bike-trek.cz

Pancake Rocks a Blow Holes, Punakaiki

  29. března 2012
Úvod / Články / NP Nový Zéland / Pancake Rocks a Blow Holes, Punakaiki

Pancake Rocks jsou tvořeny vápenem, který se začal formovat před 30 miliony let, kdy se na vápenec bohaté části mrtvých mořských živočichů usazovaly na dno. Postupem času byly zakryty měkkými vrstvami bahna a jílu. Dno bylo vyzvednuto při zemětřeseních a vytvořily pobřeží s útesy. Mořská voda, vítr a déšť pak vymývaly měkké vrstvy a vytvořily nezvyklé skalní formace, které dnes můžeme vidět.  Za určitých podmínek vlny oceánu vhání s hřměním velké množství vody do jeskyní pod skalami, která pak různými dírami tryská k nebi a nabízí působivou podívanou.

Pro ty, kteří nevládnou angličtinou, pancake znamená lívanec, rocks jsou skály a blow holes se dá přeložit jako díry, kterými fouká. A přesně tohle uvidíme během krátké zastávky na této turistické atrakci, kterou poblíž Punakaiki, ležícím na západním pobřeží Tasmanova moře a západním okraji národního parku Paparoa, vytvořila sama příroda.

Brzy ráno opouštíme Arthur's Pass, napojujeme se na silnici číslo 6, Coastal Rd. V Greymouth si dáváme výbornou snídani v McDonnalds (to je tak, když několik dní za sebou nejíte domácí jídlo) a pokračujeme po silnici, která se klikatí po členitém pobřeží mezi skalami a nad útesy. Ocitáme se po horách zase v naprosto jiném světě a užíváme si moře plnými doušky.

Pancake Rocks

Parkujeme na okraji silnice naproti Pancake Rocks Cafe, jen kousek od vchodu k prohlídkovému okruhu po Pancake Rocks. Hned za branou je rozcestí s vyznačeným směrem prohlídky a kovovou kasou na dobrovolné vstupné. Nemůžeme uvěřit, že na drahém Novém Zélandu, kde se platí nepřiměřené sumy snad za vše, je taky něco "zdarma". Vydáváme se tedy po úzké asfaltce spolu se spoustou dalších turistů. Po pár minutách jsme u moře u prvních skal slibovaných tvarů vrstvených palačinek. Ze začátku nás až tak neohromují, ale časem se dostáváme hlouběji do labyrintu skal, kde se nám  opravdu líbí.

Pancake Rocks

Dřevěné lávky a mostky nás vyvádí na místa, odkud se můžeme kochat pohledem na spletitý systém jeskyní, trhlin a puklin ve skalách, kudy mezi vápencové stěny proudí voda přímo z moře. Při příchodu silnější vlny se voda tříští o skály a stříká úzkými průduchy a dírami jako gejzír. Při správných vodních a světelných podmínkách to musí být fantastická podívaná. I nás poutá to přírodní divadlo, které se před námi odehrává, a tak místo asi půl hodinky, která by na projití zhruba kilometrového okruhu určitě stačila, tady s foťáky v rukou trávíme podstatně více času.

Pancake Rocks

Skalnaté věžičky okolo nás vypadají křehce, člověk by skoro čekal, že každý příboj ty jednotlivé vrstvy prostě musí rozmetat. Místo toho ony tříští sloupce vody na tisíce drobných kapiček, které se vznáší všude okolo. Moře ale postupně pracuje a je vidět, jak se zakusuje do úpatí skalisek, kde voda mizí v četných puklinách. Kdo ví, jak dlouho ještě tohle místo bude k vidění. Pancake Rocks se nám libily. Přece jen to bylo něco úplně jiného, než skalní pískovcová města, na které jsme zvyklí u nás a kam se zase moc rádi vrátíme.

Další informace


Zvětšit mapu

  • Punakaiki, West Coast, www.punakaiki.co.nz
  • Stránky DOC, www.doc.govt.nz
  • Kromě okruhu po Pancake Rocks a Blow Holes se můžete vydat na delší výlety: Truman Track, Punakaiki Cavern, Pororari River Track, Fox River Caves nebo Inland Pack Track.

Pancake Rocks a Blow Holes, Punakaiki

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Krátké zprávy

Nově navštívené rozhledny

V rámci uveřejněných výletů jsme aktualizovali seznam rozhleden, na které jsme vystoupili. Abyste je nemuseli hledat, přinášíme odkazy na články, kde se rozhledna stala hlavním cílem nebo jen

Broumovské stěny

Jako kdyby do Broumovských stěn přišlo jaro! Silný vítr s poryvy, teplo a zbytky sněhu. Přesně takhle to tam dnes vypadalo, když jsme se tam vydali na čistě pánský výlet a dali

Ledopád v Broumovských stěnách

Velký ledopád v Broumovských stěnách opět narůstá. Chtěli jsme dnes vyrazit na výlet do zasněžených skal a tak jsme si řekli, že se podíváme na ledopád. Nebyl sice tak mohutný, jako jsme ho