bike-trek.cz

Výlet na Braunův betlém

  25. dubna 2011
Úvod / Články / Výlety s dětmi / Výlet na Braunův betlém

Zase jsme vyrazili. Zase se někteří trochu opili. Zase se nám to všem moc líbilo. Zase příští rok pojedeme. Zajímá vás kam jsme vyrazili a kde se nám líbilo? Letošní tradiční velikonoční výlet  nás zavedl do Nového lesa u Kuksu, kde najdete známý Braunův betlém. Navzdory pěší turistice a navštíveným památkám výlet překvapil prvoúčastníky svým neturistickým rázem.

Malý motoráček zaskřípěl a s cuknutím zastavil v Žirči. Je až neuvěřitelné, že pojmul všechny zájemce o letošní velikonoční výlet. Zanechali jsme za sebou přetopený prázdný vagón se smutným strojvůdcem a topičem a vydali se po červené turistické značce k Braunovu betlému - cíli, který zvítězil v krátkém a poctivém hlasování. Jak jinak. Politické strany by se od nás mohly učit.

Končí asfalt a červená prověřuje svaly otců a strýců pomáhajících tlačit kočárky terénem, ze kterého by mohl mít radost snad jen nějaký bajker. Naštěstí šlo o krátký úsek, na konci zpestřený přenášením dětských vozítek přes padlé stromy. Jsme u Betlému. Více než o unikátní barokní sochařsko-krajinářskou realizací, vytvořenou v letech 1718–1732 za účasti významného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a jeho dílny, která na některé  návštěvníky působí až trochu morbidně, zdá se být větší zájem o obsah batožin spoluvýletníků, jenž se tu dostává na světlo světa, aby vzápětí zmizel v tmách tmoucích útrob zvědavých a dostatečně rychlých výletníků.

Společné foto u Braunova betlému

Po společném fotu našich popředí s pozadím reliéfu Příchodu tří králů unikátní místo opouštíme. Ale nejsme z toho smutní jako ten chlapeček, který se rozbrečel nad zlatou medailí v lítosti, že chtěl bronzovou, protože ta mu ještě chybí. Jednak nás Adámek bavil dalšími zážitky z hokeje a druhak po půl kilometru znovu zastavujeme u dřevěného altánku a z batohů se vynořuje kupa dobrot. Počet napečených lahůdek překročil množství vypitého alkoholu. A to i navzdory nemilé skutečnosti, že Líba letos nepřipravila tolik populární miniřízky. Že prý měla hodně práce. Ale jaká práce může být důležitější než příprava miniřízků, které si získaly tak nevídanou oblibu!?

Na konci lesa nás čekalo další unikátní místo s moderními skulpturami. Pár jsme jich zahlédli už z horka okny přetopeného vlaku, a tak míjíme chladná kamenná díla bez vlažného zájmu a raději se zahříváme kapkou chlazeného alkoholu. Větší zájem projevujeme o mohutný viadukt, kde jsme s Jirkoku, Rosťou a Vláďou vytvořili vskutku hodnotnou uměleckou kompozici s názvem Jde to s námi s/z kopce. Aby toho umění nebylo málo, za Stanovicemi se krátce zastavujeme v lomu, kde zůstaly pohozené další výtvory. Asi se Authorům moc nepovedly a tak tu zůstaly ležet ladem. Ani je nikdo doposud neukradl.

Příjemná pěšina (to by se jelo na kole!) nás přivádí podél vody řeky Labe do Kuksu. Toto místo má hodně co nabídnout milovníkům umění, a tak jsme tu strávili hodinu a půl v hospodě. Skoro jsme jí obsadili a bylo nás tolik, že vrchní sice neprchnul, ale vyvolával jednotlivé nápoje a jídla a my se v případě zájmu hlásili. Vrchní to spočítal, my se najedli, nakonec to sečetl a my zaplatili. Pauzu mezi objednáním a konzumací jsme trávili obyčejným hospodským tlacháním, jiní při karetním hazardu. A to zrovna ti nejmladší! Ti, co opravdu už nevěděli co roupama, objednávali si pití podle barvy svého trička. Například k modré Moiře se hodí Curacao, k zelenému tričku Božkovská peprmintka. Jen Tomášek, nehledě na barvu, se přisál na brčko a pil a pil a pil... jahodový džus.

