bike-trek.cz

Poutní místo Dřízna a rozhledna Osičina

  23. února 2014
Úvod / Články / MTB trasy / Poutní místo Dřízna a rozhledna Osičina

Tato nenáročná trasa podorlickem vás zavede na dvě zajímavá místa - poutní místo Dřízna v malebném údolí a nad ním na rozhledu Osičina. Výhledy si ale užijete i na úseku mezi Bolehoští a Přepychy. Vyrážíme od nádraží v Týništi nad Orlicí, takže je možné tento krátký výšlap kombinovat s vlakem.

Start a cíl: Týniště nad Orlicí, stanice ČD
Délka: 35 km
Obtížnost: Spíše lehčí trasa s větším stoupáním pouze na Osičinu

Trasu jsem opět sestavoval tak, abych se co nejvíce vyhýbal asfaltu a hlavně silnicím s provozem. Od nádraží ČD v Týništi nad Orlicí jedeme směr severo-východ po zelené t.z. vedoucí do Třebechovic pod Orebem. Tu ale po napojení na asfaltku na první odbočce vpravo na lesní cestu opustíme a jedeme paralelně s ní. Když se lesní cesta opět začne přibližovat té asfaltové, je to znamení pro odbočení více vpravo a stále rovně na sever po výrazné a pěkné lesní cestě. Stále na sever, krátký souběh s modrou t.z., až do Lipin a Bolehoště.

V Bolehošti vlevo po hlavní silnici směr Očelice. Druhá odbočka polní cesty vedoucí k lesíku - kolem lesíku až ke křížení s kolmou polní cesotou. Zde vlevo. U křížení s asfaltovou cestou vpravo do mírného stoupání lesíkem. Nahoře vlevo, podjet el. vedení a pak vpravo po polní cestě přes horizont. Sjezd do Přepych. U zemědělského družstva vpravo a pak vlevo mezi domky. Vyjet na silnici směr Nová Ves a pokračovat vlevo po úzké asfaltce k vepřínu. Za ním polní cesta do lesíka, tam vlevo a sjezd křížovou cestou do údolí Dřízna.

Z Týniště až sem se moc často nejede po nějaké (cyklo)turisticky značené cestě, takže doporučuji kouknout do přiložené mapy (odkaz na cykloserver.cz).

Dřízna

Poutní místo Dřízna

Kromě křížové cesty, kterou jsme přijeli, zde najdete kapli Panny Marie postavené v roce 1889 a studánku. Odsud se vydáme na jediné dnešní větší stoupání. To vede po zelené t.z. a překonává výškový rozdíl 80 metrů na asi 1,1 km. Jsme pod rozhlednou na vrcholu Osičina. Pokud se vám nechce lézt na věž, stačí popojet pár desítek metrů po silnici od lesa a i tam se otevře hezký výhled na Orlické hory.

Konstrukce rozhledny Osičina

Značku vyměníme za žlutou, po které se spustíme zpět do údolí. Nepřehlédněte odbočku vpravo. Na další lesní křožovatce se potkáme se zelenou, ale zde míříme vlevo do příkrého sjezdu. Pozor! Končí pravotočivou zatáčkou, pod níž je tvrdá zeď nějaké vodárny! Tak to moc nepusťte. To už jsme v Dřiženském údolí.

Turistické značení odložené na lavičce

Takhle to vypadá, když se porazí strom, který nesl turistické značení

Tady se dáme vlevo po žluté na Vojenice a dál do Nové Vsi. Ve Vojenicích je ale malá změna ve značení. Žlutá se spojuje s cyklotrasou a vedou po zpevněné cestě mezi poli. Žlutá značka dříve vedla údolím po polňačce (v podstatě paralelně), ale nedoporučuji to. Cesta postupně zaniká a navíc pak končí na soukromém pozemku. Od Nové Vsi se také otevírají hezké výhledy.

Výhledy

Výhledy od Nové Vsi

Z Nové Vsi jsem nucen volit silnici do Vyhnanic, protože pak chci pokračovat lesem po cyklotrase na jih lesem Křivina. Lesní cesta mě dovádí opět k silnici (Křivice - Ostašovice), kde se odbočujeme vlevo a po asi 200 m vpravo na lesní cestu značenou žlutou t.z., která nás dovádí velmi příjemným sjezdem zpět do Týniště nad Orlicí.

Poutní místo Dřízna a rozhledna Osičina

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

    Stále něco vymýšlíme, ale v nejbližší době nemáme naplánované žádné akce.

Poslední komentáře

Saalbach Hinterglemm – rakouský evergreen

Článek jsem četl, fotky a video viděl a vypdá to, že letos nikam jinam nechci! :-)

Studánky a prameny kolem Křemešníku

Šárko, moc mě těší, že si po dlouhé odmlce mohu přečíst nový článek o pramenech. Tento,

Z Turnova do Klokočských skal

Jednou za čas sem taky jezdíme s partou. Krásné skály. Ale my jezdíme rychlíkem jen do

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park

Krátké zprávy

Vzpomínka na Nový Zéland

Ten čas ale zase letí! Právě touto dobou jsme před 10 lety zahájili naše cestování po Novém Zélandu. Projeli jsme Jižní a následně Severní ostrov a z několika zajímavých

Tradiční velikonoční výlet

Náš tradiční velikonoční výlet letos zavítal do Toulovcových maštalí. Předpověď nebyla zrovna moc příznivá, ale počasí nás nakonec velmi příjemně překvapilo (až na ty, kteří se na závěr ve spěchu vydali do toho

Hejšovina a Bludné skály

Chystáte se na výlet na polskou stranu Stolových hor na Hejšovinu nebo do Bludných skal? Nezapomeňte si udělat předem online rezervaci. Bez ní se tam nedostanete.