bike-trek.cz

MTB mezi Orlicemi

  20. dubna 2015
Úvod / Články / MTB trasy / MTB mezi Orlicemi

Začínáme v Týništi nad Orlicí, městě které leží poblíž soutoku Divoké a Tiché Orlice. V kraji ohraničené jejich toky se bude odehrávat dnešní trasa pro mtb, která nás provede opuštěnými lesními a polními cestami, krátkými technickými pěšinami a nabídne i krásné výhledy.

Jako výchozí bod volíme parkoviště u Penny marketu, který se nachází hned u silnice č. 11, a kde se dá pohodlně zaparkovat. Z parkoviště jedeme kolem budovy prodejny Kik, odkud na konci pokračuje pěšina postupně přecházející v úzkou hrubě asfaltovanou cestu. Ta nás navede vlevo pod nadjezd. Podjedeme silnici č. 11 a po chvilce rovného úseku na na křížení prašných komunikací napojíme na červenou turistickou značku. Ta po chvilce odbočuje vpravo a opět nás zavede pod nadjezd. Pak už po cestě jedeme směr Světlá, kde u písníku opustíme turistickou značku a napojíme se na cyklo trasu č. 4161.

Délka: 53 km, stručný popis trasy

Mírně stoupáme lesem po asfaltce. Po více než 1 km se les po levé straně otevře a hned vlevo se objeví dřevěná chata. Abychom nemuseli dál po asfaltu, zatočíme v tomto místě vpravo na skoro neznatelnou lesní pěšinu. Ta se asi 150 metrů klikatí, než nás přivede na lesní cestu. Zatočíme vlevo a pak několik kilometrů stále rovně, dokud nepřijedeme na okraj Zdelova. Hned u prvních domků se stáčíme vpravo a na rozhranní lesa a luk po polní cestě velmi mírně stoupáme a stáčíme se mírně vlevo. Polní cesta nás přivede na silnici spojující Zdelov a Šachov. Zde se dáme vlevo a před rybníkem hned vpravo (rybník máme po levé ruce). Projedeme mezi posledními staveními a po málo používané polní cestě zamíříme do lesa.

Tady je moc hezký úsek lesní cesty, jen občas trochu zničený těžbou. Stále se držíme cesty, která sleduje potok Brodec, dokud nepřijedeme na cyklo trasu č. 4360. Je tu několik křížení lesních cest, takže je potřeba si hlídat správný směr. Po cyklotrase 4360 dojedeme na okraj lesa, kde se nám otevře pohled na údolí potoka Brodec a cestu do Svídnice. Ve Svídnici po příjezdu k hlavní silnici zatočíme vpravo a hned vlevo mezi domky. Stoupající pěšinou se dáme do úvozu (značeno jako naučná stezka). Pěšina se postupně přibližuje k okraji lesa a po pravé ruce máme pohled do úvozu. Později vyjedeme z lesa na louku a pokračujeme stále rovně, opět do lesa. Po krátkém lesním úseku se objeví výhled na sever a na rozhlednu Vrbice a stoupání končí.

Rozhledna

Rozhledna Vrbice

Dojedeme do Vrbice a napojíme se na červenou turistickou značku a cyklotrasu č. 4321. Tento úsek mírně stoupá až k místu, kde se odděluje turistická červená a míří vlevo do lesa, kde krásným sjezdem pokračuje do Potštejna. My se držíme cyklotrasy, která po pár metrech míří rychlým sjezdem až na silnici spojující Lhoty u Potštejna a Potštejn. Na silnici se dáme vpravo a hned na další křižovatce vlevo na Proruby. Stoupáme po silnici dokud nepřijde ostrá pravotočivá zatáčka - tady pokračujeme rovně po prudce stoupající cestě mezi domky. Nahoře dojedeme na žlutou turistickou značku, která nás vyvede na dnešní nejvyšší bod - Kapraď. Jako orientační bod může posloužit i vysílač stojící na vrcholu. I tady se můžete zastavit za výhledy na všechny strany.

Z vrcholu Kapraď pokračujeme stále po žluté a prudce klesáme do Potštejna. Pozor, je zde opravdu prudké klesání a v závěru poměrně technická pěšina. Tento závěrečný úsek by se měl dát objet, když se budete držet vlevo na polní cestě, která v jednom místě pěšinu kříží. Ale tam jsem to neprozkoumal. Po příjezdu na silnici jsme už v Potštejně. Můžete se zajet podívat na hrad. Také se tu dá občerstvit.

