bike-trek.cz

Memoriál Oldřicha Máchy, Josefov

  18. září 2011
Úvod / Články / MTB závody / Memoriál Oldřicha Máchy, Josefov

V roce 2008 jsem jel naposledy bikový závod, při kterém jsem měl oholené a namazané nohy a nebral jsem jiné místo, než do první 10. Potom jsem se na to nějak vybodnul a kolo mě přestalo, hlavně závodění na něm, bavit. Přiznám se, že ten důvod byla ženská. Nohy sakra rychle zarůstaly, břicho se zvětšovalo a má fyzička byla hodně špatná, ale mě to nějak nevadilo… Pak přišel rok 2011 nebo spíše skoro jeho konec. Září - skoro konec bikové závodní sezóny - a já chytnul chuť a sílu znovu se postavit na nějaký závod. Hlavně díky nudě a neustálých otázek a posměchů od kamarádů závodníků, že se jen vymlouvám a že už nikdy nic nedojedu. Přihlásil jsem se teda na cross country, na závod, který už je pojmenovaný v nadpisu tohoto reportíku.

Dlouho jsem váhal, jestli nemam jet kategorii příchozí, místo mužů. Nakonec znovu po domluvě s kamarádem závodníkem, že příchozí jsou ostuda. Takže muži. Prezentace, vyplnění přihlášky, přidělání čísla a jde se projet trať. 5 km okruh po dvoře a blízkého okolí okolo pevnosti Josefov. Krátké prudké výjezdy a krátké neskutečně prudké sjezdy obohacené kořeny, blátem a výmoly. Hned na začátku vás navede mlíko do úzkých cestiček, klopenek, příkopů a pododobně. Prudké vracečky po trávě, kde nechybí v zatáčce kořen a hromada maličkých šištiček. Takže o balancování v průjezdech zatáčkou nebyla nouze.

Jedu s kamarádem a najednou se zastavuje a říká, tak tohle nedám! Opatrně popojedu vedle něj a koukám do té propasti, co máme sjet. Má reakce je stejná, že to nejde. Přihlížející diváci se začnou smát a říkají, tohle jezdí u malé holky. Tak se nenecháme zahanbit, otáčíme se, vracíme asi 20 metrů a jdem do toho s rozjezdem. Najednou Martin neuvěřitelně rychle zmizel a byl dole. A bez pádu. Takže to jde. Skoro tři roky jsem nezávodil, hrozně jsem se bál, zapomněl jsem techniku, ale pustil jsem brzdy, skoro zavřel oči a šíleně rychle jsem se zřítil dolů. V srdci bylo ihned neskutečně mnoho adrenalinu a ve mně vládlo spokojení, že jsem to opravdu dal a mohl se tak rovnat k malým holkám. :-)

Hnedka pod kopcem byla stojka nahoru, takže nájezd na ní byl tak prudkej, že mi to skoro vyrazilo dech. Šaltr udělal křřchhhrrřachřach a ve vteřince jsem měl nejlehčí, abych to vyjel a vzápětí zase padák dolu a takhle to bylo celý okruh. Nebylo si kde odpočinout.

O pár zatáček dál byl o něco delší sjezdík. Snad ještě prudší, ale zase nerozbitej. Na konci byla mírná zatáčka vpravo a v ní nalevo strom. Povrch byl mokrý a maličko blátivý, takže strom byl obalenej něčím, abychom se „nezabili“. Zadní brzda zamáčklá na absolutní konec a pořád jste jeli neuvěřitelně rychle dolů. Tam se ramenem odpinknout od stromu a pokračovat dál po rovince a stoupáčku, který prostě nešel vyjet. Takže hlavu zalomenou v řidítkách a pokračovat cca 60 metrů pěšky. Konečně zase pevnost, široká cesta a start, cíl.

XC závod Josefov

Je ještě chvilka na protáhnutí těla a hurá na startovací rošt. Ještě sezobnout tyčku, gel a nějaký BCAA a čekat na výstřel. Než se odstartovalo, pořadatel představil všechny závodníky, jak na nějakém MS, ale bylo to hezké slyšet po třech letech svoje jméno takhle hlasitě a veřejně v kategorii muži.