Z Kuksu nás vyprovází zuřivý štěkot dvou dobrmanů, když vyrážíme na jihovýchod po levém břehu Labe po neznačené pěšině do Brodu nad Labem. Zábavu s pískáním na stéblo trávy přerušilo až chrochtání divočáka. Kanec se uklidnil až když jsme mu nasadili věneček, který holky uvinuly ze Smetanek. No, abych byl upřímný, mě by taky neurazilo pár pěkně zavinutých tisícovek.


VAŠE FOTOGRAFIE Z VÝLETU

Prohlédněte si album s fotkami z výletu, které poskytli Blanka, Mirek a Vláďa.


Procházíme přes Brod a neznačenou cestou ves opouštíme. Chvíli  jdeme uzounkým pruhem lesa a vystupujeme na louku. Tady na nás, opozdilce z chvostu, ostatní čekají a sluní se. Před Jaroměřským rybníkem řešíme dilema: jít dál rovně podél rybníka nebo raději vlevo přes předměstí V Hruštičkách? Radek, který o víkendu provedl rekognoskaci terénu a samozřejmě i hospod, doporučuje, vzhledem ke kočárkům, pohodlnější cestu vlevo. V Jaroměři jsme nemohli nechat bez povšimnutí stánek se zmrzlinou, která prý byla fakt výborná. Pak tedy nechápu, proč po její konzumaci Jirka s Vláďou tolik spěchali pryč. Někdo říkal, že prý aby stihli vlak, ale kdo ví...

My ostatní jsme neunikli povinné propagandistické exkurzi Jaroměře v kombinanci s agitací. Kdo a kolik za to našim průvodcům zaplatil? Nebo by snad za to povýšili v práci? Viděli jsme vše - historické centrum, kovový most s dírami, pěknou budovu školy, udržovaný park, krásný areál bazénu, nový zimní stadion, moderní běžecký ovál, sídliště s kvetoucí zelení i elektrifikovanou železnici. A tou jsme nakonec my, kteří nemáme to štěstí a v Jaroměři nebydlíme, odjeli do svých domovů.


Poděkování patří všem, kteří se letos přidali a zvláště Radkovi, který obětavě provedl předvýletový průzkum nejenom průchodnosti terénu, ale také stavu otevíracích dob hospod při cestě. Poklonu také skládáme Blance za zvládnutí jednoho kočárku, jedné krosny, tří dětí a pořízení několika fotek. Nemalé díky i Martině za pomoc a Múzu při sepisování zážitků.

Daší informace

Vyčerpávající informace o sochách Braunova betlému najdete na wikipedii.

Výlet na Braunův betlém

Foto k článku

Foto ke stažení

Společné fotoPo zadání přihlašovacích údajů (jméno a heslo) se otevře dialogové okno pro stažení společné fotky. Obrázek je přizpůsoben pro minilab na velikost 10×15 cm nebo 9×13 cm.

stáhnout do počítače (velikost souboru 2,20 MB)

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 2 |  přidat komentář
JMac  6.5.2011, 5:49   
Ktrerý Jirkoku to byl na té šikmé ploše? :-D

Mirek  6.5.2011, 7:08   
Jirko, toho neznáš. To je ten, co na výletech vždycky tak vyvádí. ;-)

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Velká Sova na biku. Konečně!

Chtěli jsme se na Velkou Sovu vydat minulý týden, ale podle informací dostupných na internetu byla

bike - circus Hinterglemm (mtb Rakousko)

My jsme do Hinterglemmu vyrazili na doporučení kámoše už začátkem června. Sice jen na 4 dny

Saalbach Hinterglemm – rakouský evergreen

Článek jsem četl, fotky a video viděl a vypdá to, že letos nikam jinam nechci! :-)

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel

Krátké zprávy

20 let na internetu

19. července 2002 byl zaznamenán první přístup na stránky, které se postupně vyvíjely, rozšiřovaly, vylepšovaly, až zakotvily na současné podobě a obsahu na doméně bike-trek.cz. Už koncem devadesátých let jsme v rámci pořádání velikonočních

Na chatu Hvězda

Za krásného podzimního dne jsme se prošli po klasické trase: Hlavňov - Kovářova rokle - chata Hvězda (oběd) - Supí hnízdo - Pánova věž - Pánův kříž - Hlavňov. Kolem