bike-trek.cz

Dioptrické brýle (na bike) 3F Optical

  10. září 2015
Úvod / Články / Recenze / Dioptrické brýle (na bike) 3F Optical

Ne že bych při vyjížďce na biku už na cestu vůbec neviděl, ale znáte to: mládí v hajzlu a můj ostříží zrak ve stejných místech. Tak jsem se rozhodl investovat do sportovních slunečních brýlí s polarizačními skly a dioptrickou vložkou. Zvláště ve stinných lesních úsecích vyjížďka s dioptrickými brýlemi byla jako znovuzrození, ale přesto jsem po pár výjezdech a vychladnutí z nadšení zpozoroval pár slabých míst. Tak se chci podělit, na co se dívat, až budete vybírat brýle pro sebe.

Viděl jsem špatně a zvláště v šeru lesa, když se objevily nejrůznější terénné nástrahy to bylo nepříjemné a později by se to jistě stalo take nebezpečné. Kontaktní čočky totiž nesnesu, ale asi by to, kromě operace, bylo nejlepší řešení. Kvůli jiným brýlým jsem se ocitl v optice, kde jsem si všiml i sportovních brýlí firmy 3F Vision s.r.o., tak jsem je koupil zcela spontánně bez nějakého předchozího průzkumu širší nabídky na trhu.

Brýle 3F Vision

Specifikace výrobce

Sluneční brýlový set New Optical je vybaven polarizačními skly, které výrazně potlačují odražené světlo a zlepšují viditelnost zejména na moři, sněhové pokrývce a výtečné jsou rovněž pro řidiče - mokrá silnice se na slunci neleskne. Normalizované slunečními UV filtry ve stupnici S1 a S3 jsou samozřejmostí. Brýle jsou vybaveny dioptrickou vložkou.

Brýle mají polarizační tónovaná skla (1× šedá, 1× oranžová) s UV400 filtrem a dioptrickou vložku, do které si musíte nechat udělat skla s potřebnými dioptriemi.

Stránky výrobce jsou www.3fvision.com. Jedná se o českou firmu, takže zde najdete také českou mutaci stránek i e-shopu.

Fotky

Pouzdro   Tónovaná skla   Celkový pohled       fotky brýlí zde

Mé zkušenosti

Výhled ostrý, jako jsem už dlouho neměl. I díky polarizačním sklům. Krásně rozeznám kamarády bajkery, kteří zůstali i daleko za mnou. Ale nepřiměřenou daní mi přijde velmi zúžené periferní vidění. Připadám si jako bych se díval levným dalekohledem, který rozmazává okraje obrazu. Zorný úhel, ve kterém vše vidím opravdu ostře, je jen nějakých 90°. Pak už musím pootočit hlavou.

Výhodou jsou dodávaná výměnná skla – tmavá a oranžová. Na obojí jsem byl zvyklý z doposud používaných brýlí (viz Vybavení a cestovní nářadí na horské kolo). Jsou vybavena polarizačním a UV filtrem.

V porovnání s běžnými (slunečními) brýlemi jsou těžší a při jízdě po nerovnostech trochu sjíždějí po nose, ale nic tragického. Určitě ne tak, že bych je musel po každém přejetí několika kořenů postrkovat po nose nahoru. Také musím udržovat optimální vzájemnou vzdálenost mezi helmou a brýlemi. Když se dostanou do blízkosti, ťukají o sebe. Ale to je asi obecný problém, takže jen pro připomenutí, že je při výběru brýlý dobré vzít s sebou i helmu.

Obával jsem se, že se budou kvůli dvojitým sklům mlžit, zvláště za sychravého počasí nebo v zimě, ale během jízdy se dostatečně odvětrávají a k zamlžování nedochází.

Ještě než jsem stihnul dokončit tuto malou recenzi, brýle se mi rozbily. Někde mi vypadlo jedno ze skel a já koukal prázdnou dírou ve zlomeném rámečku, který měl navíc několik naprasknutí po obvodu. Nevěděl jsem, jak se to stalo a myslel jsem, že jsem je někde zmáčknul. Vypadlé sklo jsem ale naštěstí později našel zapadlé doma. A tehdy jsem zjistil, že je o dost větší než plastová obroučka. Docházelo tak k velkému pnutí, které nakonec rámeček nevydržel. Z toho jsem usoudil, že dioptrická skla byla optikem vyhotovena příliš velká.

Také musím čas od času zkontrolovat dotažení miniaturních šroubků v kloubech brýlí. Při zavírání a otvírání stranic dochází k jejich povolování a postupnému vyšroubování. Tento fakt mě tedy trápí pouze na jedné straně, nicméně beru to jako součást běžné údržby brýlí, stejně jako třeba jejich čištění.

Další minus je nedomyšlené pouzdro. Je sice dobře provedené a pevné a chrání tak brýle, ale uvnitř jsou kapsičky na výměnná skla, jenže ta se do nich po kompletaci do klipu už nevejdou a mohou se tak vzájemně poškrábat.

Závěr

vidím ostře, redukce odlesků (polarizační skla), nerosí se, design
zmenšení zorného úhlu, vyšší hmotnost než u samostatných slunečních brýlí, kvalita práce optika, uspořádání vnitřku ochranného pouzdra

Snad vám mé postřehy pomohou a pokud máte nějaký konkrétní dotaz k brýlím, klidně ho napište do komentáře.

Dioptrické brýle (na bike) 3F Optical

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

30 velikonočních výletů

Třicáty! velikonoční výlet se nemohl vydařit lépe: Počasí přálo, cíl výletu se líbil a výhledy také, v hospodě nám chutnalo, hezky jsme se prošli a dokonce i sladká tečka byla. A navíc

Dubnový biking jako v létě

V letním oblečení jsme se dnes vydali na jarní vyjížďku, jejímž cílem a u-turn-pointem se stala hospoda v Křivicích. Sice jsem spletl výjezd z Lipin, což nás přivedlo do polí, ale nakoec jsme

Za posledním sněhem

Letos to byla se sněhem opravdu bída, jak se ukázalo při našem výletu do Krkonoš. Vysoké sněhové mantinely podél cesty z Luční boudy na Výrovku se nekonaly, bylo tu jen trochu sněhu.