bike-trek.cz

Prameny Železných hor potřetí

  9. ledna 2021
Úvod / Články / Za prameny / Prameny Železných hor potřetí

Konečně nachumelilo. Země zahalila špínu pod bílou vrstvu měkkého sněhu. Ráda se procházím zasněženou krajinou. Sním o tom, že i lidská špína a zloba je alespoň na chvíli zastřena, potlačena.

Než sněhu přibude a budou schovány i prameny a studánky pod jeho větší vrstvou, vypravila jsem se do třetice do Železných hor. Autem jsem dojela za Seč, k turistickému rozcestníku Javorka rozcestí. Bylo tu dost místa na zaparkování.

Vydala jsem se kousek zpět po silnici západním směrem k turistickému rozcestníku Na Předělu. V této oblasti pramení Počátecký potok. Úplný začátek je vpravo od silnice, spíše uměle upravený příkop svedený pod silnici, ale vlevo od silnice jasně vody přibývá, zurčí a chodí tam pít zvěř. Na sněhu byly stopy jasně vidět. Určitě tu voda vyvěrá.

Pokračovala jsem po žluté turistické značce severním směrem. Překračovala jsem několik malých přítoků Počáteckého potoka, až  do oblasti Dvorce. Tady se staví na potoce hráz. Pokračovala jsem jihozápadním směrem neznačenou cestou do oblasti U Korýtek, kde jsem se dostala na červenou turistickou značku. Po ní jsem šla severozápadně na rozcestí Kubíkovy duby. Z těchto míst jsem si vyšlápla na Kotkův pupek, nejvyšší vrchol Kaňkových hor s nadmořskou výškou 559 m n. m., kde jsem se zapsala do vrcholové knihy.

Studánky

Vrátila jsem se zpět ke Kubíkovým dubům a pokračovala k samotě Županda. Tam jsem ve stráni dohledala studánku, která je někým opravována, je u ní i lavička. Po cyklotrase 4232 jsem šla do oblasti Na Ostrově, kde jsem odbočila východně neznačenou lesní cestou směrem k Javorce. Jižně od cesty jsem dohledala pramen Běstvinského potoka a vybetonovanou studánku.

Prameny

Od hájovny Javorka jsem šla po červené turistické značce jihovýchodním směrem asi 400m. Pak jsem zahnula doprava na neznačenou cestu, kde jsem si užívala chůzi nedotčeným sněhem a průhledy na promodrávající oblohu. Přes cestu přeběhla srnka. Obloukem přes Zbohovský kopec (526 m n. m.) jsem došla do Leškovy Hůrky (křížila jsem silničku s cyklotrasou 4111). Osadu jsem prošla jižním směrem až na lesní cestu k upravené studánce - poslednímu cíli dnešní výpravy. Po silničce jsem se vrátila k autu. Celý okruh měl asi 12 km.

Prameny Železných hor potřetí

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Velká Sova na biku. Konečně!

Chtěli jsme se na Velkou Sovu vydat minulý týden, ale podle informací dostupných na internetu byla

bike - circus Hinterglemm (mtb Rakousko)

My jsme do Hinterglemmu vyrazili na doporučení kámoše už začátkem června. Sice jen na 4 dny

Saalbach Hinterglemm – rakouský evergreen

Článek jsem četl, fotky a video viděl a vypdá to, že letos nikam jinam nechci! :-)

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel

Krátké zprávy

20 let na internetu

19. července 2002 byl zaznamenán první přístup na stránky, které se postupně vyvíjely, rozšiřovaly, vylepšovaly, až zakotvily na současné podobě a obsahu na doméně bike-trek.cz. Už koncem devadesátých let jsme v rámci pořádání velikonočních

Na chatu Hvězda

Za krásného podzimního dne jsme se prošli po klasické trase: Hlavňov - Kovářova rokle - chata Hvězda (oběd) - Supí hnízdo - Pánova věž - Pánův kříž - Hlavňov. Kolem