Pro doplnění článku o čistě zimním oblečení vznikl i tento, popisující možnosti bajkového oblečení od jara do podzimu. V následujícím přehledu uvádím mnou používané oblečení a vybavení, výrobce a přibližnou cenu, kterou jsem v době pořízení zaplatil. Nechci tady být za moudrého a dělat nějaké definitivní závěry. Jasné je, že každému vyhovuje něco jiného a každý také hledá něco jiného. Spíš se chci podělit o své zkušenosti, které mohou pomoct při vlastním rozhodnutí.
Aktualizováno dne: 2. května 2010
Mohlo by se zdát, že na letním oblečení nic není, prostě jen dres a cyklistické kalhoty. Ale právě v tomto období je oblečení pestřejší než v zimě. Zvláště koncem jara a na začátku podzimu je nutné vozit více doplňků. A během léta vyjedete za horkého dne, ale vracet se můžete už za chladného podvečera.
[letní oblečení] [zimní oblečení a doplňky] [další vybavení a nářadí]
Dres
Možná je to příliš laický názor, ale dresy mi přijdou všechny skoro stejné. Po stránce materiálu se zdají být skoro všechny dobré (samozřejmě v podobné cenové relaci, která u mě činí 1000 až 1500 Kč). Větrají tak akorád a na druhé straně i tak hřejí. Sám si vybírám hlavně podle střihu a designu. Za roky ježdění jsem objevil, že by jim neměly chybět následující vychytávky:
- Malé kapsy na zádech na drobnosti jsou nepostradatelné.
- Výhodou je delší zip vpředu, což se hodí zvláště za velmi horkých dnů.
- Osobně vítám upnutější konce rukávů (ne ty ve větru vlající) a nízký stojací lem kolem krku. To se zase hodí, když je už chladněji (třeba když se vracím v podvečer) a taky tam, kde poletuje hmyz (už jsem viděl řádit vosu pod rozepnutým dresem).
- Při výběru také koukejte na dostatečně dlouhá záda. Dres by měl být dole olemován gumou, která pomáhá dres dr·et na správném místě a nevyhrnovat se.
Nejlepší zkušenost jsem měl s dresy Cres, ale tato značka u nás před lety zmizela. Docela se mi líbí tvorba firmy Briko. Teď kupuji dres ve chvíli, kdy se mi nějaký zamlouvá a když vím, že ho v dohledné době budu muset vyměnit. Mám pocit, že designeři dresů jsou již vyčerpáni a Múza je dávno opustila. Co úplně nesnáším jsou dresy s reklamami. Za ně opravdu v obchodech platit nehodlám.
Když není úpné vedro, které mimochodem nesnáším, obléknu pod dres moirové tílko. A hned jsem happy!
Cyklistické kalhoty
- Výrobce:
- Specialized, www.specialized.cz
- Newline, www.termopradlo-newline.cz
- Cena:
- kolem 1.000 až 1.300 Kč
Kalhoty mám dvoje - Specialized a Newline. Oboje naprosto vyhovují, jen Specialized mají lepší provedení vnitřní vložky a švů. Myslím, že v době, kdy jsem je pořizoval, se cenově ani moc od Newline nelišily. Podobné chvály slýchávám i na značku DeMarchi.
Patřím mezi bajkery, co jezdí v elastických kalhotách a navíc nemám rád kraťasy s laclem a kšandama. Při výběru pozor na velký rozdíl mezi pánskými a dámskými kraťasy (nejenom ve střihu či délce nohavic, ale hlavně v provedení vložky).
- u Spešlů jsem fakt moc spokojený se střihem a absencí "ostrých" švů. I provedení a tvar vystélky mi více vyhovuje. Také mají vyšší zadní partii, která při sedu krásně zakrývá záda. I provedení gumových lemů proti skluzu nohavic je lepší ve srovnání s Newline.
- nic mě nenapadá
Rukavice
- Výrobce:
- Polednik, www.polednik.net
- Pearl IsumI, www.www.pearlizumi.cz
- Cena:
- kolem 1.000 Kč za krátké a 1.100 Kč za dlouhoprsté
Rukavice jsem dlouho vybíral a zkoušel ty správné. Přes Axon a Etape jsem nakonec skončil u Poledníku, typu Raster. Jejich cena nepatří mezi nejnižší, ale kvalitou, provedením a výdrží se rozhodně vyplatí. Už několik let je používám k naprosté spokojenosti.
Dlaň je vyrobena ze syntetické kůže, hřbet ruky pak z lycrové síťoviny. Na hřbetu ruky, v oblasti, kde se sbíhá palec a ukazováček (anatomické pojmenování neznám) je malá ploška froté, která se výborně hodí, když je potřeba setřít z čela pot.
Pro chladnější dny jsem se nedávno vybavil i dlouhoprstými rukavicemi, které jsem si koupil během závodů Specialized Rallye Sudety na stánku prodejce, jehož jméno si už napamatuji. Jedná se o super rukavice P.R.O.Full Finger Glove od firmy Pearl IsumI.
