bike-trek.cz

Z Turnova do Klokočských skal

  19. února 2022
Úvod / Články / Výlety a turistika / Z Turnova do Klokočských skal

Na dnešní sobotu, 19. 2. 2022, jsme se domluvili na výletě do Českého ráje, konkrétně do Klokočských skal. V literatuře se píše, že se jedná o poměrně málo navštěvované skály, avšak půvabnou část Českého ráje.

Přírodní rezervací byly vyhlášeny v roce 1985. Čeká nás svět hlubokých roklí, dalekých výhledů z okrajů skal, jeskyně. Nástupním místem do skalních měst je především město Turnov, které bude i naším nástupním místem.

Údolí Štebenky

Po téměř dvouapůlhodinové cestě vlakem vystupuji já, Hanka, Michal a Petr ve vlakové stanici Turnov - město. Výchozím bodem dnešní trasy je turnovské náměstí Českého ráje. Odtud se vydáváme po žluté turistické značce ulicemi města, dále podél potoka Stebenka, kolem bývalého Podchlumeckého mlýna do Bělé a Mírové pod Kozákovem. Tady nastupujeme na NS Klokočské skály.

Jeskyně Postojná

Procházíme malebnými místy mezi skalními útvary až přicházíme k nejznámější jeskyni, kterou je Postojná. Po její prohlídce pokračujeme dále po naučné stezce a kocháme se krásnými útvary těchto skal až dojdeme na rozcestí Klokočské průchody. Zde narážíme na tzv. Centrum Kairos, kde je možno si dát něco k snědku. Po vstupu dovnitř nás vítá malá útulná místnost s krbovými kamny, kolem kterých jsou rozmístěna křesílka a dva jídelní stoly. Objednáváme si pivko a dýňovou polévku.

Po tomto malém občerstvení pokračujeme dále po červené turistické značce. Cestou odbočujeme na vyhlídková místa, ze kterých je mj. vidět i Ještěd, až na odbočku Zdenčina skála. Odtud jdeme na Zdenčinu vyhlídku. Místo je to pěkné, ale výhledy nás zklamaly, přes vzroslé stromy není nic vidět. Vracíme se zpět na odbočku a pokračujeme do Záholic, kde vycházíme z NS Klokočské skály.

Skály

Po červené turistické značce pokračujeme dále k prameni Boží vody a ke Kopalově vyhlídce, ze které je známý Dlaskův statek jak na dlani. Odtud pokračujeme po čárkované na odbočku Turnov - náhon, přecházíme Malou Jizeru a pokračujeme Zámeckou NS Hrubý Rohozec - Turnov k zámku. Těsně před Dolánkami přecházíme řeku Jizeru a z rozcestí jdeme po zámecké naučné stezce, která vede souběžně se Zlatou stezkou Českého ráje ke studánce Pod Hrubým Rohozcem.

Na rozcestí Pod Hrubým Rohozcem vystoupáme schody, které vedou na Zámek Hrubý Rohozec. Ten je však uzavřen, a tak scházíme po schodech zpět a pokračujeme podle řeky Jizery do centra města Turnov, kde dnešní výlet končí. Závěrem mohu říci, že se výlet vydařil. Nezmokli jsme a v místech, která jsme navštívili, jsme všichni byli poprvé.

Z Turnova do Klokočských skal

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 1 |  přidat komentář
Marie  23.2.2022, 15:28   
Jednou za čas sem taky jezdíme s partou. Krásné skály. Ale my jezdíme rychlíkem jen do Turnova,je to možná o něco delší pak pěšky ale za to čekání na přípoj to nestojí. Z Prahy jsme v Turnově za 2 hodiny.

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Velká Sova na biku. Konečně!

Chtěli jsme se na Velkou Sovu vydat minulý týden, ale podle informací dostupných na internetu byla

bike - circus Hinterglemm (mtb Rakousko)

My jsme do Hinterglemmu vyrazili na doporučení kámoše už začátkem června. Sice jen na 4 dny

Saalbach Hinterglemm – rakouský evergreen

Článek jsem četl, fotky a video viděl a vypdá to, že letos nikam jinam nechci! :-)

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel

Krátké zprávy

20 let na internetu

19. července 2002 byl zaznamenán první přístup na stránky, které se postupně vyvíjely, rozšiřovaly, vylepšovaly, až zakotvily na současné podobě a obsahu na doméně bike-trek.cz. Už koncem devadesátých let jsme v rámci pořádání velikonočních

Na chatu Hvězda

Za krásného podzimního dne jsme se prošli po klasické trase: Hlavňov - Kovářova rokle - chata Hvězda (oběd) - Supí hnízdo - Pánova věž - Pánův kříž - Hlavňov. Kolem