Před tímto závodem jsem měl najeto asi cca 1500 km. Prááásk, rána jak z děla, ona to byla asi rána z děla. Takovou šlupku jsem nečekal, bylo to, jak když se startuje na Sudetech. Nestál jsem v popředí jako vždy, ale hezky na konci. Takže první lajna už byla v půlce okruhu a já teprve míjel pana startéra, který udělal tu ránu, a pokračoval si. Jeli jsme 6 okruhů, takže žádná procházka zahrádkou. Nedá mi to se nesnažit a nezávodit, i když vím, že na to nemám. Ale nechci být poslední. Jedu a něco málo předjíždím.

V prvním technickém úseku se to štosuje a jedem borec křičí: „Ty vole, kdo tě učil jezdit!?“ Tak mi to nedalo a povídám mu: „Drž zobák ne? Jsi na závodech, tak se chovej jak závodník a předjížděj bez keců.“ Nic mi neřekl, jen se špatně podíval, až jsem měl strach. Ve druhém okruhu jsem toho borce předjel a ujel. Hurá.

Potom ještě tři se žlutýma číslama, jako jsem já a pak už dlouho nic. Po 4 kole už jsem si chtěl sám vypustit duši a kamarádům říci, že jsem píchnul, že mě to štve atd … jen abych už nemusel jet, protože už jsem byl fakt na kaši. Najednou se ohlížím a vidím, jak mě okolo předjíždějí první dva. Jirka Friedl (vítěz letošních Sudet) a Tomáš Vokrouhlík. Profrčeli okolo mě jako dvě stíhačky. Nechápu to. Oni teda už jedou do cíle a mě čeká ještě jedno brutální trápení. Přijíždím k pevnosti do prostoru cíle a uprostřed stojí maník a ukazuje konec. Že už jsou první v cíli, takže nám ruší poslední kolo. Skvělá zpráva pro mě… nevzdal jsem a byl jsem klasifikován i s kolem. Celkově tedy 7 místo v mužích z 10 dojetých. Připadal jsem si jako po 150 km maratonu. 9 lidí nedojelo, startovalo nás 19.

Ale od kolegů závoďáků docela uznání a pochvala. Jsem spokojen, dobrý trénink a hlavně jsem dojel. Potkává mě ten, co křičel na druhé bikery a ukazuje jedničku, že jsme jel dobře… I tohle potěší.

Další a poslední závod letos v pořádí je 8. října Nova Author Cup v Josefově Dole. Budu se těšit, že se tam s někým z těchto stránek uvidím… 3000 startujících, to je výzva!

Výsledky závodu: http://www.t-base.cz/vysledky/mtb11jv.pdf

Web závodu: http://jkfjaromer.wz.cz/index.htm

Memoriál Oldřicha Máchy, Josefov

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 13 |  přidat komentář
Mirek  20.9.2011, 14:18   
Ha ha ha, chceš nás vidět na Nova A.C.? Raději se téhle masovce a panelstory vyhnu... :-) Jinak zase super svižný report. Vůbec jsem netušil, že je to v Josefově tak dramatický. Snad tenhle článek potěší i další bajkery, kteří o tomto závodu hledali nějaké info.

Jerry  20.9.2011, 14:56    
NAC je brutál, ale zase dobrá atmosféra.. půl republiky lidí co mají stejný koníček A 600,- startovné za to číslo a jeden kelímek jonťáku "stojí" ne :-) Josefov je prima, klidně bych tam jel znovu s váma se jen tak priojet po tom parčíku, určitě by se vám to líbilo, hlavně Mirkoj... samé zajimavé singlíky...

Mirek  20.9.2011, 15:12   
600 Kč za ionťák!? To ti ho podává nějaká půvabná mladá hvězda svlečená do půl těla, ne? ;-) Kdybys jezdil s námi, měl bys ionťák zadarmo! Teda do tý doby, než nám je trutnováci navždy odvezli...

jerry  20.9.2011, 15:34   
No.. je to proste částka za startovný. Trošku zloději, ale co naděláš... a dostaneš číslo, sušenku a tunu nepotřebných letáčků a na trati máš dvě občerstvovačky, kde se můžeš napít a myslím, že tam je i kobliha :-) hehe a většinou jsou na občerstvovačkách starý báby :-D

Franta  21.9.2011, 17:50   
No tak v Josefově jsem to jel kdysi taky. Už ani nevím jestli jsem ten příkop sjel. Pomatuju si, že v prvním kole jsem šel vzduchem ten sjezd k řece, potom už to šlo. Úmrtnost závodníků byla tenkrát taky vysoká. Jo a nevrátil jsem jim číslo. Na NAC už nedávají ani tričko? Tam je fajn vyrazit z posledních řad. Je tam tak husto, že nemusíš šlápnout a dav tě tlačí 8-). Nemáš najeto? Tak tam vždy někoho předjedeš.

Jerry  21.9.2011, 18:10   
taky jsem nevrátil číslo :-) ani mě nenapadlo ho vrátit.

Jirka  21.9.2011, 19:18   
Ahoj, supr článek :) Chtěl jsem taky Memoriál jet, ale po tom co jsem si to ve středu projížděl a dvakrát šel přes řidítka tak jsem to vzdal :) Byl jsem se tam jen podívat jako divák... holt 29tka není moc na cross country když nemáš perfektní techniku :) Jinak NAC jedeme s Péťou :) chceme si zakončit sezonu touhle masovkou :)

Jerry  21.9.2011, 19:28   
Jirko na 29 tam taky jelo pár borců a dojeli hodně dobře. Ale jak říkáš, technika. Já se taky bál, po mé dlouhé přestávce. Ale ono to je opravdu o tom se tam vrhnout bez přemýšlení a seš dole. Hlavně nebrzdit přední :-) tak zdar na NAC

Jirka  21.9.2011, 19:35   
jeste par fotek co jsem tam nafotil..

http://horena.rajce.idnes.cz/Memorial_Karla_Machy_2011

Mirek  21.9.2011, 19:52   
Jirko, díky za ten odkaz na fotky. Je to mazec! To jsou fakt slušný sešupy!!! Jerry, jak jsi to mohl dát? Já bych se tam pěkně vykoulel. Prďák dolů a hned zase prudký výjezd... Ta trasa asi fakt musela být pěkná. Nemám rád XC závody na okruhu, ale tady to je spíše výhodou - můžeš si to prostě zkusit znovu a znovu.

Jerry  21.9.2011, 19:58   
Miro, domluvime se, ja přemluvím bráchu a jedno odpoledne by jsme tam mohli na hodinku, nebo dvě sfrknout a koulknout, jak to vlastně jde hravě frknout dolu hehe

Jirka  21.9.2011, 20:02   
To bych si pospíšil... teď to je ještě vysekané. Za měsíc to zaroste a nebudeš vědět kudy tudy :) je to tam strašná džungle :) pokud pojedete pujcim si 26tku od Péti a pojedu s Váma :) mám to přeci jen kousíček :)

Jinak k těm borcům na 29tkách co to jeli... ono Véna Hornych má trošku jinačí techniku než já a o pár desítek tisíc víc km :)

Jerry  21.9.2011, 20:05   
No bylo by to bezva, kdyby se nas tam seslo treba 5 - 6 lidí, ještě než to zaroste. Jojo Véna to je řízek, ten by to dal i na tandemu :-)

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Velká Sova na biku. Konečně!

Chtěli jsme se na Velkou Sovu vydat minulý týden, ale podle informací dostupných na internetu byla

bike - circus Hinterglemm (mtb Rakousko)

My jsme do Hinterglemmu vyrazili na doporučení kámoše už začátkem června. Sice jen na 4 dny

Saalbach Hinterglemm – rakouský evergreen

Článek jsem četl, fotky a video viděl a vypdá to, že letos nikam jinam nechci! :-)

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park

Krátké zprávy

Nově navštívené rozhledny

V rámci uveřejněných výletů jsme aktualizovali seznam rozhleden, na které jsme vystoupili. Abyste je nemuseli hledat, přinášíme odkazy na články, kde se rozhledna stala hlavním cílem nebo jen

Tipy na výlet s dětmi

Prázdniny jsou tu a třeba právě přemýšlíte, kam vyrazit na výlet s dětmi. Zkuste si prolistovat naši rubriku Výlety s dětmi. Jde o místa, která jsme v průběhu let s dětmi nejrůznějšího věku opravdu

20 let na internetu

19. července 2002 byl zaznamenán první přístup na stránky, které se postupně vyvíjely, rozšiřovaly, vylepšovaly, až zakotvily na současné podobě a obsahu na doméně bike-trek.cz. Už koncem devadesátých let jsme v rámci pořádání velikonočních

26" stále jede!

V minulém týdnu jsme trochu pojezdili po Rakousku. Nemohl jsem tam přehlédnout jeden fakt - zatímco u nás jsem s 26 palcovými koly za posledního Mohykána, v rakouském alpském terénu je to pořád