bike-trek.cz

Zbečnický potok, Zbečník a blízké prameny

  5. dubna 2020
Úvod / Články / Za prameny / Zbečnický potok, Zbečník a blízké prameny

Na wikipedii se dočteme, že Zbečnický potok je nazývaný též Materník, ale zároveň že Materník se do něho vlévá na horním toku. Možná v tom někdo zasvěcený udělá do budoucna jasno. Já jsem se vypravila k oběma těmto pramenům do Jestřebích hor, i k dalším pramenům v okolí.

Autem jsem zamířila po silnici 567 od Hronova k Hornímu Kostelci. Asi 300 m před vjezdem do Horního Kostelce (na poloviční vzdálenosti mezi Pustinami a Horním Kostelcem) pramení u silnice Zbečnický potok, který se spojuje se Zbečníkem v obci Zbečník a do Metuje ústí v Hronově.

Pramenfoto 1

Pramen jsem v zalesněné stráni pod silnicí našla (foto 1), ale znepokojující byl fakt, kolik tu bylo odpadků. Považuji to v dnešní době přímo za symbolické. Pokud lidé odhazují odpadky tam, kde ze země pramení čistá voda a tím ji ihned znehodnotí, jak by mohli být lidé zdraví? Zprava přitékal další potůček, ale ten byl pouze vyústěním meliorace.

Zaparkovala jsem u turistického rozcestníku Nad Horním Kostelcem, kde bylo k parkování více místa než U Krkavčiny, kam jsem došla po silnici 0,5 km pěšky. Po žluté turistické značce jsem došla na rozcestí U Dušiček, kde pramení již zmiňovaný Zbečník. Voda tu vytéká z trubky, která svádí menší potůčky a příkopy z obou stran cesty. (foto 2) Ještě tu kvetly bledule.

Pramenfoto 2

Odtud jsem pokračovala po modré k rozcestí Maternice, dál odbočila po zelené (východně a následně severně) a od křižovatky šla asi 150m po lesní cestě, kde jsem našla po dalších asi 50m pramen Rokyténky (foto 3). Opět tu byly odpadky po lidské činnosti. Proč? Druhá zdrojnice Rokyténky je asi o 15 výškových metrů níž u silnice na okraji vesnice Rokytník. Jde spíš o místo, kde se spojují meliorace a příkopy vedené podél silnice.

Pramenfoto 3

Vrátila jsem se po zelené turistické značce k rozcestí Maternice, abych po modré pokračovala ke Skalákově studánce (foto 4). Ta je opředena spoustou pověstí. V dobách epidemie moru (1757-59) a cholery (1832) zůstala tato studánka v širokém okolí jediným zdrojem nezávadné vody, a tak se mezi lidmi rychle rozšířila zvěst, že je v ní voda zázračná. Kolem studánky lidé zavěsili mnoho svatých obrázků a děkovných křížků. Její název má souvislost s dílem Aloise Jiráska, který v románu Skaláci popisuje selské povstání z roku 1775, kdy se povstalí sedláci „Skaláci“ podle románu schovávali před zlobou knížete Piccolominiho nedaleko této „Skalákovy“ studánky.

Pramenfoto 4

Lesními cestami jsem šla západním směrem za pomoci navigace k oblasti Habřina, na cestu s červenou a zelenou turistickou značkou. Asi 200m před rozcestníkem Nad Horním Kostelcem jsem křížila jeden z přítoků Zbečnického potoka. Došla jsem k jeho pramenu. Je možné, že právě tohle je ve wikipedii zmiňovaný Materník. Pod vlastním pramenem je i malé jezírko s upraveným vyvedením vody. (foto 5) Okruh cca 7km dlouhý po CHKO Broumovsko byl dokončen.

Pramenfoto 5

Posledním přítokem Zbečnického potoka je potok Stříbrný (ústí do něj až v Hronově). Přejela jsem autem do obce Zbečník. Zaparkovala jsem u sousoší Sv.Trojice a vydala se cestami jižním směrem do kopce, do oblasti Studánka, asi 1km. Východně od cesty v lese jsem dohledala pramen Stříbrného potoka, oblast aktuálně hodně poničenou těžkou lesní technikou. (foto 6)

Pramenfoto 6

Sešla jsem po lesní cestě k druhé zdrojnici Stříbrného potoka a vydala se proti toku západním směrem až na začátek. Podle eroze okolí koryta bylo jasné, že sem za dešťů stéká z louky i povrchová voda. Ale průsak spodní vody byl také jasně znatelný. (foto 7) Odtud to bylo asi 100m ke Svatojakubské cestě, po které a dále po místní cestě kolem zvoničky jsem se vrátila zpět k autu.

Pramenfoto 7

Zbečnický potok, Zbečník a blízké prameny

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Velká Sova na biku. Konečně!

Chtěli jsme se na Velkou Sovu vydat minulý týden, ale podle informací dostupných na internetu byla

bike - circus Hinterglemm (mtb Rakousko)

My jsme do Hinterglemmu vyrazili na doporučení kámoše už začátkem června. Sice jen na 4 dny

Saalbach Hinterglemm – rakouský evergreen

Článek jsem četl, fotky a video viděl a vypdá to, že letos nikam jinam nechci! :-)

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel

Krátké zprávy

20 let na internetu

19. července 2002 byl zaznamenán první přístup na stránky, které se postupně vyvíjely, rozšiřovaly, vylepšovaly, až zakotvily na současné podobě a obsahu na doméně bike-trek.cz. Už koncem devadesátých let jsme v rámci pořádání velikonočních

Na chatu Hvězda

Za krásného podzimního dne jsme se prošli po klasické trase: Hlavňov - Kovářova rokle - chata Hvězda (oběd) - Supí hnízdo - Pánova věž - Pánův kříž - Hlavňov. Kolem