bike-trek.cz

Studánky a prameny kolem Křemešníku

  10. srpna 2021
Úvod / Články / Za prameny / Studánky a prameny kolem Křemešníku

V srpnu jsem strávila týden na Křemešnické vrchovině. V úterý 10. 8. 2021 jsem dojela autem zaparkovat přímo na vrch Křemešník (765 m n.m.). Prvním mým cílem byl vrch Špeták (748 m n.m.), ležící severovýchodně od Křemešníku, a dál Spálený vrch (741 m n.n.) směrem jihovýchodním. Obě kóty jsem dohledala v lese díky GPS. Přes usedlost U Zálesáka jsem pokračovala na vrch Na Skalce (713 m n.m.), dál jihozápadním směrem přes usedlost V Lomech k usedlosti U Balounů, kde byla mým cílem zdrojnice Pstruhového potoka.

Pstruhový potok
Pstruhový potok

Přes usedlost U Starého Hajného a Sítiny jsem šla po cestě jižním směrem na vrch Vratnice (691 m n.m.). Prošla jsme kolem PR Čermákovy louky, kde jsem se kochala např.pupavou, ale hlavně velkým množstvím různých druhů motýlů (babočky- osiková, kopřivová, paví oko, admirál, okáč luční, otakárek ovocný) k rybníku Pstruhovec s lekníny. Z rybníka Pstruhovec vytéká jedna zdrojnice Sítinského potoka.

Sítinský potok
Sítinský potok

Došla jsem do Sázavy, kde jsem chutně poobědvala v hospodě U Zmátlů, a pokračovala chvíli po silničce , ze které jsem odbočila doleva na vrch Čihadlo (711 m n.m.). Kolem hájovny Korce jsem došla ke Stříbrné studánce. Tento pramen patří mezi velmi vyhledávané pro čistotu vody, která je dána i obsahem stop stříbra (v okolí se kdysi stříbro dolovalo).

Stříbrná studánka
Stříbrná studánka

Přes PP Ivaniny rybníky jsem došla ke studánkám U Ivanin 2 a U Ivanin, která je pramenem Kladinského potoka.

U Ivanin
U Ivanin

Mezi nimi jsem vylezla na vršek Ivaniny (655 m n.m.), kde jsem našla krásné hřiby dubové. Došla jsem na rozcestí Sluneční paseka, odkud jsem pokračovala po červené turistické značce k Zázračné studánce a kapličce sv. Jana. Zázračná studánka má periodicky vyvěrající pramen, který je slabě radioaktivní. Voda z pramene vyvěrá zpravidla od Vánoc do léta a říká se, že začne-li téci dříve než obvykle nebo podruhé v témže roce, je to znamením blížící se nemoci nebo epidemie.

Studánka a kaple sv. Jana
Zázračná studánka a kaple sv. Jana

Odtud mě červená turistická značka vedla podél křížové cesty, zakončené jeskyní se symbolickým Božím hrobem, v níž je uložena kamenná socha Kristova těla od sochaře Antonína Bílka, na Větrný zámek, ke kostelu Nejsvětější Trojice na vrchol Křemešníku a k rozhledně Pípalce. Stihla jsem jak prohlídku kostela, tak výstup na rozhlednu i závěrečné pito v hotelu Křemešník. Celý okruh měl asi 20 km.

Studánky a prameny kolem Křemešníku

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 1 |  přidat komentář
Dana  6.3.2022, 16:28   
Šárko, moc mě těší, že si po dlouhé odmlce mohu přečíst nový článek o pramenech. Tento, ale i článek Pramen Křemžského potoka se velmi hezky čtou. Fotografie jsou skvostné a doplněné pěknými popisky. Za mě jednička s hvězdičkou! Už se těším na další.
Dana

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Cinque Torri z Passo Giau

Pod Cinque Torri se dá vyjet i lanovkou z Cortina d'Ampezzo.

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity