bike-trek.cz

Ohře a prameny u Kraslic

  6. května 2018
Úvod / Články / Za prameny / Ohře a prameny u Kraslic

V květnu 2018 jsem se vypravila do západních Čech a přilehlé části Německa. Turistické cíle jsem tu měla různé: návštěva továrny Sauersack s prameništěm Rolavy, zdolat další Špičák (944 m n. m.) a blízký Šišák (855 m n. m.), navštívit Trojmezí Čechy-Bavorsko-Sasko, nejzápadnější místo ČR i střed Evropy. Ve svém tématicky zaměřeném článku popíšu pouze trasu kolem Kraslických pramenů a návštěvu pramenu Ohře.

V neděli 6.5.2018 jsem podnikla krátký okruh kolem Kraslic. Vyšla jsem z náměstí kolem evangelického kostela na NS Stopami horníků. Minula jsem Preisův a Schillerův pomník a vylezla až do míst zříceniny hradu Hausberg. První pramen, na který jsem narazila při cestě z kopce severním směrem byl Hudební pramen.

Na křižovatce s další pěšinou jsem se vrátila kousek jižním směrem, abych nevynechala Holečkův pramen a pramen Karla IV. Došla jsem k Tisové, kde jsem se vydala jižně po modré turistické značce. Prvním pramenem na této trase byl pramen Horníků.

Pramen

Autem jsem v tento den přejela do vesnice Kámen a vyšlápla si na vrchol Vysokého Kamene (774 m n. m.). A dál jsem zamířila k dalšímu svému významnému cíli, k pramenu Ohře. Trasa autem byla asi 90km dlouhá. Ale moje priorita byla jasná. Na blízký dosah pramenu Ohře je u silničky za vesnicí Weißenhaid parkoviště. Pramen je krásně upraven, od parkoviště vzdálen asi 200 m. Nachází se v nadmořské výšce 752 m n.m. na severozápadním úpatí hory Schneeberg.

Je obložen dvanácti hrubě tesanými žulovými kameny, na kterých jsou vyryta jména měst a obcí, která se na úpravě pramene podílela a kterými Ohře protéká. Čelní kámen, o něco vyšší a mohutnější i se znakem města, patři městu Cheb. Ostatní kameny nesou jména Weißenstad, Marktleuthen, Kynšperk (Königsberg), Sokolov (Falkenau), Loket (Elbogen), jména Karlovy Vary (Karlsbad), Rybáře (Fischern), Klášterec (Klösterle), Kadaň (Kaaden), Žatec (Saaz) a Postoloprty (Postelberg).

Pramen Ohře

Vyšlápla jsem východním směrem kousek po žluté a pak po modré turistické značce, asi 2km, abych našla i místo značené jako starý pramen Ohře. V tomto místě je u dřevěné obytné stodoly jednak vyvedený pramen, jednak rybníček s odtokem. Obojí je asi možné považovat za starý pramen Ohře. Potok odtud odtékající je dnes pojmenován jako Zinnbach (Cínový potok) či Alte Eger (Stará Ohře). Do Ohře se vlévá nad osadou Voitsumra. Délka toku Ohře je 316 km, do Labe se vlévá u Litoměřic

Ohře a prameny u Kraslic

Foto k článku

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Hrad Pecka a mlýn Borovnice

Ale jo, jen bylo moc toho asfaltu. Tak 29. března 2024 znovu.

První zimní výstup na Sněžku

Hezký příběh a pěkné fotky, nemůžu si ale odpustit udivení nad autorovo odvahou nechat svého kamaráda

Vrchmezí a Velká Deštná na biku

Mrkni na MAPY.CZ. V úseku NPR Bukačka je tam značený zákaz kol. Ale věřím, že

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel

Krátké zprávy

Edmundova soutěska uzavřena

Hřensko na turistickou sezonu neotevře známou Edmundovu soutěsku. Po rozsáhlém lesním požáru totiž zůstává rokle nebezpečná. (zdroj ČT24)

Velká Hejšovina

Mlha, jako když jsme tu byli poprvé. Ale mlha skalám sluší. Horší byl déšť, který nás doprovázel posledních několik kilometrů. Napíšu více.