bike-trek.cz

Kaňonem říčky Doubravy

  4. srpna 2019
Úvod / Články / Výlety a turistika / Kaňonem říčky Doubravy

V neděli 4. 8. 2019 jsme s Maruškou podnikly pěší výlet do údolí říčky Doubravy. Z Hradce Králové se vydáváme vlakem přes Pardubice a Hlinsko v Čechách do Bílku, kde vystupujeme.

Přírodní rezervace Údolí Doubravy - romantické kaňonovité údolí vytvořené řekou Doubravou provázené naučnou stezkou. Nejdivočejší část Koryto, dále Velký vodopád, Mikšova jáma, Točitý vír, nepravá jeskyně v rulové skále – Čertova a vyhlídka Čertův stolek, zbytky hradu Sokolovec. U vstupu do části údolí Dolní a Horní mlýn, rodiště spisovatele Ignáta Herrmanna (v našem případě to bylo při východu z údolí).

Z vlakové zastávky míříme k nedalekému rozcestníku turistického značení, odtud po červené turistické značce vstupujeme do Přírodní rezervace Údolí Doubravy, kterou projdeme až do Chotěboře po naučné stezce Údolím Doubravy. Cestou můžeme vidět tůň Mikšova jáma, soutěsku Koryto nebo vodopád Doubravy.

U rozcestníku Pod Sokolohrady vystupujeme na vyhlídkové místo zříceniny hradu Sokolov. Na vrcholku potkáváme asi dvě rodiny s dětmi, které se vydávají dále po dalších schodech dolů. Nejprve jsme si myslely, že je to cesta dolů z této vyhlídky, ale dotazem zjišťujeme, že je tam ještě další vyhlídka. Po malém občerstvení se tedy vydáváme také tímto směrem. Schůdky byly jen kousek, pak už vede úzká skalnatá cestička se zábradlím podél skal, která nás skutečně dovede na další vyhlídku. Jsou z ní ale vidět pouze vršky okolních stromů. Stejnou cestou se vracíme zpět až k rozcestníku Pod Sokolohrady.

Pokračujeme dále podle říčky Doubravy až přicházíme na rozcestí červené a modré turistické značky, který nese název Pod čertovým stolkem. Po modré turistické značce si vyjdeme na vyhlídku Čertův stolek. Ale i z této vyhlídky jsou vidět pouze vršky okolních stromů.

Řeka

Stejnou cestou se vracíme na červenou turistickou značku a pokračujeme až na rozcestí Točitý vír (zakrslý meandr řeky – dříve koupaliště). Tady jsme zaslechly příjemnou hudbu, a tak se vydáváme za jejím hlasem a přicházíme k Chatě Doubravka. Na ceduli při vstupu do areálu čteme, že po dohodě s personálem lze zakoupit něco k pití a malého k jídlu, což bylo milé překvapení. Prostředí se nám moc líbí a tak vstupujeme do objektu. Po chvilce nás oslovuje mladý muž, kterému říkáme, co jsme četly na ceduli u vstupu a zda tato informace platí. Leč tomu tak je, objednáváme si tedy pivečko. Pan vedoucí byl velice příjemný, řekl ať se posadíme, kde se nám zlíbí a on nám to pivečko přinese. Dokonce nám podává i informace k možnosti ubytování. Během chvilky přišli i další turisté za občerstvením. Před odchodem jsme si toto rekreační zařízení ještě prohédly a pak se vracíme na rozcestí Točitý vír, abychom pokračovaly dále krásným údolím říčky Doubravy.

Kamenný most

Přicházíme na rozcestí červené a modré turistické značky Kamenný potok – ústí. My pokračujeme stále po červené k Hornímu mlýnu. V současné době je mlýn opravován, ale jsou tu pořádány i letní tábory. Tady opouštíme řeku Doubravu a přicházíme k Pamětnímu kameni Ignáta Herrmana, který se nachází v Horním Mlýně a připomíná, že se zde tento spisovatel narodil.

Odtud už křížíme silniční serpentiny a kolem Evangelického střediska Chotěboř a Rekreačního střediska Geofond přicházíme ke Kapli sv. Anny, která byla vystavěna v r. 1902 na místě původní malé kapličky. V první polovině 20. století byla místem tradičních poutí.

Pokračujeme na náměstí, kde jsme chtěly navštívit místní zámek nebo alespoň jeho anglický park. U obyvatel však zjišťujeme, že zámek, včetně parku, je uzavřen. Zastavujeme se tedy v hospůdce Hrom do police, kde přečkáváme nepříjemný déšť. Cestou k nádraží si ještě prohlížíme Park Václava Fialy a Sochu Čertův stolek.

I když celková délka dnešního výletu byla asi jen 10 km, procházka údolím byla moc zajímavá a pěkná.

Kaňonem říčky Doubravy

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Sejřava a Klikawa

Máte pravdu. Díky za upozornění. Je mi potěšením, že jste článek pročetl přesně.

Stredné Piecky v zimě, Slovenský ráj

Slovenský ráj máme rádi a už jsme tam byli 2x. Ale je to něco úplně

Za posledním sněhem do Krkonoš

Takže, Vláďo, příště přibalit ještě opalovací krém! ;-)

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park

Krátké zprávy

Bez rukou a nohou na ElCapitan

Před 22 lety zastihla při výstupu na vrchol Les Droites ve francouzských Alpách sněhová bouře dva mladé horolezce. Jeden z nich to nepřežil, druhému museli lékaři amputovat všechny končetiny. Život nevzdal, vylezl na Matterhorn

Poježdění na Křivině

Dnes mě Honza po delší době vytáhnul nejenom na bike, ale také na kopec Křivina, kde jsme to projezdili křížem-krážem po lesních cestách za krásného podzimního dne. Výhledy jak v horách. Severně od

Tipy na rozhledny

V rámci uveřejněných výletů jsme aktualizovali seznam rozhleden, na které jsme vystoupili tentokrát nově v Karlovarském kraji. Abyste je nemuseli hledat, přinášíme odkazy na články, kde se rozhledna stala

Za prvním sněhem do skal

V pátek první sníh a v sobotu do toho první slunečný den po dlouhé době. Co víc jsme si mohli přát za počasí na sobotní výlet do Teplických skal? Vyvedl se úplně