bike-trek.cz

Prameny Vltavy

  Červen 2014
Úvod / Články / Za prameny / Prameny Vltavy

Od raného dětství mě rodiče brali na vodu. Byla jsem nejprve porcelánem, pak háčkem a od 12 let kajakářem. Samozřejmě, že naší oblíbenou řekou byla krásná česká Vltava. V tehdejších dobách jsme sice mohli sjíždět trasu z Horní Vltavice přes Mrtvý Luh bez omezení, zato na soutoku Teplé a Studené Vltavy mi tatínek říkal, ukazuje proti toku Studené Vltavy: „Tam se nikdy nepodíváme, tam je železná opona.“ I tato vzpomínka byla pro mě důvodem vypravit se do míst vzniku Studené Vltavy.

Nejprve ale něco o pramenu Teplé Vltavy. Turisticky značený pramen Teplé Vltavy je jen symbolické místo. Voda je do kamenné studánky svedena dřevěným potrubím, které vede pod asfaltovou cestou. Skutečných pramenů je více a nacházejí se vysoko v nepřístupném terénu jihovýchodního svahu Černé hory (1315 m n.m.). Protože kolem je I. zóna Národního parku a PP Pramen Vltavy, po drobných pramíncích jsem nepátrala a spokojila se s oním turistickým.

Teplá Vltavafoto 1A

Vydala jsem se k němu z Kvildy, kde doporučuji navštívit informační středisko. Modrá turistická značka mě dovedla přímo k hledanému místu- turisticky značenému pramenu Teplé Vltavy (foto 1A, 1B).

Teplá Vltavafoto 1B

Pokračovala jsem po modré dál k rozcestí u pramene, kde jsem odbočila doleva na červenou (Vltavskou cestu) k rozcestí Na Strážní stezce a dále do Bučiny. Do Kvildy jsem se vrátila po cyklotrase 331 a polévku si dala v penzionu Černý Vlk, kde mají krásné turistické razítko.

foto 2

V tentýž den jsem ještě autem přejela do Strážného, odkud jsem si po prohlídce kaple P.Marie Pomocné z r. 1834 vyšlápla na zříceninu Kunžvart (1032 m n.m.) s krásným výhledem do okolí (foto 2). Nachodila jsem asi 24 km.

Druhý den jsem podnikla výpravu za Studenou Vltavou. Studená Vltava se stéká z potoků Weberaubach, Goldgrubenbach a Rothbach. Doleja jsem autem do vesnice Haidmühle. Zaparkovala jsem blízko turistického informačního centra a vydala se směrem západním po červeně značené Hirschbergsteig.

Kámen s nápisemfoto 3

Tato cesta sice vede v první části po silničce, klikatí se, ale dovede Vás přímo k obelisku v místě vzniku Studené Vltavy (foto 3). Padla na mě nostalgie. „Tati, železná opona je prolomena. Jsem tu!“ Zpátky jsem se vrátila okruhem, zčásti po žluté.

Třístoličníkfoto 4

Trasu a nutné fotografování jsem zvládla nad očekávání rychle, a tak jsem se ještě týž den autem přemístila na parkoviště pod Třístoličník (foto 4).

Hochsteinfoto 5

Vyšla jsem na Hochstein (1333 m n.m.) (foto 5), a poté zpět po červené na Trojmezí (foto 6) a Plechý (1378 m n.m.) (foto 7).

Trojmezífoto 6

Na Třístoličník jsem se od Trojmezí vrátila jižnější, modře značenou cestou. Obě trasy dohromady daly asi 21 km.

Plechýfoto 7

Prameny Vltavy

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

První zimní výstup na Sněžku

Hezký příběh a pěkné fotky, nemůžu si ale odpustit udivení nad autorovo odvahou nechat svého kamaráda

Vrchmezí a Velká Deštná na biku

Mrkni na MAPY.CZ. V úseku NPR Bukačka je tam značený zákaz kol. Ale věřím, že

Upravený okruh Plassen Runde (Dachstein)

Moc hezké!

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel

Krátké zprávy

Edmundova soutěska uzavřena

Hřensko na turistickou sezonu neotevře známou Edmundovu soutěsku. Po rozsáhlém lesním požáru totiž zůstává rokle nebezpečná. (zdroj ČT24)

Tradiční velikonoční výlet

Hlasování o cíli letošního výletu začne 27. března. Všem účastníkům, kteří se v posledních letech s námi vydali, přijde e-mail s upozorněním. Zatím si můžete připomenout minulé výlety.