bike-trek.cz

Pramen Řezné, Křemelné, Jelenky a Šukačky

  2. června 2023
Úvod / Články / Za prameny / Pramen Řezné, Křemelné, Jelenky a Šukačky

Přelomový týden května a června je tradičním termínem, který si vyhrazujeme s dcerou na naši společnou dovolenou. Letos jsme se rozhodly ji strávit na Šumavě. Dokonce šlo o dovolenou třígenerační, s dvouletou vnučkou. Ubytovány jsme byly v hotelu pod vrcholem Pancíře, a tak jedním výletem nemohlo být nic jiného než výprava po pramenech na tomto kopci.

Z hotelu jsme vyrazily po zelené turistické značce východním směrem přes rozcestí Hofmanky k pramenu Řezné. Od mé poslední návštěvy vznikla u pramene samoobslužná osvěžovna. Do vydlabaného kmene byla svedena voda a chladily se v ní nápoje, v době naší návštěvy včetně piva. Bohužel jsem na webu viděla zprávu, v níž si nějaká dáma stěžovala na obdobné samoobslužné bary v přírodě s tím, že v nich mají nezletilí přístup k alkoholu a možnost samoobslužně se osvěžit vychlazeným pivem pro turisty mizí. Možná právě i u pramene Řezné.

Řezná (německy Regen) je jediným přímým přítokem Dunaje který pramení v Čechách. Délka toku Řezné od pramene po státní hranici je 7 km, celého toku 169 km. Do Dunaje ústí v bavorském městě Řezno (Regensburg. Její voda tedy končí v Černém moři.

Vrchol Jedlové

Vrchol Jedlové

Od pramene Řezné jsme pokračovaly po NS Sklářské do Nového Brunstu a poté severně po modré turistické značce na Emauzy. Po turisticky neznačené pěšině jsme pokračovaly severně (pro kočárek poněkud náročné, ale daly jsme to) do oblasti Hrabůvka na již dvoukolejnou zpevněnou lesní cestu pod vrch Jedlová (1117 m n.m.), kam jsem si odběhla „odkliknout horobraní“. /foto 1- vrchol Jedlové/ Vlevo od cesty je turistický pramen Křemelné. Celé prameniště Křemelné přechází i na svahy Můstku.

Křemelná je jednou ze dvou zdrojnic Otavy (spolu s Vydrou). V současnosti je jedinou řekou v ČR, na jejímž břehu nestojí žádný dům. Během let 2014/2015 společnost Lesy ČR místo pramene hezky upravila a osadila lavičkou. Úpravce pramene místo nazývá Studánka Pod Hrabůvkou. Pramen je velmi vydatný. /foto 2- pramen Křemelné/

Pramen

Pramen Křemelné

Náš výšlap pokračoval dál až na Suché Studánky, v jejichž blízkosti je hezky vyzdobená otevřená Mariánská kaplička. Jižně od Suchých studánek pramení Jelenka (která teče směrem severním) a Šukačka, která teče ke stejnojmenné osadě směrem severovýchodním. Po zkřížení toku Jelenky jsme z modré turistické značky odbočily vpravo k rozcestí Na sjezdovce a dál pokračovaly jižně po červené turistické značce na Můstek (1235 m n.m.) /foto 3- vrchol Můstku/, Habr (1203 m n.m.), kolem Tomandlova křížku.

Mustek

Vrchol Můstek

Pokud bychom pokračovaly po cyklotrase, došly bychom k pramenu Úhlavy (leží pod cyklotrasou vpravo), ale protože jsme ho navštívily v předchozích dnech, vystoupaly jsme raději na Pancíř (1214 m.n.m.), kde jsme se v turistické chtě s rozhlednou posilnily utopencem a pivem. Tedy jen my dvě dospělé, malá vnučka dostala svou svačinku. Pak už jsme to měly jen kousek zpátky na náš hotel, kde jsme večer zakončily vykoupáním v bazénu. Celá trasa měla délku 20,5 km.

Pramen Řezné, Křemelné, Jelenky a Šukačky

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity