bike-trek.cz

Prameny Železných hor poprvé

  23. prosince 2020
Úvod / Články / Za prameny / Prameny Železných hor poprvé

Je 23.prosince 2020. Podle obecně přijatých společenských pravidel bych měla připravovat domácnost na vánoční svátky. Ale už jsem dost stará na to, abych věděla, že nejdůležitější o Vánocích je klid, který plyne z pohody duševní. A tak vyrážím do přírody, do Železných hor.

Autem jsem dojela do vesničky Jetonice, ležící jihozápadně od Heřmanova Městce. Auto jsem zaparkovala u silnice u malého rybníka. Cestou mezi domy jsem vyšla západním směrem a s pomocí GPS dohledala v lese pramen Struhy.

Vrátila jsem se na cestu, která mě dovedla na žlutou turistickou značku, k ozdravovně Zbyslavec. Odtud jsem pokračovala po modré jižním směrem. Východně od cesty (musela jsem přejít kousek pole, což v tomto ročním období nebyl problém) na svažité louce pramení Lovětínský potok a napájí místní rybník.

Po louce jsem došla do vesnice Zbyslavec, prošla jí k rozcestí Krkanka a severně na rozhraní louky a lesa našla pramen Kurvice. Bohužel svažitý terén tu byl znečištěn množstvím vyvezeného odpadu. Příroda má sílu, a tak jsem raději snímala kapky na plodech hlohu a z mlhy vykukující slunce. Podél lesa jsem pokračovala severním směrem k prameništi Starkočského potoka. Je to okraj podmáčené louky.

Pramen

foto 1

Lesními cestami jsem prošla k toku Kurvice.  Kroutí se, meandruje přirozeně lesem podél úpatí okolích svahů, ale má vybetonované dno. (foto 1)

Od paní, která venčila pejska, jsem se dozvěděla, že voda byla využívána pro místní dávno zaniklé uranové doly a dosud se využívá k napájení rybníků u Licoměřic. V Licoměřicích jsem si prohlédla zvenku hezkou soukromou rozhlednu Na Kopečku a kostel sv.Kateřiny (oboje v současné době zavřené) a pokračovala po modré turistické značce k památníku umučených občanů Lipovce a Licoměřic. (foto 2)

Pomník

foto 2

Památník připomíná 106 obyvatel obcí Licoměřice a Lipovec, kteří byli 19.12.1944 posláni do koncentračního tábora v Terezíně. Důvodem byla podpora odbojové činnosti členů partyzánské skupiny Mistr Jan Hus, kteří v blízkosti obcí provedli výsadek a nějaký čas se zde ukrývali.

Pomnik

foto 3

Pokračovala jsem po modré turistické značce lesem. Potkala jsem muže s malou dcerkou, jak vylézali z mlází a nesli do auta zabalený stromeček. Chce se mi věřit, že to byli majitelé lesa. Přes rozcestí Březinka-Vápenka jsem došla k pramenu Mlýnského potoka. Jedna jeho zdrojnice je upraveno v hezkou studánku, vedle níž stojí pomníček s hezkým citátem. (foto 3)

Pokračovala jsem po modré dál, včetně odbočky k památníku z roku 1985 v místě zemljanek partyzánské skupiny M.J.Husa. Jsou tu patrny prohlubně. (foto 4)

Pomnik

foto 4

Kousek po modré a dál neznačenou polní cestou jsem pokračovala zpátky do Jetonic.  Ve vsi mě zaujala stará jabloň s nesklizenými červenými jablky, která byla zároveň napadena jmelím. Ve vánoční době zajímavá kombinace vánočních symbolů. Celý okruh měl asi 14km a je spolu s fotkami všech pramenů na posledním obrázku.

Trasa

Prameny Železných hor poprvé

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Krátké zprávy

Velikonoční výlet zachráněn

Chvíli to vypadalo, že vše zhatí mraky boubelatí, ale nakonec klaplo skvělé počasí a my se vydali na omezený velikonoční výlet do Orlických hor. Výlet s 27. letou tradicí tak byl zachráněn

Nově navštívené rozhledny

V rámci uveřejněných výletů jsme aktualizovali seznam rozhleden, na které jsme vystoupili. Abyste je nemuseli hledat, přinášíme odkazy na články, kde se rozhledna stala hlavním cílem nebo jen