bike-trek.cz

Českým rájem na kole

  21. až 25. května 2022
Úvod / Články / Cykloturistika / Českým rájem na kole

V krásném kraji Českého ráje jsme se rozhodli strávit příjemných pět dnů a společně podniknout výlety po jeho okolí na kolech. Pro ubytování jsme si vybrali Šrámkovu Sobotku (Vila Evička), která je uváděna jako jižní brána Českého ráje a bude i východiskem našich cyklovýletů.

V plánu na toto období máme snad většinu významných a turistických míst tohoto kraje. Začínáme návštěvou památek v den příjezdu v Sobotce. Mezi nejznámější patří Zámek Humprecht. Při příchodu k němu však narážíme na oplocení s cedulí, že je uzavřen až do 30. 6. 2023. Ve městě přitom nebylo žádné upozornění na jeho uzavření, ba naopak cedule, které Vás lákají k jeho návštěvě.

Humprecht

Dále navštěvujeme Dům pod půlměsícem, který je umístěn v parku u Městského úřadu (původně to byla Městská spořitelna). Další památky, které můžete při návštěvě Sobotky navštívit: Stará radnice na náměstí, Šolcův statek, Brixův statek na Předměstí z r. 1825, Chrám Sv. Máří Magdalény dřevěné roubenky, Sobotecký hřbitov, na kterém je pohřben Fráňa Šrámek. Další tři dny už projíždíme Českým rájem na kolech.

Den první

Ze Sobotky směrem na Dolní Bousov, Vlčí pole, dále Les Křižánek s památným místem (dřevěný kříž na místě zaniklé svatyně). O lese se v literatuře píše jako o nejsmutnějším lese, píše se o zaniklé tvrzi a vsi. Pokračujeme do Dětenic, kde navštěvujeme zámecký park a zámecký pivovar se stylovou restaurací. Při návštěvě Vás čeká nejen dobré jídlo, vč. staročeských specialit a piva, ale i poněkud středověký styl, vč. drsnější mluvy šenkujících. My ochutnáváme jen zdejší pivko, ale také se setkáváme s drsnější mluvou obsluhujících šenků.

Naše cesta pokračuje do Libáně, kde se zastavujeme v Hospodě Na Knížecí na obědě. Tady už se tak trochu začínají honit deštivé mraky, ale toto místo nakonec míjí. Po dobrém obědě pokračujeme na Hrad a Zámek Staré Hrady – zámek, který byl již určen k demolici, se nakonec stal turistickým cílem, pro malé návštěvníky tu jsou pohádkové bytosti, skřítci a strašidla.

Po prohlídce nádvoří pokračujeme na Važice, Batín, kde odbočujeme a kolem rybníka Mordýř jsme se chtěli podívat na Pohanské mohyly. Už ale jedeme ve velkém dešti, a tak mohyly míjíme bez shlédnutí (jsou někde v lese) a hledáme místo, kam bychom se schovali před deštěm. Přijíždíme do Nadslavi, kde nacházíme úkryt v autobusové zastávce. Zkrátit si čas můžeme čtením nějaké knížky, které jsou zde umístěny.

Už jen tak lehce poprchává, a tak zastávku opouštíme a zjišťujeme, že jen kousek nad námi byla otevřená místní hospůdka. Abychom unikli případnému dalšímu dešti, pokračujeme dále Štidla, u Dolního Lochova podjíždíme hlavní silnici na Samšinu a nejkratší cestou se vracíme do Sobotky. Samozřejmě, že už pak nespadla ani kapička.

Den druhý

Ze Sobotky směrem na Nepřívěc, kde se nachází jedna ze dvou osmibokých zděných zvonic v České republice, kolem níž jsou rozprostřeny dřevěné sochy. Přes Křenovy a Troskovice dojedeme ke zřícenině gotického hradu Trosky – jeden z hlavních symbolů a dominant Českého ráje, vyšší Panna a nižší Baba – na každé je věž. V době naší návštěvy byl hrad uzavřen, a tak jsme jej nemohli navštívit.

Pekařova brána

Naše cesta dále vede na Borek, kolem rybníka Vidlák do malebného Věžického údolí. Mírným stoupáním vystoupáme k Pekařově bráně – krátký silniční tunel ve tvaru kamenného oblouku. Odtud dále na Nebákov, kde se u rybníka zastavujeme. Místní hospůdka je zavřena, ale paní, kterou oslovujeme je velmi milá a pivko nám načepuje. Neodmítá ani další cyklisty. Přes Roveň a Stéblovice se vracíme do Sobotky.

Den třetí

Ze Sobotky na Vesec u Sobotky – vesnička roubených chalup, kterou využili i filmaři (říká se jí také Filmový Liptákov), Podkost s Hradem Kost, Rytířova Lhota, obec Vyskeř – dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí (obě tyto památky jsou umístěny na místním hřbitově). Od hřbitova vede lesní pěšinou modrá turistická značka po křížové cestě na vrch Vyskeř, kde můžeme nahlédnout do kaple Sv. Anny. V její blízkosti jsou tři kříže a Boží hrob. Z vrcholu se nabízí výhledy do širokého okolí: Trosky, Humprecht, Bezděz, Ještěd, Ralsko.

Po prohlídce tohoto místa pokračujeme na Skokovy a kolem největšího rybníka Českého ráje Žabakor s ptačí pozorovatelnou do Drábských světniček, které patří k vyhledávaným místům, nabízejí změť skal, žebříků, chodbiček a skalních světniček a zároveň je z jejich vršků nádherný výhled po kraji. Nejznámější skalní hrad je nepřístupný. Kola si necháváme na parkovišti a pěšky procházíme hradiště Hrada a Klamornu.

Po čárkované se vracíme zpět ke kolům. Ještě si dáváme pivečko Českého ráje a pak pokračujeme k dalšímu dnešnímu cíli, kterým je zřícenina skalního hradu Valečov a Valečovské skalní světničky. Po jejich prohlídce směřujeme na Branžež a dále k rozhledně Čížovka. Stíháme ji ještě otevřenou, a tak někteří z nás vystoupají nahoru. Pro milovníky adrenalinu jsou na rozhledně dva balkony s podlahou z tvrzeného skla.

Mlýn

Pokračujeme do Dobšína (mj. tady má majitel Vily Evičky v Sobotce k pronájmu chalupu) a kolem rybníka Komorník přijíždíme do Střehomi. Zde se zastavujeme u roubeného vodního mlýna se zachovalým vodním kolem. Znát jej budete určitě z filmové pohádky S čerty nejsou žerty. Pak už naše cesta vede přes Osek do Sobotky.

Českým rájem na kole

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Cinque Torri z Passo Giau

Pod Cinque Torri se dá vyjet i lanovkou z Cortina d'Ampezzo.

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity