bike-trek.cz

Prameny Železných hor podruhé

  1. ledna 2021
Úvod / Články / Za prameny / Prameny Železných hor podruhé

aneb „Jak na Nový rok, tak po celý rok“.

Mnoho let jsem jezdila na Nový rok lyžovat na vrch Zakletý do Říček v Orlických horách. Jsou mou srdeční záležitostí. Jezdili jsme sem za žákovských a studentských let. Chodili jsme od autobusu poměrně dlouhou trasu pěšky, zpátky sjížděli lesem co nejblíže k zastávce. Komfort dnešní doby s blízkým parkovištěm je paráda. Přesto, myslím, do Říček nejezdí Ti, kteří potřebují zaparkovat přímo pod lanovkou. I proto mám toto středisko ráda. A když jste na sjezdovce na Nový; rok v 8 hodin ráno, máte ji téměř sami pro sebe.

1. leden 2021 byl po dlouhé době jiný. Lyžařské vleky nesměly být spuštěny. Přemýšlela jsem, zda mám dodržet tradici a přes toto omezení Říčky navštívit. Ale nakonec jsem zvolila jinou svou zálibu a poprvé se i na Nový rok se vydala „monitorovat“ další prameny.

Už podruhé jsem vyjela autem směr Železné hory, tentokrát do Vápenného Podolu. Vznik této obce je kladen na přelom 13. a 14.století. První písemná zmínka o obci je z r. 1513. Obec proslula především bývalými lázněmi. Léčivý uhličitý pramen byl znám již v r. 1586. Voda měla léčivý účinek na choroby kloubů, svalů, nervstva, očí, nemocí jater a žaludku. 

Mapa trasy

Zaparkovala jsem uprostřed vesnice na parkovišti, kolem kterého vede červená turistická značka. Po ní jsem se vydala do Cítkova. Ve této osadě je hezká kaplička a zajímavý dřevěný barometr. (foto 1)

Cítkov

foto 1

Po červené jsem pokračovala dál, přešla říčku Bylanku, do oblasti Hrbokovských lesů, a v nadmořské výšce 530 m n.m. (na mapách bod záchrany CR042) odbočila neznačenou cestou doprava k pramenu Markovického potoka. Zarazila mě oplocenka - plot napříč cestou. Obcházela jsem ji směrem vlevo a našla označený bod - pramen Markovického potoka. (foto 2)

Markovický potok

foto 2

Po lesních cestách jsem obešla vrch Smrčina přibližně jihozápadním směrem, až jsem došla na okraj vesnice Hrbokov. Necelých 400m jsem šla doprava po silničce č. 341 do míst, kde vlevo od silnice pramení Bylanka. Měla několik menších zdrojnic. (foto 3)

Bylanka

foto 3

Lesní cestou západním směrem jsem došla na modrou turistickou značku. Nejprve jsem asi 300m od ní vpravo dohledala prameniště Cítkovského potoka, a pak vlevo pramen Zlatého potoka. (foto 4 a 5)

Cítkovský potok

foto 4

Když jsem vyšla na cyklotrasu 4119, pokračovala jsem doprava asi 250m po silničce a pak přešla severně asi 100m po posečené louce k remízku, kde bylo označeno místo- pramen Podolského potoka. Voda byla znatelná až kousek níž, na podmáčené louce. Stromy v remízku byly obalené jmelím.

Podolský potok

foto 6

Podél Podolského potoka, který napájí protipožární nádrž sloužící též jako koupaliště, jsem došla zpátky do Vápenného Podolu. Prohlédla jsem si vápenku - dolní pec z konce 19.století, která je kulturní památkou, kostel sv. Václava, který pochází z roku 1788 a expozici hornin. (foto 7)

Pec ve Vápenném Podolu

foto 7

Když jsem došla na parkoviště, měla jsem nachozeno asi 14 km.

Prameny Železných hor podruhé

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Hrad Pecka a mlýn Borovnice

Ale jo, jen bylo moc toho asfaltu. Tak 29. března 2024 znovu.

První zimní výstup na Sněžku

Hezký příběh a pěkné fotky, nemůžu si ale odpustit udivení nad autorovo odvahou nechat svého kamaráda

Vrchmezí a Velká Deštná na biku

Mrkni na MAPY.CZ. V úseku NPR Bukačka je tam značený zákaz kol. Ale věřím, že

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel

Krátké zprávy

Edmundova soutěska uzavřena

Hřensko na turistickou sezonu neotevře známou Edmundovu soutěsku. Po rozsáhlém lesním požáru totiž zůstává rokle nebezpečná. (zdroj ČT24)

Velká Hejšovina

Mlha, jako když jsme tu byli poprvé. Ale mlha skalám sluší. Horší byl déšť, který nás doprovázel posledních několik kilometrů. Napíšu více.