce z Krouny na hrad Košumberk, pod kterým se Krounka vlévá do větší Novohradky.

Je neděle, 27. března 2022 a my máme v plánu projít si část tohoto malebného údolí z Krouny do Žďárce u Skutče. Na vlakové nádraží do Rosic nad Labem přijíždíme náhradní autobusovou dopravou včas, ale pro „překážku na trati“ odjíždíme s necelým hodinovým zpožděním. Z vlakové zastávky Krouna, která je uváděna jako východisko k putování po červených značkách do údolí Krounky, jdeme po silnici do obce Otradov a dále kolem základny velkého letního tábora Barrandov. Tábor vypadá velmi udržovaně. Z velké cedule opodál se dovídáme, že název Barrandov není náhoda a že sem již od 50. let 20. století jezdili i děti slavných režisérů a filmařů. V roce 1990 se tu natáčel film z pionýrského táborového prostředí „Pějme píseň dohola“, kde debutovala tehdy čtrnáctiletá Anna Geislerová.

Přicházíme do vesničky Kutřín, kde za pozornost na návsi stojí kaplička a hospoda Přístav. Oslovujeme pána v její blízkosti a jsme mile překvapeni, neboť nám nabízí klobásu a pivko. S nabídkou jednohlasně souhlasíme a usazujeme se ke stolu před hospodou, na který krásně svítí sluníčko.

Údolí Krounky

Údolí Krounky

Po občerstvení pokračujeme po červené turistické značce a po asi kilometru vstupujeme do nejkrásnějšího úseku údolí Šilinkův důl, který končí pod Předhradím a hradem Rychmburk (z dostupných informací – zdejší úsek bývá též označován jako stezka Adolfa Heyduka, který prý Šilinkův důl často rád navštěvoval).

Žebříky

Značená stezka vede po pravém břehu řeky, která v údolí tvoří meandy, a skalní pasáže obchází po příkrých pěšinách shora. U posledního meandru nám značkaři připravili malé adrenalinové zpestření v podobě čtyř malých žebříků a fixních řetězů přímo nad vodou. Po jejich zdolání pokračujeme stále po červené turistické značce až na rozcestí Pod Rychmburkem.

Rychmburk

Hrad Rychmburk

Nad námi se nad údolím řeky Krounky tyčí hrad Rychmburk. Dnes je ale uzavřen, a tak pokračujeme přes vesničku Hněvětice, kde po přejití mostu přes řeku se od ní odkloňujeme. Z rozcestí Nad Krounkou odbočujeme vlevo na zelenou turistickou značku, která nás dovede kolem Malhošťské vyvěračky na rozcestí Malhšť a dále do centra Skutče.

Malhošťská vyvěračka

Malhošťská vyvěračka

Zbývá nám necelá hodinka do odjezdu vlaku, tak se ještě zastavujeme na pivko. Pak už po silnici dojdeme na vlakové nádraží do Žďárce u Skutče. Celá trasa měří cca 19 km. Je možné ji absolvovat i s dětmi, avšak za deště a mokra některé mapy označují za neschůdnou.

Údolí Krounky a Novohradky

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Velká Sova na biku. Konečně!

Chtěli jsme se na Velkou Sovu vydat minulý týden, ale podle informací dostupných na internetu byla

bike - circus Hinterglemm (mtb Rakousko)

My jsme do Hinterglemmu vyrazili na doporučení kámoše už začátkem června. Sice jen na 4 dny

Saalbach Hinterglemm – rakouský evergreen

Článek jsem četl, fotky a video viděl a vypdá to, že letos nikam jinam nechci! :-)

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel

Krátké zprávy

20 let na internetu

19. července 2002 byl zaznamenán první přístup na stránky, které se postupně vyvíjely, rozšiřovaly, vylepšovaly, až zakotvily na současné podobě a obsahu na doméně bike-trek.cz. Už koncem devadesátých let jsme v rámci pořádání velikonočních

Na chatu Hvězda

Za krásného podzimního dne jsme se prošli po klasické trase: Hlavňov - Kovářova rokle - chata Hvězda (oběd) - Supí hnízdo - Pánova věž - Pánův kříž - Hlavňov. Kolem