bike-trek.cz

Jak jsme neviděli Glacier Country

  27. března 2012
Úvod / Články / NP Nový Zéland / Jak jsme neviděli Glacier Country

To je teda fakt... "úžasný". Nepokračujte ve čtení, jestli na tomhle místě očekáváte nádherné obrázky, poutavé čtení nebo barvitý popis našich zážitků z návštěvy národního parku Westland, kde se pořádá masová ledovcová turistika. Hlavními ikonami jsou tu totiž Fox Glacier a Franc Josef, dva ledovce vzdálené od sebe asi 20 km.

26. března 2012

Zastavujeme se u Lake Paringa, protože je tu levný kemp DOC. Ale nakonec jsme se rozhodli pokračovat a dojet až do Fox Glacier, protože máme čas, posuneme se dál a chceme dnes nějaké pohodlné ubytování. Tady navíc otravují sandflies, které už nedočkavě sedají na okna auta a krvežíznivě na nás přes sklo zírají.

Ve Fox Glaciers, kterému místní říkají zkráceně Fox, zajíždíme do Holiday Parku a utrácíme astronomických 60 dolarů za pokoj backpakeru. V dešti parkujeme před vchodem do pokoje a nosíme dovnitř nejenom věci na spaní a vaření, ale také dosušit nějaké vlhké oblečení. Potřebujeme si dnes dopřát luxusní bydlení, zvlášť po té včerejší mrazivé noci. Jdeme si ukuchtit něco do společné kuchyně. Pak už žereme jako prokopnutí. Ale přesto nás neustále láká obsah vonících kotlíků, které navařili vedoucí nějakého školního zájezdu pro své studenty. Jejich jídlo totiž vypadá mnohem lákavěji než to naše instantní.

27. března 2012

Jak začít dnešní den? Snad jen slovy klasika (prosím za prominutí): "Chčije a chčije." V DOC se ptáme na předpověď počasí, abychom se rozhodli co a jak. Zítra se má počasí celkově zlepšovat, ale v Arthur's Pass, kam míříme, má odpoledne pršet. Zůstávat tady nemá cenu.

Fox Glacier

K ledovci Fox Glacier ani nezajíždíme. Jednak to není hlavním plánem a navíc ledovce známe dobře z Alp (z těch Evropských). Osobně nějak nemusím ten cirkus, který se tu kolem toho pořádá: helikoptéry, letadla, vyhlídkové lety, přistání na ledovci, pokusy o lezení v ledu, procházky po ledovci s průvodcem, průchod trhlinami a jeskyněmi s průvodcem, focení se s cepínem a podobně. Desítky brožur a letáků, které jsou zde k dostání, jsou plné tipů na "zábavu" na Fox Glacier. Samozřejmě pouze s doprovodem průvodců. Tady se zase ukazuje, že Nový Zéland je velký a organizovaný business kolem malého ostrova s krásnou přírodou.

Lake Matheson

Stojany v návětěvním centru DOC přetékají desítkami letáků a doporučení na walks právě k tomuto jezírku, ale pokud znáte rybník Výskyt v lesích u Hradce Králové a vynásobíte ho třema, dostanete Lake Matheson. Jsou tu teda ještě dva rozdíly - zdejší deštný les se poněkud liší od borovic v Hradci a tady jsou navíc v pozadí hory. Za hezkého počasí je prý odsud vidět i Mt. Cook, nejvyšší hora Nového Zélandu.

Ale když pojedete na Nový Zéland, určitě navštívíte a uvidíte desítky krásnějších míst. Určitě se nenechávejte zlákat marketingem jako my a rybník Matheson s klidem vynechte. Důkazem budiž, že jsme ani nevyndali foťáky.

Franc Josef Glacier

Ledovec Franc Josef je pouhých 20 km dál na sever od Fox Glacier. Když jsme opoušteli Fox, lehce tam přes mraky prosvítalo slunce. Tady nás ale vítá jen údolí zahalené do mlhy a drobný déšť. Však má toto místo reputaci nejděštivějšího na západním pobřeží.

I tady se točí podobný kolotoč okolo ledovce jako na Fox Glacier. Jedinečný zážitek!, Velkolepý Franz Josef, Zkušení průvodci, Fantastické, Neodjíždějte z Nového Zéladnu dokud to nezkusíte! Taková a další podobná hesla na vás doslova křičí ze všech možných letáků. K tomu si představte naaranžované skupinky lidí s v mačkách a s cepíny a se širokým úsměvem, jak stojí ve společnosti podobně šťastného průvodce. Můžete se sem vydat (pouze) v jejich doprovodu pěšky, na půl hodiny nebo na celý den, vyletět si vrtulníkem nebo si dát "den nabitý dobrodružstvím a adrenalinovými výškami" při lezení v ledovci. Samozřejmě, že nepotřebujete žádné zkušenosti, pouze dostatek financí.

Řekli jsme si, že se na něj alespoň podíváme z nějaké vyhlídky. Jedna je kousek nad Franc Josef, na kterou se dojde asi po 30 minutách od parkoviště, kam se do kopců klikatí silnice, šikanující řidiče nepříjemnými přejezdy zaasfaltovaných velkých kamenů, na kterých se musí zpomalit na krok zhruba každých 200 metrů. Zastavujeme tady a čekáme, jestli se počasí umoudří a přestane alespoň pršet. Mezitím se bavíme skupinkami turistů navlečených do "outdoorových stejnokrojů", které se v dávkách vyhrnou z každého přijiždějícího autobusu.

Asi po hodině čekání to vzdáváme a odjíždíme. Nemáme pocit, že bychom o něco přišli - z našich Alp známe hodně ledovců a hodně jsme si jich užili i bez zkušených průvodců a hlavně toho blázince okolo. Spíš jsme ho jen chtěli vidět. Ale když jsem se po návratů domů podíval na fotomapu na Googlu, zjistil jsem, že bychom asi byli stejně zklamáni.

Pokud se někdy chcete postavit na ledovec, pak určitě nemusíte cestovat na Nový Zéland, ale třeba na nedaleký Franz-Josefs-Höhe s vyhlídkou na Gross Glockner.

Jak jsme neviděli Glacier Country

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Cinque Torri z Passo Giau

Pod Cinque Torri se dá vyjet i lanovkou z Cortina d'Ampezzo.

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity