bike-trek.cz

Na signál na Signál

  2. dubna 2018
Úvod / Články / Velikonoční výlety / Na signál na Signál

Rozhlednu Na Signálu jsme měli jako volbu cíle velikonočního výletu už minulý rok a jen o pouhý hlas se umístila na druhém místě. Bylo tedy spravedlivé ji dát šanci ještě jednou a jak se dalo čekat, letos to vyhrála na celé čáře - tedy přesněji 13:3. A co je ještě lepší - dnes nám přeje i počasí.

Tak kde začít? Asi v Hronově na nádraží, kde končí poslední úsek cesty vlakem pro naprostou většinu z nás, kteří se dnes na velikonoční výlet vydali. Většinu proto, že tam na nás už čeká Pepa, který jako jediný zastupuje broumovský výběžek a přijel sem autobusem. Patří mu tedy pochvala za to, že se vydal sám a za dovezené skořicové buchty, které má zatím schované v batohu.

Rozhledna Na Signálu

Rozhledna se nachází na vrcholu Signál v nadmořské výšce 501 metr. Je celkem 29 metrů vysoká s vyhlídkovou plošinou ve výši 25 metrů, kam se vystoupá po 125 schodech. Z vrcholu se za dobrého počasí nabízí výhledy na Krkonoše, Jestřebí hory, Zvičinu, Ostaš, Broumovské stěny, Javoří hory, Góry Stolowe, Orlické hory i Králický Sněžník.

Na signál se tak můžeme v konečném počtu dvaceti osmi (pokud dobře počítám) vydat po plánované trase na Signál - kopec nad městem, na kterém stojí rozhledna. Kousek od nádraží se napojujeme na červenou turistickou značku, procházíme mezi několika posledními domy než se naše podrážky otisknou do měkké lesní cesty. Zatím tu ale moc bláta není, tak snad Jardovy čisté boty, které snad obouvá jen u příležitosti velikonočních výletů, zůstanou čisté po celý den.

Jirka s Vláďou hlásí, že si odskočí někam stranou od cesty do lesa. Prý hledat kešku, ale nám ostatním je to jasné, že jde pouze o výmluvu. Podezření se potvrzuje, když se s nimi zase scházíme nad lesem a v boční kapse Vláďova batohu vidíme zpola vypitou lahev citrusu.

Rozhledna Na SignáluRozhledna se nám ukazuje

Zastávky nad lesem na prosluněné louce s výhledem na konstrukci rozhledny a konstrukce sloupů vysokého napětí využíváme k úpravě oblečení a hlavně o občerstvení. Miniřízky a buchty se skořicí se začínají stávat tradicí jako tradiční velikonoční výlet samotný. Poděkování tedy patří všem, které se o výrobu těchto pochoutek i dalších napečených dobrot zasloužily (ano, tady musí být ypsilon). Jen Víťa si postesknul, že se na výletě pije rok od roku méně, ale zároveň ho uklidnil fakt, že štafetu uspěšně přebírají ti mladší.

K rozhledně přicházíme roztroušení ve skupinkách. Někdo se potuluje po polích, jiní jdou nejprve k bunkrům, další nahoru na rozhlednu, kde se na vyhlídkové plošině vystřídáme nakonec všichni. Tedy skoro všichni; někteří ze starších z účastníků totiž prohlásili, že jim stačí vyjít do jednoho z nižších pater.

Rozhledna Na SignáluRozhledna Na Signálu

Vítr fouká a vymrzlé zábradlí točitého schodiště nás studí do rukou. V porovnání s mým posledním výletem sem je výhled podstatně lepší, ale i tak je mírně zastřený, což nakonec potvrzují fotky pořízené z vrcholu. Ostaš i polské Stolové hory jsou vidět dobře. Dohlédneme i na bílé hřebeny Krkonoš, na opačnou stranu na Jiráskovu chatu, ale zbytek výhledu k jihu se ztrácí a splývá s oblačností.

PřípravaDole probíhá příprava na společné foto | foto Vláďa

Pivo se nahoře neprodává a tak uspokojeni zážitky z výhledu i pořízenými fotkami a selfíčky scházíme dolů. Pod rozhlednou se bude totiž pořizovat společné foto, na které se na signál vyrovnáváme mezi krajníky Jardu a Víťu.

Pak se už otáčíme zpět a tentokrát po žluté značce se vracíme k lesu dál do jeho nitra. Drobné větvičky jehličnanů pokrývají povrch a prozrazují, že se tudy nedávno přehnal poměrně silný vítr. Že to poznamená i naši cestu dolů jsme zatím netušili.

Rozhledna Na Signálufoto Vláďa

Když už jsme to měli jen kousek do Velkého Poříčí, a tedy i kousek do hospody, čelo se zastavilo před dvěma stromy padlými přes cestu a Dáša po krátké rekognoskaci terénu hlásí popadané stromy i dál. Opravdu, první dva stromy by se daly překonat celkem bez obtíží, ale pak bychom se naprosto zamotali ve změti dalších padlých a hustých větvích. To nemělo cenu. Stáčíme se vlevo a obcházíme celý polom, dokud se nevynořujeme na okraji lesa na svahu. Poříčí máme přímo pod sebou, stačí jen sejít mezi malými stromky. Jinudy cesta bohužel nevede.

Neplánovaná trasaNávrat neplánovaným úsekem | foto Vláďa

Nikdo se nakonec neztratil, ani se nezamotal v ostružiní. Přes louku se vracíme ke žluté značce u železničního přejezdu a pak už podél silnice docházíme do Staročeské hospůdky na plánovaný oběd. Do jednoho salónku jsme se bohužel nevešli, ale snad to tolik nevadilo. Po jídle a placení, které bylo pro obsluhu velkou zkouškou z organizace práce a matematiky, už odcházíme na zastávku na vlak.

Necelých deset minut před třetí tu zastavuje souprava se dvěmi vagóny plnými cestujících a jejich objemných zavazadel. Ze dveří vypadává vyděšený průvodčí a při pohledu na to, kolik nás je, se děsí ještě víc: "To nevím, kam chcete jít", je jediná věta, co z něj vypadla. Dovnitř jsme se doslova vecpali a průvodčího už víc neviděli. Možná to bylo tím, že jsme omdleli z nedostatku kyslíku uvnitř vozu. V Náchodě se situace opakovala a kdybychom stáli venku, určitě bychom viděli, jak se malé vagónky nafoukly.

Na signál na Signál

Foto ke stažení

Společné fotoPo zadání přihlašovacích údajů (jméno a heslo) se otevře dialogové okno pro stažení společné fotky. Obrázek je přizpůsoben pro minilab na velikost 10×15 cm nebo 9×13 cm.

stáhnout do počítače (velikost souboru 5,29 MB)

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

    Stále něco vymýšlíme, ale v nejbližší době nemáme naplánované žádné akce.

Poslední komentáře

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

Pivnická rokle příjemně překvapila i nás! Fakt hezké místo.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

Za posledním sněhem

Letos to byla se sněhem opravdu bída, jak se ukázalo při našem výletu do Krkonoš. Vysoké sněhové mantinely podél cesty z Luční boudy na Výrovku se nekonaly, bylo tu jen trochu sněhu.