Výhledy

Na vrcholu kopce Kapraď

Z Potštejna jedeme nejkratší cestou na žlutou značku, která se drží toku Divoké Orlice. Za obcí Záměl se asfaltový povrch mění za terénní. Žlutou se necháme vést až do Doudleb, kde měníme za modrou. Ta opouští město a kolem posledních domků míří na polní cestu, která je skoro neznatelná, nahoru k lesu. Na okraji lesa modrou opustíme a dáme se po neznačené cestě vpravo, která se postupně noří do lesa. Držte se stále rovně, dokud se po levé ruce neobjeví zřetelný násep stoupající v protisměru. Pak se objeví malé křížení lesních pěšin a prudká vracečka vlevo do kopce právě na tento násep. Pěšina vás přivede na silnici, kterou stačí pouze přejet a vnořit se naproti na lesní pěšinu, značenou červeně (cesta Guta Jarkovského).

Tady přichází jeden z moc hezkých úseků, kdy po hravé pěšině klikatící se mezi stromy po kraji svahu padajícího po pravé straně míříme na Lipovou stráň. Tady pokračujeme rovně po polní cestě, stále po vrcholku hřebene nad městem, do Kostelce nad Orlicí - části Na Skále. Mezi domky se promotáme dolů k řece Orlici a za mostem odbočíme vlevo na novou cyklostezku (č. 4363). Tu opustíme v pravotočivé zatáčce a dáme se rovně na málo znatelnou polní cestu, která se postupně stáčí vpravo k mostu přes Bělou. Dojedeme k náhonu a zatočíme vlevo k objektu továrny Isover. Přes vlečky se opět napojíme na cyklostezku. Ta nás provede kolem továrny a dál do polí až dojedeme do Čestic.

Lipová stráň

Na Lipové stráni nad Kostelcem

V obci zatočíme vpravo, přejedeme silnici č. 11 a pokračujeme rovně směr Olešnice. Ale jen pár metrů; odbočíme vlevo na zelenou turistickou značku, kterou ale vzápětí opustíme a pokračujeme rovně podél domků a dále do lesa. Přijedeme na silnici do Rašovic, zde vpravo a následně vlevo podél plotu průmyslového areálu opět do lesa. Napojíme se na zelenou turistickou značku a jedeme po ní až k rozcestí U Floriána kousek od Týniště nad Orlicí. Zde odbočíme vlevo na lesní cestu. Ta nás postupně vyvede z lesa na okraj Týniště a k motelu Roubenka. Pokud jste se ještě nikde nestavili na jídlo nebo pivko, můžete tak učinit právě zde. Dá se posedět i na terase a do cíle je to už jen kilometr.

Při odjezdu od Roubenky se držte na východním okraji budovy a jeďte kolem malé ohrady směrem k hlavní silnici, dá se zde projet vpravo na úzkou asfaltovou cestu. Jeďte po ní a za železničními přejezdy odbočte vlevo pod nadjezd. Pak už známou cestou zpět k parkovišti u Penny marketu.

MTB mezi Orlicemi

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

    Stále něco vymýšlíme, ale v nejbližší době nemáme naplánované žádné akce.

Poslední komentáře

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Hrad Pecka a mlýn Borovnice

Ale jo, jen bylo moc toho asfaltu. Tak 29. března 2024 znovu.

První zimní výstup na Sněžku

Hezký příběh a pěkné fotky, nemůžu si ale odpustit udivení nad autorovo odvahou nechat svého kamaráda

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

Edmundova soutěska uzavřena

Hřensko na turistickou sezonu neotevře známou Edmundovu soutěsku. Po rozsáhlém lesním požáru totiž zůstává rokle nebezpečná. (zdroj ČT24)

Uzavírka silnice na Šerlich

Pokud se chystáte na nějaký výlet do Orlických hor a chcete jet autem na Šerlich, počítejte s uzavírkou silnice z Deštného na Šerlich a s dlouhou objížďkou.

Italské Dolomity

...se letos opravdu vydařily! Teď jen probrat tu hromadu fotek a dát sem nějaké tipy na pěkné výlety a treky v těchto krásných horách.

Toulovcovy Maštale na bajku

Po mnoha letech jsme se vrátili s bajky do Toulovcových Maštalí a okolí. Úplně jsem zapomněl, že zdejší značené trasy jsou opravdu pro horská kola. Vyšel nám úplně nádherný den na krásné