bike-trek.cz

Prameny Železných hor potřetí

  9. ledna 2021
Úvod / Články / Za prameny / Prameny Železných hor potřetí

Konečně nachumelilo. Země zahalila špínu pod bílou vrstvu měkkého sněhu. Ráda se procházím zasněženou krajinou. Sním o tom, že i lidská špína a zloba je alespoň na chvíli zastřena, potlačena.

Než sněhu přibude a budou schovány i prameny a studánky pod jeho větší vrstvou, vypravila jsem se do třetice do Železných hor. Autem jsem dojela za Seč, k turistickému rozcestníku Javorka rozcestí. Bylo tu dost místa na zaparkování.

Vydala jsem se kousek zpět po silnici západním směrem k turistickému rozcestníku Na Předělu. V této oblasti pramení Počátecký potok. Úplný začátek je vpravo od silnice, spíše uměle upravený příkop svedený pod silnici, ale vlevo od silnice jasně vody přibývá, zurčí a chodí tam pít zvěř. Na sněhu byly stopy jasně vidět. Určitě tu voda vyvěrá.

Pokračovala jsem po žluté turistické značce severním směrem. Překračovala jsem několik malých přítoků Počáteckého potoka, až  do oblasti Dvorce. Tady se staví na potoce hráz. Pokračovala jsem jihozápadním směrem neznačenou cestou do oblasti U Korýtek, kde jsem se dostala na červenou turistickou značku. Po ní jsem šla severozápadně na rozcestí Kubíkovy duby. Z těchto míst jsem si vyšlápla na Kotkův pupek, nejvyšší vrchol Kaňkových hor s nadmořskou výškou 559 m n. m., kde jsem se zapsala do vrcholové knihy.

Studánky

Vrátila jsem se zpět ke Kubíkovým dubům a pokračovala k samotě Županda. Tam jsem ve stráni dohledala studánku, která je někým opravována, je u ní i lavička. Po cyklotrase 4232 jsem šla do oblasti Na Ostrově, kde jsem odbočila východně neznačenou lesní cestou směrem k Javorce. Jižně od cesty jsem dohledala pramen Běstvinského potoka a vybetonovanou studánku.

Prameny

Od hájovny Javorka jsem šla po červené turistické značce jihovýchodním směrem asi 400m. Pak jsem zahnula doprava na neznačenou cestu, kde jsem si užívala chůzi nedotčeným sněhem a průhledy na promodrávající oblohu. Přes cestu přeběhla srnka. Obloukem přes Zbohovský kopec (526 m n. m.) jsem došla do Leškovy Hůrky (křížila jsem silničku s cyklotrasou 4111). Osadu jsem prošla jižním směrem až na lesní cestu k upravené studánce - poslednímu cíli dnešní výpravy. Po silničce jsem se vrátila k autu. Celý okruh měl asi 12 km.

Prameny Železných hor potřetí

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Krátké zprávy

Velikonoční výlet zachráněn

Chvíli to vypadalo, že vše zhatí mraky boubelatí, ale nakonec klaplo skvělé počasí a my se vydali na omezený velikonoční výlet do Orlických hor. Výlet s 27. letou tradicí tak byl zachráněn

Nově navštívené rozhledny

V rámci uveřejněných výletů jsme aktualizovali seznam rozhleden, na které jsme vystoupili. Abyste je nemuseli hledat, přinášíme odkazy na články, kde se rozhledna stala hlavním cílem nebo jen