Rukavice jsou ušity z jemné umělé kůže, na hřbetu ruky a prstů mají oblasti se síťovinou pro lepší větrání. Konce prstů jsou zesíleny. Hrana palce je vybavena froté. Na dlani je speciální prvek, ani nevím z čeho je vyroben, který chrání dlaň před otlačením. I tento prvek je konstruován tak, aby umožnil bezproblémové odvětrávání rukavice. Konce palce, ukazováčku a prostředníku mají na vnitřní straně decentní protiskluzovou gumovou mřížku. Kolem zápěstí se upínají suchým zipem stejně jako rukavice s krátkými prsty.
Vesta
- Výrobce:
- MOIRA, www.moira.cz
- Cena:
- 1.790 Kč
Tu jsem dlouho neměl a záviděl ji Vláďovi. Jakmile jsem ji koupil a jednou vyzkoušel, byl jsem nadšený! Je lehká, dobře se složí do baťůžku s vakem, který používám, perfektně sedí, má dostatečně dlouhá záda, je vybavena zadní kapsou a dvěma postranními. Při vyjížďkách nebo dlouhých sjezdech za chladnějšího počasí naprosto neocenitelná.
Popis výrobce:
Výrobek z úpletu DIAGON. Jemně vroubkovaná struktura vnitřní strany materiálu z polypropylenové příze podporuje při dobrém odvodu kapilární vlhkosti vzdušnou cirkulaci. Použitý elastomer zvyšuje pružnost materiálu, který zajišťuje pohodlí a volnost pohybu. Vnější polyamidová vrstva zajišťuje dobrou odolnost vůči oděru. Vysoce elastický síťovaný materiál v exponovaných zónách výrobku zvyšuje odvod vlhkosti a komfort při nošení. Výrobek je opatřen reflexními prvky pasivní ochrany pro jízdu za soumraku a večer.
- ideální do chladnějšího počasí, na dlouhé sjezdy, vejde se do baťůžku, perfektní střih, vzadu je dostatečně prodloužená, odvětraná záda
- ta cena by mohla být krapet nižší ;-(
Rukávy
Objev rukávů pro mě byl něco jako objev ohně pro neandrtálce. Dnes patří k mé neodělitelné výbavě a vozím je stále u sebe. Doma je nechávám snad jen za největšího horka, kdy vím, že v době návratu bude stále ještě hodně teplo. Mnohdy se ale vracíme v podvečer a zvláště na jaře nebo na podzim jsou moc užitečné. Při horských výšlapech jsou nepostradatelné po celý rok.
Rukávy mám dvoje: jedny slabé a druhé trochu teplejší. Ale ty teplejší skoro nepoužívám. Je v nich dost teplo a pokud je větší chlad (pod 14 °C), tak si stejně beru bundu (viz zimní doplňky).
- malý kousek oblečení, který lze mít stále při sobě a který dokáže hodně pomoct při náhlém ochlazení
- někdy dobře nedrží a zvláště v rozbitém terénu sjíždějí po rukou dolů
Návleky na kolena
- Výrobce:
- MOIRA, www.moira.cz
- Cena:
- 500 Kč
Velmi užitečná vychytávka! :-) Pro chladnější dny nebo návraty nad večerem, kdy už pěkně fouká na kolena je to fakt super věc. Jednoduše se natáhne a horní lem se schová pod nohavici kraťasů (elastických). Tyto návleky mám od Moiry, jsou šity na tvar kolena a vybaveny páskem pro lepší přilnavost.
Pozor u dámských kraťasů - ty mají kratší nohavice a pak zůstává mezera mezi návlekem na kolena a samotnými kraťasy. Při nákupu je to dobré vyzkoušet.
Cyklistické tretry Specialized Taho
- Výrobce:
- Specialized, www.specialized.cz
- Cena:
- 2.390 Kč
Začínal jsem s tretrami Adidas, turistického provedení, které byly dost podobné současným Spešlům. Taho jsou pohodlnější a širší a řekl bych, že i kontrukce podrážky je tužší. Samotná gumová podrážka je naopak v terénu přilnavější a vybavena více výstupky pro snadnější chůzi. Také jsem zpozoroval, že je špička boty vyrobena z materiálu umožňujícího lepší odvětrání boty. Je to ale zase citlivější na jízdu za chladného počasí (viz zimní návleky v zimním vybavení).
A protože jsem nucen často sesednout a kolo tlačit (ať už kvůli těžkému terénu nebo chybějící fyzičce), zvolil jsem TAHO turistickou botu s měkkčí, ale přesto pevnou podrážkou a Vibramem. Pravda, ten Vibram zde není až tak důležitý. Když vidím při chůzi své kamarády nebo jiné bajkery používající opravdu tvrdé (závodní) boty, vidím, že mně se jde o poznání lépe. Osobně preferuji klasické šněrování před botami pouze se suchými zipy. Taho jsou vybaveny jedním páskem na suchý zip, který schová smyčku tkaniček, aby nepřekážela. Výsledek? Ideální bota pro každého, kdo si jede do přírody užívat, ne závodit.
- pohodlí, design, skvělé odvětrání, dobré i při chůzi v terénu
- po čase se opotřebí a zanesou suché zipy a špatně drží zapnuté
Komentáře
K článku je vloženo komentářů: 0 | přidat komentář