bike-trek.cz

Pancake Rocks a Blow Holes, Punakaiki

  29. března 2012
Úvod / Články / NP Nový Zéland / Pancake Rocks a Blow Holes, Punakaiki

Pancake Rocks jsou tvořeny vápenem, který se začal formovat před 30 miliony let, kdy se na vápenec bohaté části mrtvých mořských živočichů usazovaly na dno. Postupem času byly zakryty měkkými vrstvami bahna a jílu. Dno bylo vyzvednuto při zemětřeseních a vytvořily pobřeží s útesy. Mořská voda, vítr a déšť pak vymývaly měkké vrstvy a vytvořily nezvyklé skalní formace, které dnes můžeme vidět.  Za určitých podmínek vlny oceánu vhání s hřměním velké množství vody do jeskyní pod skalami, která pak různými dírami tryská k nebi a nabízí působivou podívanou.

Pro ty, kteří nevládnou angličtinou, pancake znamená lívanec, rocks jsou skály a blow holes se dá přeložit jako díry, kterými fouká. A přesně tohle uvidíme během krátké zastávky na této turistické atrakci, kterou poblíž Punakaiki, ležícím na západním pobřeží Tasmanova moře a západním okraji národního parku Paparoa, vytvořila sama příroda.

Brzy ráno opouštíme Arthur's Pass, napojujeme se na silnici číslo 6, Coastal Rd. V Greymouth si dáváme výbornou snídani v McDonnalds (to je tak, když několik dní za sebou nejíte domácí jídlo) a pokračujeme po silnici, která se klikatí po členitém pobřeží mezi skalami a nad útesy. Ocitáme se po horách zase v naprosto jiném světě a užíváme si moře plnými doušky.

Pancake Rocks

Parkujeme na okraji silnice naproti Pancake Rocks Cafe, jen kousek od vchodu k prohlídkovému okruhu po Pancake Rocks. Hned za branou je rozcestí s vyznačeným směrem prohlídky a kovovou kasou na dobrovolné vstupné. Nemůžeme uvěřit, že na drahém Novém Zélandu, kde se platí nepřiměřené sumy snad za vše, je taky něco "zdarma". Vydáváme se tedy po úzké asfaltce spolu se spoustou dalších turistů. Po pár minutách jsme u moře u prvních skal slibovaných tvarů vrstvených palačinek. Ze začátku nás až tak neohromují, ale časem se dostáváme hlouběji do labyrintu skal, kde se nám  opravdu líbí.

Pancake Rocks

Dřevěné lávky a mostky nás vyvádí na místa, odkud se můžeme kochat pohledem na spletitý systém jeskyní, trhlin a puklin ve skalách, kudy mezi vápencové stěny proudí voda přímo z moře. Při příchodu silnější vlny se voda tříští o skály a stříká úzkými průduchy a dírami jako gejzír. Při správných vodních a světelných podmínkách to musí být fantastická podívaná. I nás poutá to přírodní divadlo, které se před námi odehrává, a tak místo asi půl hodinky, která by na projití zhruba kilometrového okruhu určitě stačila, tady s foťáky v rukou trávíme podstatně více času.

Pancake Rocks

Skalnaté věžičky okolo nás vypadají křehce, člověk by skoro čekal, že každý příboj ty jednotlivé vrstvy prostě musí rozmetat. Místo toho ony tříští sloupce vody na tisíce drobných kapiček, které se vznáší všude okolo. Moře ale postupně pracuje a je vidět, jak se zakusuje do úpatí skalisek, kde voda mizí v četných puklinách. Kdo ví, jak dlouho ještě tohle místo bude k vidění. Pancake Rocks se nám libily. Přece jen to bylo něco úplně jiného, než skalní pískovcová města, na které jsme zvyklí u nás a kam se zase moc rádi vrátíme.

Další informace


Zvětšit mapu

  • Punakaiki, West Coast, www.punakaiki.co.nz
  • Stránky DOC, www.doc.govt.nz
  • Kromě okruhu po Pancake Rocks a Blow Holes se můžete vydat na delší výlety: Truman Track, Punakaiki Cavern, Pororari River Track, Fox River Caves nebo Inland Pack Track.

Pancake Rocks a Blow Holes, Punakaiki

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Kalendář akcí

Naši bajkeři

Milovník brodů a přírodních singlů

Jerry

Biker z Krkonoš

Poslední komentáře

Bludné skály v moci noci

Jsme rádi, že se Vám náš tip na výlet líbí! :-)

Znovuzrození singlu Suté Břehy?

@jm Díky za aktuální info ze Sutých!

Malý a Velký Rozsutec

Překrásné kopce...

Krátké zprávy

Plány na další výlet

Tak jsme se s Jirkou shodli, že bychom už zase vyrazili na nějaký ten výšlap. V naší trojici, ve které teď nejčastěji jezdíme, jsme si na toto téma vyměnili pár zpráv, ale Vláďa mlčí...

Jeden den, dvě období

Ve stínu zima, na slunci jaro. Takové dnes byly Orlické hory, ve kterých jsem podniknul krátký zimní výlet na kopec, ze kterého není nic vidět. Více snad už brzy v krátkém článku.