bike-trek.cz

Náš terč: pevnost Josefov

  1. dubna 2002
Úvod / Články / Velikonoční výlety / Náš terč: pevnost Josefov

Jelo nás 7 a 1/2

Celý vikend slibuje po dvou letech opět krásné počasí. Avšak ráno se probouzíme do deště. Ten naštěstí brzy pozbyl sil a za okamžik ustal. Na nadraží se scházíme dva, pak přibývají další dva a nakonec ještě tři. Vlastně tři a půl!

Z vlaku vystupujeme v Jaroměři a vydáváme se na dobrodružnou cestu přes Josefov k podzemnímu opevnění z Prusko-Rakouské války v roce 1866. Kupujeme si vstupenku a přesouváme se ke vchodu po podzemních chodeb pevnosti. U kovových dveří jsme ještě vyfasovali plechové svítilny se svíčkou, abychom se tam po tmě nebáli.

Prohlídka trvá asi 20 minut, během kterých si s průvodcem prohlížíme široké spojovací chodby i malé výzvědné chodbičky, kde je nutné se pěkně krčit. No nechtěl bych tu bojovat. Vlastně jsem princip boje pomocí podobné pevnosti nikdy nepochopil. A jak se nám při výkladu dostává ponaučení, tak ani protivník ne. Prostě se na Josefov vykašlal a obešel ho.

I sem, do podzemí, ale dorazila pověst Zuzany Slavíkové, jejímž jedovatým jazykem se nechal inspirovat zdejší průvodce.  A tak jsme po 40 minutách dostali padáka.

Pěšky do Hradce Králové

Venku nás uvítalo slunce a teplo. To zlákalo 5 a 1/2 k pěší túře podél Labe do Hradce Králové. Šli jsme sice pořád jen na jih, ale stálo to za to!

Společná fotka
Společná fotka před pevností

Teď na jaře byla celá pěšina pohodlně průchozí, nezarostlá, jak tomu bývá později v létě. U starého mostu ve Smiřicích jsme si dali krátkoku pauzu na občersvení, než jsme zase pochodovali dál. Nejhorší byl asi závěrečný úsek před Hradcem, kdy to vůbec neutíkalo. Byl jsem docela rád, když jsme s Katkou usedli na lavičce u Aldisu, abychom počkali na ostatní.

Hladoví jsme usedli na náměstí do restaurace Pod Věží a skoro úspěšně odolali velmi nepříjemné servírce. Jo, a jahody tady do poháru prostě v zimě nedostanete. Ale zaplatíte je!

"Když už jsme šli těch bezmála 20 km pěšky, přeci teď nepojedeme ten kousek autobusem", řekli jsme si a došli to domů po svých. Na závěr upřímně obdivujeme Lucku, že to ve svém stavu zvládla!

Náš terč: pevnost Josefov

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Hrad Pecka a mlýn Borovnice

Ale jo, jen bylo moc toho asfaltu. Tak 29. března 2024 znovu.

První zimní výstup na Sněžku

Hezký příběh a pěkné fotky, nemůžu si ale odpustit udivení nad autorovo odvahou nechat svého kamaráda

Vrchmezí a Velká Deštná na biku

Mrkni na MAPY.CZ. V úseku NPR Bukačka je tam značený zákaz kol. Ale věřím, že

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel

Krátké zprávy

Edmundova soutěska uzavřena

Hřensko na turistickou sezonu neotevře známou Edmundovu soutěsku. Po rozsáhlém lesním požáru totiž zůstává rokle nebezpečná. (zdroj ČT24)

Velká Hejšovina

Mlha, jako když jsme tu byli poprvé. Ale mlha skalám sluší. Horší byl déšť, který nás doprovázel posledních několik kilometrů. Napíšu více.